sellaista kysyisin..voi olla tyhmä kysymys mutta varmistan asian täältäkin..pitääkö kummin kuulua kirkkoon?kun mulla on kaveri jonka haluaísin lapseni kummiksi mutta en ole varma kuuluuko kirkkoon..auttakaa et saan selvyyden tähän asiaan..
hei..
angel-06
3303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kummin pitää kuulua kirkkoon olla konfirmoitu (eli rippikoulun käynyt). Jos kummi myöhemmin eroaa kirkosta kummisuhde ei kuitenkaan katkea.
Virallisten kirkon kummejen lisäksi lapsella voi olla elämän kummeja tai omia aikuisia (miksipä heitä haluatkin kutsua), heidän tehtävänään on tukea lasta kasvussa ja toimia lapsen aikuisina ystävinä. Elämänkummeiksi voit valita keitä haluat, heitä ei merkitä kirkonkirjoihin tai muihin virallisiin papereihin.
kiitoksia vastauksesta..selvensi vähän..tai kyllä mä sen tavallaan tiesinkin mut pitihän se varmistaa..=)
Kummiksi voi ryhtyä, vaikkei kuulukaan kirkkoon. Itse olen kolmevuotiaan pikkumiehen kummi, vaikkei minua kastetilaisuudessa kirkon kirjoihin merkittykään. Silti olin aivan täysin palkein mukana sylikummina.
****Kummin valinta kuuluu yksinomaan lapsen vanhemmille, eikä kirkolle.