Piirrätämme parhaillaan kuvia talosta.Teemme sen kivestä, mutta materiaali on vielä avoin.Vahvimpina vaihtoehtoina tällä hetkellä on:Leca Desing, Siporex ja Lammi.Voisitteko kertoa ensi kertaa kivestä rakentavalle kyseisten harkkojen hyvistä ja huonoista puolista.Pystytyksen helppous/vaikeus, rungon kustannusten eroja kaikkineen tykötarpeineen ja asennuksineen jne.
Kiitos etukäteen.
Kiitos etukäteen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Moi, me pähkäilimme samaa asiaa Oulun seudulla tämän vuoden alkupuolella ja otimme tarjouksen Jämerältä ja Lammilta sekä pienoisen sattuman kautta myös Tiileriltä. Kustannusmielessä tiilirungon ja Lammirungon hinnat näyttivät menevän aikalailla tasoihin ja kun saimme vielä muurarilistan päältä varattua hyvän ja pätevän muurarin ihan normihinnalla, niin päädyimme täystiilitaloon (130mm sisätiili villa ilmarako 85mm ulkoverhoustiili). Muurari asentaa putkituksen muurauksen yhteydessä, joten mitään roilotuksia ei tarvita, jos vaan kaikki muistetaan tehdä. Kaikki varmastikin hyviä vaihtoehtoja kun oikein tehdään. Kokemuksestani vain totean, ettei kannata heti laskea täystiilitaloa pois vaihtoehdoista.
pystytys oli tosi helppo.Maksoi tosin n. 25 000 €.
Me päädyimme Lammiin, koska talo on kolmessa tasossa isoilla ikkunoilla, koska Lmmissa on vahvat betonirakenteet. Siporex tuntui vanhanaikaiselta ja huonosti lämpöä eritävältä, joten siitä emme pyytäneet edes tarjousta. Pidän Lammia parhaana. Leca Design ja Lammi ovat suht samanhintaisia. Paljon riippuu siitä, minkähintaisen pystytysporukan saa. JOtkut pitävät LD:n tikasrautoja hankalina. MEillä oli puolitoistakertainen hintahaitari pystytystarjouksissa.
Tee yksilöllinen talo: auringon nousuun lammi, paahteeseen siporex, auringon laskuun leca, varjoon puuseinä. Ei löytyisi toista samanmoista.
Mistäköhän johtuu, että valitsit sipon, Lammin ja Leca Designin vaihtoehdoiksi? Nehän on niin erilaisia.
Jos vaihtoehtona on Leca niin luulisi että sen rinnalla myös lähes samanlaiset priima ja lakka?
Punnitsen eri harkkoratkaisuja hyvine ja huonoine puolineen.Kaikissa näissä löytyy niitä molempia.Alussa vahvana vaihtoehtona oli myös betonielementti,mutta saumojen häiritsevyys pudotti sen meiltä pelistä pois.
Okei,laitetaan päivän painumisen puolelle sitten sokkeliin leca, ekaan kerrokseen lakka ja tokaan priima. Tyytyväinen?
Tämä on vaan spekulointia, mutta olettaisin elementin saumojen edun olevan siinä, että alunperin tietää niiden paikan ja syyn. Muissa palikoissa niitä voikin sitten ilmestyä sinne tänne yllättäen. Että se niistä saumoista.. siis halkeamista, piti sanomani.
itse Lega-harkosta(ei desing)RUH-200.
En ottanut eristeharkkoja koska niiden neliöhinta oli silloin huomattavasti korkeampi kuin tavallinen harkko ja eriste erikseen.
Neliöhinta siis ratkaisi.
Eristeeksi laitoin harkon päälle 100mm uretaanin
sekä julkisivuksi(85)MRT-tiili.(kaava ei salli rapattua taloa)
Tein itse harkkojen muuraustyön ja vesikatto oli noin 4kk päästä aloituksesta.
Julkisivun jätin ulkopuoliselle muurarille.
Jos teet itse niin harkkomuuraus EI ole vaikeaa.
Raskainta on harkkojen siirtely vaikka yksittäinen harkko ei juurikaan paina.
Kun käytin uretaanilevyä eristeenä ei ramloja(tiilisiteitä)voi laittaa muurauksen yhteydessä koska 100mm levyn läpi niitä ei saa menemään.
Levy on kiinnittettävä mekaanisesti samoin kuin tiilisiteet.
Tasoitetyöt menee ruiskulla nopeasti tai jos on rahkeissa varaa niin miksi ei itse sliipatenkin.
Kaikille ei sovi omatoimi-rakentaminen vaikka siitä puhutaan paljonko siinä säästää.
Se vaatii kuitenkin paljon suunnittelua ja AIKAA.
Tuskin edes huono, vaikka ei olekaan höyrynsuluton.
Jos uretaanilevyt on niin tiiviisti ettei huoneilman kosteus pääse kondensoimaan mihinkään niin rakenne on myös kosteusteknisesti turvallinen.
Itse aikanaan sen verran vertailin lämpöharkkojen hintoja että sain taloni Lammiharkot edullisemmin kuin lämpöharkkoja miltään muulta valmistajalta.
Mutta se oli 2003 kampanjavuosi kun LammiKivitaloja alettiin puskea Oulun alueelle. Jotku sanoo jotta hinnat on nousseet.
Oletko talovalinnassa ottanut vielä huomioon talon energian kulutusta. Paljonko seinässä on paksuutta, jos sen U- arvo on 0,11 W/m2 K. Meillä Ykköspuutalossa on tällainen passiivienergiatalo jo tuotanossa. Kun taloon laitetaan kunnon talotekniikka niin taloa ei tarvitse juuri lämmittää ollenkaan. Talot voidaan omien piirustusten mukaan suurelementeistä. Tutustuppa malleihimme www.ykkosrauta.net Pekka Pirinen 050-3782400