Mazda6 - vetokoukku

Pietro K

Tommonen irroitettava vetokoukku maksaa asennuksineen yli 500 euroa Mazdan hinnastosta. Onhan siinä koukulla hintaa.

Tiedättekö edullisempia vaihtoehtoja? Onko vaikea homma asentaa itte?

11

3552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin

      katsoppa lenkin hintaa VW Golfiin 1200ekua ellen väärin muista! Kaikki on suhteeliista!

      • 333333333434343434343434

        tai sitten sain hyvät allennukset wolkkarilta.
        kiinteä 400 €
        irrotettava 500 €

        Kannaattaa mennä sen Matukan kanssa jälkikäteen johonkin muuhun liikkeeseen, jos lompakko ei kestä alkuperäishintaa.


      • tsekkasin mielenkiinnosta
        333333333434343434343434 kirjoitti:

        tai sitten sain hyvät allennukset wolkkarilta.
        kiinteä 400 €
        irrotettava 500 €

        Kannaattaa mennä sen Matukan kanssa jälkikäteen johonkin muuhun liikkeeseen, jos lompakko ei kestä alkuperäishintaa.

        Hei
        Rakenna seuraavilla sivuilla Golf, klikkaa lisävarusteena esim 2.0 litraiseen irroitettava vatokoukku, lisää hintaa yli 1200€


      • Tässä...
        tsekkasin mielenkiinnosta kirjoitti:

        Hei
        Rakenna seuraavilla sivuilla Golf, klikkaa lisävarusteena esim 2.0 litraiseen irroitettava vatokoukku, lisää hintaa yli 1200€

        http://www.volkswagen.fi/


    • ei ammattilainen

      Onko tuo hinta asennuksineen?

      Jostain kuulin että näihin uusiin autoihin tuo peräkoukun asennus on paljon vaikeampaa kuin ennen oli. Ei kuulemma ole oikein kiinnityspaikkoja, tai on mutta joutuu jotenkin soveltamaan ja vaatii paljon isomman työn tuo asennus.
      Mutta tämä on vain asentajilta "Esson baarissa" kuultua.

    • sähköt?

      Ellei vaadi asennusta konehuoneesta asti pitäisi asennuksen onnistua itseltäkin. Mutta näköjään viime vuonna on tullut jotain EU-hyväksyntämuutoksia kun Motonetin hinnasto sanoo näin:

      VETOKOUKKU MAZDA 6
      01.01.05 jälkeen ensirekisteröidyn henkilöautokoukun oltava EU-hyväksytty!
      Johtosarjat 7naparasialla
      6 --04 Koukku Sedan/viistoperä. . . . . . . . . . . . . . . 64-0085 155.00 ???
      6 --04 Koukku Farmari. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64-0086 155.00 ???
      6 Merkkikohtainen johtosarja. . . . . . . . . . . . . . . . 64-9080 74.00 ???

    • Kutonen

      Itse koukku maksaa n. 200 € Mazdaliikkeessä, asennus lisäksi. Tilasin koukun omaani maaliskuun alkupuolella, jolloin kokonaishinnaksi sovittiin 490 €. Koukku asennettiin vasta huhtikuussa, jolloin hinnaksi tarjottiin 560 € Maaliskuussa sovittu hinta oli kuitenkin tallessa, joten työ tehtiin alkuperäisen sopimuksen mukaan.

      Luulisin jonkin paikkakuntasi pienemmän korjaamon tekevän työn halvemmalla. Kannattanee kysyä. Yleensä tulee edullisemmaksi tehdä omaa työtään ja teettää omaan ammattialaansa kuulumattomat työt ko. alan ammattilaisella. Säästyy monelta harmilta.

    • WWWesku

      Homma oli sinänsä helppo jos on vähän asentajan vikaa.Koukun mukana tulee yleensä aika hyvät ohjeet.Merkkikohtainen sähkösarja helpottaa paljon.Se maksoi Inchcapessa n. 50€.Tarvikkeena jokapaikassa yli 70€.Jokunen tunti tuhraantui vaikka oli hyvät työkalut.

      • poraan

        ???????


      • wwwesku
        poraan kirjoitti:

        ???????

        Joutuu poraamaan jokusen reiän.Aika isojakin vielä.Ainoa ongelma oli kun en saanut pakoputkea irti kun oli mutterit niin ruosteessa.Muuten ihan simppeli homma.


    • watee

      olisi semmonen tilanne ettei millään saa koukkua kiinni mazdaan ja ois vähä hätä sille ja jo tunti sitä väsätty kiinni mut ei millään :/ ihan kuin siinä olisi jotenki kierrettävänä tai vastaavaa voisku joku auttaa (= koukun merkki on luultavimmin
      Kovil KD 215

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5243
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5044
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3188
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      39
      1774
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe