Terve!
Näillä sivuilla on ollut jonkin verran keskustelua ilmatäytteisistä kajakeista, mutta mahtaako kellään olla kokemusta ilmatäytteisistä kanooteista, esim. Advanced Elementsin StraitEdge-merkkisestä kanootista? Onko kiikkerä, kestääkö aallokkoa miten paljon, melontaominaisuudet?
Kanootin tulisi sopia päiväretkeilyyn ja mielellään myös kalasteluun sisäsaaristossa ja järvillä. Mahtaako tähän tarkoitukseen sopivaa ilmatäytteistä kanoottia olla olemassa?
Ilmatäytteiset kanootit?
3
2024
Vastaukset
Eihän 89cm leveä VOI olla kiikerä! 70cm levää kaksikkoa ei istumaltaan saa melkein millään nurin, siis muuta kuin todella yrittäen.
Varmaan ne tuohon sopivat ihan hyvin, mutta ovat varmaan raskaita pidemmille matkoille. Joustavuus keventää hieman menoa aallokossa: kiemurtelu aaltojen yli, eikä niinkään puskeminen läpi. Minulla oli koottava rättikajakki, joka sekin kiemurteli mukavasti. Melontaa kyllä häiritsee kovasti tuo valtava leveys. Melanveto menee kaukaa ja joka vetoo kääntää alusta paljon.- Vempuli
Clas Ohlsson kauppaa ilmatäytteistä kajakkia palttia rallaa 120 euron hintaan. Hinta ei päätä huimaa.
Onko kenelläkään kokemusta?. Onko kajakista harraste käyttöön vai onko kajakki täysiverinen lasten rantalelu.
Hobby hallilla vastaava kajakki on 300 ekun nurkilla. Hobby hall kajakissa on ilmeisesti hinta laatu/suhde kohdillaan, jos ei tavoitteena ole Suomi meloo tai muu vastaava koskimelonta lapissa susirajan takana.
- uusi meloja
Käy kokeilemassa Helsingissä Cafe Caruselin yhteydessä toimivassa vuokraamossa.
Pumpattava kajakki on yksi tapa päästä vesille, jos on säilytys- tai kuljetusongelmia.
Mutta se on hitaampi ja hankalampi meloa kuin perinteinen kajakki.
Oman 2 tunnin kohtalaisessa tuulessa ja aallokossa koemelonnan jälkeen päätin, että mieluummin se perinteinen.
Vaikka tämä pumpattava on kyllä äärimmäisen vakaa ja turvallisen tuntuinen.
Kajakki oli Advanced Elements AirFrame2 eli kaksikko.
Ja toistaiseksi vuokrailen erityyppisiä kajakkeja, jotta helpommin löytäisin sen omaan käyttöön sopivan tyypin.
Uusi meloja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17113043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454830Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211979Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1131725Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481