Mercury 7,5 hp -84 tarkistusvesisuihku muuttuu koneen lämmettyä pelkäksi vesihöyryksi. Käykö kone tällöin liian kuumana vai onko kierto liian heikko? Vesipumpun siipipyörän olen tarkastanut ja se on ok. Ei viitsisi välttämättä ajaa konetta kun ei täyttä varmuutta onko normaalia ettei vain leikkaa kone kiinni.
Joissakin malleissa on kuulemma termostaatti vesikierrolle mutta en ole tästä koneesta sitä löytänyt ellei se ole sitten sisäinen malli.
Vastauksista kiittäen
-Juho
Joissakin malleissa on kuulemma termostaatti vesikierrolle mutta en ole tästä koneesta sitä löytänyt ellei se ole sitten sisäinen malli.
Vastauksista kiittäen
-Juho
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itelläni on 40 hp 2-pyttynen mercury ja siinä on termostaatti "luukun" alla joka on kahdella pultilla kiinni. Samassa "luukussa" on kiinni myös muistaakseni puolat. Kannattaa etsiä jostain räjäytys kuvat kyseiseen koneeseen ni löytää termostaatin paikan.
Terve!
Itselläni on 9.8hp -85 Mercury(melkein sama kone)"tässä koneessa ei ainakaan ollut termostaattia",minulla oli saman tyyppistä vikaa mercuryssa tosin pakokaasua tuli merkkiveden poistoputkesta
kovilla kieroksilla. Vika löytyi pakokaasun ja vesitilan välinen tiiviste oli palanut ja pakokaasu painoi vesipaineen alas ettei päässyt nousemaan koneelle. Kuulemma yleinen vika, jos siipipyörä hajoaa sen jälkeen ei vesi kierrä ja polttaa tämän tiivisteen. Itse vaihdoin varmuudella kahteen kohtaan tiivisteet eli rikitiivisteen ja
moottorinkyljessä olevan ns.vesikannen tiivisteet
vuosi sitten niitä tiivisteitä myytiin vielä vatorilla.
Mutta, jos tosiaan vesihöyryä tulee pelkään kannen kärsineen jossain moudossa.
räjäytyskuvaa.
http://www.oldmercs.com/models.html
Jossain päin nettiä oli 9.8hp/7.5hp räjäytyskuvat, mutta moottori tuntui aivan erilaiselta..
Purkaa tietyssä järjestyksessä eikä hätäile(ihmisen rakentama) ja jos hiukankin epäilee niin ei kannata avata esim.
vesikannen pultit olivat hapettuneet moottoriin kiinni ja katkeilivat, joten ainoa keino oli irroittaa kaasulla erittäin varovasti samalla jäähdyttäen märällärätillä ja sen jälkeen avaa kierteet, koska ne varmasti kärsivät kannattaa käyttää tuumasi kierretappeja "jenkki"..