Miten saisi parhaiten sellaisen hämyisen saunan tunnelman. Olen ajatellut lämpöhaapaa, mutta olisiko jotain muita vaihtoehtoja esim. paneelien ja lauteiden värjäys?
Aiemmin oli vinkki lakan ja tärpätin sekoituksesta. Mielenkiintoista ja varteenotettavaa. Ottaisin mielelläni vastaan myös muita vinkkejä.
Onko kokemusta jonkin öljyn ja petsin sekoituksesta?
Tummaa sävyä saunaan?
8
13318
Vastaukset
- Itse tehty...
Petsaa saunapanelit ennen seinään laittoa ja kattopanelit myös. Voit tietenkin petsata paikoillaankin, jollei paneleissa ole minkäänlaista pintakäsittelyä. Hae maalikaupasta Saunasasua ja osta heiltä ruskeaa pastaa. Sekoita kotona haluamasi värisävy ja vedä paneliit sillä.
Teimme näin jo kolme vuotta sitten ja hyvin on värisävy pysynyt. Seinät ja katto ovat kuusta. Laitoimme köyhän miehen ruskeasävyisen saunan. Lauteet ovat lämpökäsiteltyä kuusta.
Lopputulos hyvä ja halpa, verrattuna ulkoimailta tuotuun, jo valmiiksi tummasävyiseen puuhun.- Mate
Jos paneelit aikoo värjätä niin ehdottomasti ennen asennusta. Jos paneeli on vähänkin kosteaa asennettaessa niin se kutistuu eikä näytä järin kivalta kun pontista paistaa vaalea käsittelemätön raita.
K-rauta ainakin myy Liberon-merkkistä spriikuultomaalia joka soveltuu vaikka lauteiden värjäykseen.
- voidaan
sävyttää maalia myyvissä liikkeissä haluamaasi sävyyn vaikka mustaksi
tv ripe - Harzza
Käsittele ensin laimennetulla värittömällä saunasuojalla ja sen jälkeen värillisellä laimentamattomalla.
Kun toimit näin ei huokoisiin puunkohtiin jää tummia läiskiä.- mutta halpa
keino.kotitekoinen "lämpökäsittely".polta puut pinnalta siten että ne tosiaan palaa(kaasuliekillä)pinnalle jää musta tuhka.harjaa se pois teräsharjalla tarkasti ja näin sinulla on kaunis tumma pinta.puusepät ovat tätä käyttäneet huonekaluissa.
- näin se käy
Uusi keino on maalata lauteet sopivan tummalla maalilla, näin sävyn voi valita juuri haluamakseen.
- on paras
Minä tummennan saunan pintoja kaikkein vanhimmalla (ja uskoakseni parhaalla) tavalla, sillä jätin kuusipanelit kokonaan käsittelemättä. Saunoessa panelit tummuvat omia aikojaan. Hämyiseen tunnelmaan auttaa sekin, että jättää ikkuna-aukot sopivan pieniksi ja jättää ne ledit ja muut sähkötuikut kaupan hyllylle. Minulla valaistuksena ikkuna ulkopuolella naulassa roikkuva myrskylyhty.
Ei kaikkea kannata keksiä uudestaan eikä kaikkea tarvitse ostaa valm iina kaupasta.
- jjj
Lauteiden värjäämistä en ole kokeillut, mutta panelit vetelin ruskeiksi. Tuote taisi olla nimeltään Sauna-Sisu... Olisiko ollut Tikkurilan tuotteita..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848