LOUHINTAFIRMA M. HUOVISEEN

PETTYNYT!

Ko. mies vedätteli kunnolla. Työ sovittiin kolmeviikkoa sitten ja aloitus sovittiin tämän viikon maanataiksi. Otin töistä vapaata maanantain. Miestä ei näkynyt sovittuun aikaan joten soitin sille. selitteli jotain että on kesken joku autotallin pohjan louhinta ja että menisi maanantai siinä. Lupasi ilmoitella illalla tiistaista. no puhelua ei tietenkään tullut joten soitin ti aamuna. selitti homman olevan kesken ja että menee ainakin tiistai siellä. ke sama homma ja sanoi että ei ehdi tällä viikolla enää työmaalleni. Noh kaivuri oli varattu viikoksi jne. Kaivurikuski oli myös soitellu ko. louhijalle, joka oli sanonut, ettei olisi tulossa enää ollenkaan työmaalleni! Aika munatonta meininkiä. Luulempa, että totuus on se että siinä lähistöllä on työsarkaa ja meikäläisen työmaa olikin vaan varahomma, koska sijaitsee 50km päässä.
Eli kannattaa suhtautua varauksella M. Huovisen lupauksiin.

7

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pettynyt

      hei
      Ei varmaan ole ainut Kuopiolainen yrittäjä joka ei arvosta tärkeintä kumppaniaan eli ASIAKASTA.

      Saatikka sitten muita sidosryhmiään, ollaan olevinaan mualiman omistajia kun on joku yrittäjä.

    • pertti

      Takana ok-talon saneeraus ja aivan perseestä on savolaiset rakennusmiehet mukaanlukien muurarit, kirvesmiehet, sähkärit ja putkarit. Ylihinnoiteltuja, ammattitaidottomia valehtelijoita, jotka varastavat talon työkalut mennessään. Joten otan osaa uudet rankentajat!

    • välttämiseksi

      Kirjallinen sopimus töistä,etukäteen,aloitusaikoineen,ja sellaiset sanktiot eli sopimussakot että tuntuu,joka ei siihen suostu niin onhan niitä muitakin firmoja...Sama sitten tuleeko vai eikö työmaalle,omasta pussistaanhan se on pois...

    • Kikarainen

      Huomenna Huovinen on kuitenkin hintatasoltaan järkevä. Kuopion Teholouhinta on ylivoimaisesti kallein louhintafirma kuopiossa, noin puolet kalliimpi kuin kilpailijat. KANNATTAA EHDOTTOMASTI VÄLTTÄÄ!!!!!!!!!!

    • kirves+mies

      eräs siilinjärveläinen kirvesmies teki tarjouksen jossa tuntiliksa kalleimmasta päästä.
      lisäksi oli hinnoiteltu joka työkalulle oma tuntiliksa!
      esim sirkkelin palkoilla olisin ostanut 3 omaa sirkkeliä!

      eikä osannut sanoa paljonko hintaa tulee kertymään.

      no, toinen kirvesmies sanoi loppusumman joka oli laskujeni mukaan kolmasosa siilin säheltäjästä ja työ tuli tehdyksi määräajassa.

    • Timbermanni

      No mikä se on sitten kohtuullinen palkka pätevälle timpurille?

    • Ermontti-Erska

      Riippuu vuan siitä, jotta juopiko talon vae omija kahvija? Ite otan 30€ tunti omilla kahvilla ja 12€ tunti talon kahvilla. Emänni pullilla tietennii. Isännä läsnäolo ei ou pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe