Rakastuminen on äärimmäinen tunne, jonka kesto elämän mittakaavassa on hetkellinen. Rakastuminen sisältää ainakin minun kohdallani hyvin paljon myös kärsimystä - johtuu ilmeisesti minun persoonani ja tunne-elämäni "rakenteista".... Rakastumisen tunne ylittää sietokykyni eli kun kärsimystä on liikaa, rakastumisen tunne ei olekaan miellyttävä. On käynyt niin, että haluan siitä eroon. Ikinä, koskaan, milloinkaan kovasti rakastuneena en ole ollut suhteessa kehenkään!
En ole voinut. En ole koskaan voinut luottaa edes omaan arviointikykyyni rakastuneena ollessani. Onkin käynyt sitten niin, että tunteen haihduttua olen tajunnut, ettei se ihminen ollutkaan sellainen, joksi hänet pää pilvissä kuvittelin.
Kestäviä ja hyviä ihmissuhteita olen luonut vain ja ainostaan sellaisissa tapauksissa, että suhde on alkanut muutoin kuin rakastumisen tunteesta -siis siitä päättömästä, kaiken nielevästä tunteesta. Niin myös suhteeni SINUUN rakas ystäväni, on alkanut muutoin kuin rakastumisesta. Ajan myötä tunne on syventynyt ja syventynyt ja tunteeni sinua kohtaan ovat sellaiset, että jos menettäisin sinut, tuntisin menettäväni osan elämääni.
Meidän juttumme
8
1180
Vastaukset
- Anima sana
Hei!
Luulenpa voivani ymmärtää, mitä tarkoitat rakastumiskäsitykselläsi. Sinulla on ihailtavan järkevä tapa arvioida toimintaasi ikään kuin itsesi ulkopuolelta silloinkin, kun rakastumisen kokemus on vahvasti läsnä. Vaatii melkoista itsehillintää... :)
Mutta en ihan ymmärrä ajatustasi kaikilta osin... Oletko sitä mieltä, ettei pysyvään rakkaussuhteeseen voi päätyä "kaiken nielevän rakastumisen" kautta? Onko mielestäsi parempi rakastaa kumppania, joka ei sokaise järkesi ääntä? :)- En yleistä
Minä kirjoitin vain omasta kokemuksestani. En yleisellä tasolla. Olen kokenut muutamat voimakkaat rakastumiset elämässäni, mutta en ole niiden valtaan ikinä heittäytynyt: kyseessä ovat omat epäilykseni sen järkevyydestä, omista ominaisuuksistani (peloistani yms.)... Minä olen tällainen...
- Sinulta..
..mitä tunnet ystävääsi kohtaan, tarkoitan siis, että kuvaat itseäsi heteroksi, tunteesi on hyvin syvä ystävääsi kohtaan, mutta onko hän Sinulle ystävä vai jotain muutakin, ehkä edes ajatuksissasi.. Mikä tekee hänestä Sinulle niin ainutlaatuisen, ihanaa, että sinulla on joku tuollainen, josta todella pitää kiinni..onnea.
- Hotero
Nimimerkki on Hotero, ei Hetero.
- et voi..
Hotero kirjoitti:
Nimimerkki on Hotero, ei Hetero.
..hotero..
Onko asia sinulle liian tuskallinen, vaikkei suhteenne alkanutkaan myrskyisällä rakkaudella? Onko hän nyt alkanut olla sinulle jotain sellaista, mistä et edes oikein voi puhua.. - Ota kännykkä käteen ja soita
et voi.. kirjoitti:
..hotero..
Onko asia sinulle liian tuskallinen, vaikkei suhteenne alkanutkaan myrskyisällä rakkaudella? Onko hän nyt alkanut olla sinulle jotain sellaista, mistä et edes oikein voi puhua..Saadaan asiat puhuttua, ei vikistä täällä sen enempää ;)
- Se toinen
Rakastuminen ja ennen kaikkea rakastaminen voi yhtä paljon sattua kuin olla ihanaakin, totta!
Silloin, kun annoin itselleni luvan ja halusin rakastua, tutustin sinuun:) vedit minua puoleesi kuin magneetti, sinä järkeilit ja jarrutit, minä halusin uppoutua tähän tunteeseen, tutustua ja olla lähelläsi...Yhtä kaikki, tunne on edelleen voimakas, olet jo osa elämääni, osa minua, elämä
ilman sinua olisi sen "jonkin" etsimistä ja kaipaamista jonka sinussa löysin: sielunrauhani ja ikuisesti kaipaamani rakkauden.
Jos katoaisit, läheltäni, jokin minussa kuolisi ainiaaksi...
Rakkaudella
Ystäväsi - Menetystä pelkäävä
Tähän on tultu. Sinä, rakas ystäväni, epäilet rakkauteni syvyyttä ja luulet minun etsivän vain viihdykettä. Älä tee niin, se sattuu syvälle sisimpääni.
Onnellinen on se henkilö, joka sydämesi on napannut. Rakkauteni on niin syvää, että päästän sinut ja olen sinulle ystävä, läheinen tai etäinen. Ihan miten haluat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862