Tummaa sävyä saunaan?

Spegsi

Miten saisi parhaiten sellaisen hämyisen saunan tunnelman. Olen ajatellut lämpöhaapaa, mutta olisiko jotain muita vaihtoehtoja esim. paneelien ja lauteiden värjäys?

Aiemmin oli vinkki lakan ja tärpätin sekoituksesta. Mielenkiintoista ja varteenotettavaa. Ottaisin mielelläni vastaan myös muita vinkkejä.

Onko kokemusta jonkin öljyn ja petsin sekoituksesta?

8

13431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse tehty...

      Petsaa saunapanelit ennen seinään laittoa ja kattopanelit myös. Voit tietenkin petsata paikoillaankin, jollei paneleissa ole minkäänlaista pintakäsittelyä. Hae maalikaupasta Saunasasua ja osta heiltä ruskeaa pastaa. Sekoita kotona haluamasi värisävy ja vedä paneliit sillä.
      Teimme näin jo kolme vuotta sitten ja hyvin on värisävy pysynyt. Seinät ja katto ovat kuusta. Laitoimme köyhän miehen ruskeasävyisen saunan. Lauteet ovat lämpökäsiteltyä kuusta.
      Lopputulos hyvä ja halpa, verrattuna ulkoimailta tuotuun, jo valmiiksi tummasävyiseen puuhun.

      • Mate

        Jos paneelit aikoo värjätä niin ehdottomasti ennen asennusta. Jos paneeli on vähänkin kosteaa asennettaessa niin se kutistuu eikä näytä järin kivalta kun pontista paistaa vaalea käsittelemätön raita.

        K-rauta ainakin myy Liberon-merkkistä spriikuultomaalia joka soveltuu vaikka lauteiden värjäykseen.


    • voidaan

      sävyttää maalia myyvissä liikkeissä haluamaasi sävyyn vaikka mustaksi

      tv ripe

    • Harzza

      Käsittele ensin laimennetulla värittömällä saunasuojalla ja sen jälkeen värillisellä laimentamattomalla.
      Kun toimit näin ei huokoisiin puunkohtiin jää tummia läiskiä.

      • mutta halpa

        keino.kotitekoinen "lämpökäsittely".polta puut pinnalta siten että ne tosiaan palaa(kaasuliekillä)pinnalle jää musta tuhka.harjaa se pois teräsharjalla tarkasti ja näin sinulla on kaunis tumma pinta.puusepät ovat tätä käyttäneet huonekaluissa.


    • näin se käy

      Uusi keino on maalata lauteet sopivan tummalla maalilla, näin sävyn voi valita juuri haluamakseen.

      • on paras

        Minä tummennan saunan pintoja kaikkein vanhimmalla (ja uskoakseni parhaalla) tavalla, sillä jätin kuusipanelit kokonaan käsittelemättä. Saunoessa panelit tummuvat omia aikojaan. Hämyiseen tunnelmaan auttaa sekin, että jättää ikkuna-aukot sopivan pieniksi ja jättää ne ledit ja muut sähkötuikut kaupan hyllylle. Minulla valaistuksena ikkuna ulkopuolella naulassa roikkuva myrskylyhty.

        Ei kaikkea kannata keksiä uudestaan eikä kaikkea tarvitse ostaa valm iina kaupasta.


    • jjj

      Lauteiden värjäämistä en ole kokeillut, mutta panelit vetelin ruskeiksi. Tuote taisi olla nimeltään Sauna-Sisu... Olisiko ollut Tikkurilan tuotteita..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      174
      1072
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe