Millainen SF-mitta? Ovatko kaksoset mahd?

syysmamma

Huomenta kaikki kaksosten vanhemmat!

Itselläni Sf-mitta huitelee useita senttejä yli käyrän. Eli vkolla 20 se oli 24 senttiä. Millaiset kokemukset teillä kaksosten äidit on, onko ollut tuota luokkaa mitta?
Minulla on ultrissa np-ja rakenne nähty vain yksi sikiö, mutta ihmetyttää mahan valtava kasvu...Ovatko kaksoset siis mahdolliset? Onko joku saanut vaikka ei ultrissa olisi nähtykään?

5

2197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuno-Kalevi

      Olen täysin samaa mieltä kanssasi.

    • Vilijonkka

      ...tuo aika hurjalta kuulostaa ollakseen yksisikiöinen ;-)
      Katsoin juuri omaa korttiani ja vko:lla 18 6 sf oli 22 cm ja vko:lla 22 25,5 cm (kaksoset syntyneet 8/05).

      Minua hämmästyttää, jos nykypäivänä lääkäri ei näe molempia! Kyllä niin kuulemma edelleenkin tapahtuu, mutta silloin täytyy arvostella kyseisen lääkärin ammattitaitoa. Jos ultrassa voidaan nähdä lapsen kaikki sisäelimet ja sukupuoli, nähdä istukka, napanuora ja sen verivirtaukset, niinkuinka sellainen pikkujuttu kuin TOINEN VAUVA voi jädä huomaamatta?!
      Vai onko kyse todellakin siitä, ettei lekurille vaan yksinkertaisesti muljahda mieleen tarkistaa ettei ole jotain jäänyt huomaamatta? Että riittää kun löytää sen yhden ja tutkiminen loppuu siihen?...

      No toivon sinulle joka tapauksessa ihanaa odotusaikaa, eiköhän "se toinen" aikanaan löydy jos siellä on!!!

    • vauvoja

      ole yksi kipale jos kahdessa ultrassa olet jo käynyt.Kyllä nykylaitteilla asia on ihan selviö.Minulla esikoispojan odotuksessa SF mitta huiteli ihan kaksoskäyrillä lähes koko ajan Vatsa oli valtava ,eikä poika ollu kun 4kg kun syntyi.Istukka oli kyllä normaalia isompi kooltaan.Nämä ovat niin yksilöllisiä asioita.Toinen menee alikäyrillä ja toinen ylikäyrillä...

    • äitiliini1

      Minulla mitta alkoi raskauden puolen välin jälkeen huitelemaan ihan onissa korkeuksissaan, ja syyksi selvisi lapsiveden määrä jota oli tuplasti normaalia enemmän.

    • isänä ummikkona

      Sf mitta on hyvin yksilöllinen ja siihen näyttää vaikuttavan mittaaja, mitattava (äiti ja pikkuinen), asennot, koot, kuutamo, saranoiden narina etc... Eli yleisesti ei ole kummosia vaikutuksia.
      Vaimo sai just tiedon että yläkäyrän yllä mennään ja lääkärille (ja ehkö ultraan) seuraavaksi. On viikolla 23 2 ja toista oottelee.
      Haluaisinkin, ilman pelotteluja, tietää voiko ala-ylä-rajojen ulkopuolella keikkuminen sinänsä viitata mihinkään huonoon asiaan ja jos niin mihin?
      Kaksoset ei olisi huono juttu, vaimolta kysymättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe