amis yliopistoon?

amis

Käsittääkseni nykyään ammattillisen koulutuksen saanut (väh 3v) voi hakea yliopistoon.

Mutta kuinka todennäköistä on, että hän pääsee sinne?

Oletko päässyt tai tunnetko ketään ammattikoululaista, joka olisi päässyt yliopistoon?

Lähinnä olen kiinnostunut merkonomeista, jotka ovat päässeet kauppakorkeaan? Onko heitä olemassakaan...

8

1118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä

      Merkonomeista en tiedä, mutta ainakin olen tavannut puutarhureita mmtdk:ssa. Luulisin, että sisään pääseminen riippuu enemmän korvien välistä kuin papereista. Yläasteen 9:n keskiarvon oppilas pääsee varmaan yliopistoon (ainakin jollekin alalle) riippumatta siitä, missä se kolme vuotta on tullut vietettyä. Enemmän hankaluuksia voi tulla sitten itse opiskeluaikana, kun kursseilla oletetaan, että kaikilla on lukion pohjatiedot. Merkonomi/kauppakorkea-yhdistelmällä tämä ongelma ei ehkä ole niin suuri.

    • amis

      kauppakorkeeseen haen amis papereilla....jos sinä olet merkonomi niin olet varmasti vahvoilla laskentatoimessa(kirjanpito)...markkinointi on sen verran vaikee kirja että ei kauheesti auta kauppis tausta...ei ne lukiolaiset hyödy muutaku siitä matikasta...ja kauppakorkeeseen pääsee vaikka et vastaisi koko matikkaan...ehkä ei ihan helsinkiin mutta muihin kyllä...tosin jos ei matikka suju niin täytyy muut osiot mennä hyvin.

    • amisfriidu

      Mun merkonomiexäni pääsi kauppakorkeaan. Kusi nousi päähän saman tien eikä kelvannu enää meidän muiden amisten seura. Lisäksi kyseinen tyyppi nykyäänkin muistaa joka välissä erikseen mainita, ettei oo lukiota koskaan käynyt. Pitää itseään jonain erityislahjakkuutena. No, en tarkoita että kaikille näin kävis. Tsemppiä vain pääsykokeisiin!! Merkonomitaustalla pohjatiedot kauppatieteistä on joka tapauksessa hitusen paremmat kuin lukiotaustalla, jossa ei kaupallisia aineita opeteta lainkaan. Eli itsestä se on kiinni ja lukuhaluista!

    • Pilivi

      Eli siis esim. lääkikseen tms. ei pääse ilman lukio pohjaa, Kauppakorkiaan voisi kuvitella mahdollisesti pääsevän kauppakoulu tai tradenomi pohjalla, mutta mitenkähän on esim. autopuolelta, en usko aivan heti

      • Kandi.

        Kyllä lääkikseen pääsee ilman lukiotakin. Samat säännöt siis pätee kuin muissakin tiedekunnissa. Eli joku kolmivuotinen toisen asteen koulutus pohjalla ja pääsykokeessa on pärjättävä. Ainakin Tampereella puolet opiskelijoista otetaan sisään yo-todistuksen ja pääsykokeen yhteispisteillä. Sen jälkeen otetaan toiset puolet niistä jäljelle jääneistä, joilla ei yo-todistusta ole tai sen arvosanat eivät riittäneen tuossa yo-kiintiössä. Toki suurin osa lääkisläisistä on käynyt lukion, mutta tunnen ainakin yhden, joka opiskeli peruskoulun jälkeen lähihoitajaksi, sitten sairaanhoitajaksi ja sitten keksi hakea lääkikseen.


      • Pilivi
        Kandi. kirjoitti:

        Kyllä lääkikseen pääsee ilman lukiotakin. Samat säännöt siis pätee kuin muissakin tiedekunnissa. Eli joku kolmivuotinen toisen asteen koulutus pohjalla ja pääsykokeessa on pärjättävä. Ainakin Tampereella puolet opiskelijoista otetaan sisään yo-todistuksen ja pääsykokeen yhteispisteillä. Sen jälkeen otetaan toiset puolet niistä jäljelle jääneistä, joilla ei yo-todistusta ole tai sen arvosanat eivät riittäneen tuossa yo-kiintiössä. Toki suurin osa lääkisläisistä on käynyt lukion, mutta tunnen ainakin yhden, joka opiskeli peruskoulun jälkeen lähihoitajaksi, sitten sairaanhoitajaksi ja sitten keksi hakea lääkikseen.

        se on sitten niin.. itse en voinut hakea jyväskylään amk-papereilla lukemaan pykologiaa, vaan piti hakea yo-toikkarilla..

        sinänsä jännä tuo lääkis.. luulo ei ole tiedon väärti. Olin jostain kuullut, että vaaditaan lukion pitkä matikka, kemia ja fysiikka lääkikseen hakijoille...


      • Kandi.
        Pilivi kirjoitti:

        se on sitten niin.. itse en voinut hakea jyväskylään amk-papereilla lukemaan pykologiaa, vaan piti hakea yo-toikkarilla..

        sinänsä jännä tuo lääkis.. luulo ei ole tiedon väärti. Olin jostain kuullut, että vaaditaan lukion pitkä matikka, kemia ja fysiikka lääkikseen hakijoille...

        Ei noita aineita suoranaisesti vaadita, mutta toki ylivoimaisesti suurin osa on ne suorittanut. Lyhyen matikan lukijat voi laskea varmaan yhden käden sormilla. Se hyöty noista aineista on, että ne helpottavat suunnattomasti pääsykoekirjan ymmärtämistä, koska kirjassa on paljon fysiikkaa, kemiaa ja biologiaa ja oletetaan, että kirjan lukijalla on lukion oppimäärä hallussa. Pääsykoekirjassa ei siis selitetä perusteita, vaan oletetaan, että ne osataan jo. Pitkästä matikasta taas ei ole muuta hyötyä kuin sen tuoma laskurutiini. Kun laskeminen on sujuvaa ja nopeaa, aika riittää pääsykokeissa. Niissä kun ei juuri miettimisaikaa ole. Itse opinnoissa ei tarvitse juurikaan matemaattisia taitoja eikä myöskään puhdasta fysiikan tai kemian osaamista.


    • merkonomi + kauppatieteiden yo

      Jep, eli peruskoulun jälkeen suoritin merkonomin paperit ja tällä hetkellä opiskelen kauppatieteiden maisteriksi. Itsellä tosin peruskoulun jälkeen jo oli selvää, että yliopistoon tulen päätymään.

      Kyllähän noi merkonomin opinnot helpottavat pääsykokeissa sekä opiskellessa. Tosin sekin riippuu siitä, että mihin on suuntautunut merkonomin sekä yliopiston opinnoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe