Helsingin kaupungin tarkastus-

lautakunta arvostelee

lastensuojelua ja perheneuvolaa pitkistä jonoista.

Lastensuojelulaitoksiin jonot ovat lähes vuoden pituisia, myös sairaalahoitoa tai muuta erityishoitoa joudutaan jonottamaan.

MIKSI EI SANOTA SUORAAN, että lasten psykiatrian hoitojonot ovat VUODESTA PUOLEENTOISTA VUOTEEN pitkiä ja sen takia tehdään huostaanottoja perheille, joissa ei perusteita siihen ole?????

Lautakunnan mukaan sosiaaliviraston tulisi puuttua perheiden ongelmiin jo varhaisessa vaiheessa ja pyrkiä ennalta ehkäiseviin toimiin, jotta lasten ja nuorten huostaanottoihin ei tarvitsisi ryhtyä.

Sosiaalivirasto on antanut tarkastuslautakunnan arviointikertomuksesta lausunnon, jossa tietysti sijaishuollon ja perheneuvoloiden jonoluvut yritetään saada tämän vuoden osalta näyttämään kauniimmille. Mutta heidänkään vastauksessaan ei hiiskuta sanaakaan psykiatrian hoitojonoista!

Herätkää päättäjät ruususen unestanne!
Kauanko te luulette suomalaisten vanhempien tähän huostaanottojen mielivaltaan alistuvan!?!

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täyttä soskujen mielivaltaa.

      Jota muut soskut eivät pura.

      • ole niin kallista

        ettei niitä huostaan ottoja turhaan tehdä.kyllä ne antaa ongelmien kehittyä ensin.se ei todellakaan oo hyvä mutta siinä on ero.huostaan otto on niin kallis projekti valtiolle että ei ne niitä turhaan todellakaan junaile.nythän ne yrittääkin vähentää huotaanottoja entisestään,onko se sitten lasten etujen mukasta,toivon vaan.rakastakaa niitä lapsianne ja antakaa niille hyvä koti niin ette te ettekä lapset joudu kärsimään.turha se on enään huostaan oton jälkeen valittaa


      • ymmärtää, että se tässä
        ole niin kallista kirjoitti:

        ettei niitä huostaan ottoja turhaan tehdä.kyllä ne antaa ongelmien kehittyä ensin.se ei todellakaan oo hyvä mutta siinä on ero.huostaan otto on niin kallis projekti valtiolle että ei ne niitä turhaan todellakaan junaile.nythän ne yrittääkin vähentää huotaanottoja entisestään,onko se sitten lasten etujen mukasta,toivon vaan.rakastakaa niitä lapsianne ja antakaa niille hyvä koti niin ette te ettekä lapset joudu kärsimään.turha se on enään huostaan oton jälkeen valittaa

        järjetöntä on, että huostaanotot
        ovat KALLIITA ja silti aiheettomia huostaanottoja tehdään!!!

        Minun lapseni huostaanoton purkupaperit on jo valmiiksi laadittu, allekirjoitus on maanantaina.
        JA NIMENOMAAN SIKSI, että huostaanotto oli VÄÄRÄ JA TURHA. Ottaako päähän oma tietämättömyytes ja typeryytes? Älä tule tänne länkyttämään asioista, joista et mitään ymmärrä! Pysy siellä toisella palstalla kylvämässä idiootti ajatuksiasi! Täällä kyllä asiat tiedetään paremmin!

        Hyvä koti tälle lapselle on aina tarjottu ja rakkautta enemmän kuin sinä pystyt koskaan yhdellekään lapselle antamaan! Yksikään valituksen sana EI OLE OLLUT turha tämän huostaanoton jälkeen ja toivon, että isoa meteliä jaksavat pitää jokainen turhan huostaanoton kokeneet vanhemmat.

        Mutta aina ei metelin pito auta, vaan raivostuttavan usein turhan sijoituksen jälkeen ei vanhemmilla ole mitään tehtävissä, eikä purkua saada aikaan. Minulla oli tuuria matkassa siinä mielessä. Pidä mölyt mahassasi, mitä luulet saavasi aikaan tuollaisilla typerillä kirjoituksillasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe