Terä (kouluaine)

mörri

Kouluun siis piti aine kirjoittaa ja tällainen tuli.
____

Terä

Tyttö juoksee pellolla valkoinen mekko päällänsä. Kasvoilla hymy ja kädessä kuollut ruusu. Terälehti putoaa. Hiljaa se leijuu alas ja ääntäkään päästämättä jää paikoilleen makaamaan.

Se tumma ja kylmä huone. Haisee melkein sairaalalta, mutta ei ihan kuitenkaan. Huoneen keskellä on pieni, liian siisti hiekkalaatikko. Sen keskelle välähtelee kuvia itsestäni, julmasti nauravista kasvoista, äidistäni joka makaa elottoman näköisenä. Sulje silmät, tuki korvat ja huuda. Kun avaan silmät uudestaan, niitä ei ehkä ole.
- Tuo lapsi ei ole normaali.
Muistan, kun sain nitojan käsiini. Sormeni olivat täynnä pieniä metallisia niittejä. Enkä koskaan itkenyt.

Toinen terälehti putoaa.

Muistan myös ne pienet hetket selkä vasten kylmää patteria, kun piirsin kynsillä kuvia käteeni. Kun äänet porasivat reiän sydämeen, ja hiljaisuus repi sielun halki.
Mikä toi kuoleman runoihin, jotka ennen kertoivat kauneudesta?
- Senkun menet. En enää välitä.
- Selvä.
Vaan halusinko minä todella? En nähnyt isääni enää.
Vielä se pieni enkeli olallani. Sädekehä haljennut, silmät niin tummat. Yhä luonani.

Ja niin putoaa kolmaskin terälehti.

Mikä sai minut kahlaamaan kaulaani myöten järveen ja avaamaan nyrkkiin puristetun käteni? Kuu heijastaa valojuovan kasvoilleni ja saa tummat silmäni hohtamaan. Anna minun viimeisen kerran tuntea itseni tärkeäksi.

Tyttö kompastuu ja ruusu kirpoaa hänen kädestään. Tyttö katsoo sitä pitkään, kauhistuneena. Sitten hän astuu ruusun päälle ja nauraa.
Eikä huomenna aurinko enää noussut.
___
Otsikko ei ole mitenkään sopivin, en vain saanut siihen muutakaan

1

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • efraim

      Jee jee. Mikään ei vedä vertoja yläasteangstille. Kaikki on kylmää, synkkää ja kuollutta. Kukaan ei rakasta mua. Vain kipu on todellista. Jne.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe