amis yliopistoon?

amis

Käsittääkseni nykyään ammattillisen koulutuksen saanut (väh 3v) voi hakea yliopistoon.

Mutta kuinka todennäköistä on, että hän pääsee sinne?

Oletko päässyt tai tunnetko ketään ammattikoululaista, joka olisi päässyt yliopistoon?

Lähinnä olen kiinnostunut merkonomeista, jotka ovat päässeet kauppakorkeaan? Onko heitä olemassakaan...

8

1135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä

      Merkonomeista en tiedä, mutta ainakin olen tavannut puutarhureita mmtdk:ssa. Luulisin, että sisään pääseminen riippuu enemmän korvien välistä kuin papereista. Yläasteen 9:n keskiarvon oppilas pääsee varmaan yliopistoon (ainakin jollekin alalle) riippumatta siitä, missä se kolme vuotta on tullut vietettyä. Enemmän hankaluuksia voi tulla sitten itse opiskeluaikana, kun kursseilla oletetaan, että kaikilla on lukion pohjatiedot. Merkonomi/kauppakorkea-yhdistelmällä tämä ongelma ei ehkä ole niin suuri.

    • amis

      kauppakorkeeseen haen amis papereilla....jos sinä olet merkonomi niin olet varmasti vahvoilla laskentatoimessa(kirjanpito)...markkinointi on sen verran vaikee kirja että ei kauheesti auta kauppis tausta...ei ne lukiolaiset hyödy muutaku siitä matikasta...ja kauppakorkeeseen pääsee vaikka et vastaisi koko matikkaan...ehkä ei ihan helsinkiin mutta muihin kyllä...tosin jos ei matikka suju niin täytyy muut osiot mennä hyvin.

    • amisfriidu

      Mun merkonomiexäni pääsi kauppakorkeaan. Kusi nousi päähän saman tien eikä kelvannu enää meidän muiden amisten seura. Lisäksi kyseinen tyyppi nykyäänkin muistaa joka välissä erikseen mainita, ettei oo lukiota koskaan käynyt. Pitää itseään jonain erityislahjakkuutena. No, en tarkoita että kaikille näin kävis. Tsemppiä vain pääsykokeisiin!! Merkonomitaustalla pohjatiedot kauppatieteistä on joka tapauksessa hitusen paremmat kuin lukiotaustalla, jossa ei kaupallisia aineita opeteta lainkaan. Eli itsestä se on kiinni ja lukuhaluista!

    • Pilivi

      Eli siis esim. lääkikseen tms. ei pääse ilman lukio pohjaa, Kauppakorkiaan voisi kuvitella mahdollisesti pääsevän kauppakoulu tai tradenomi pohjalla, mutta mitenkähän on esim. autopuolelta, en usko aivan heti

      • Kandi.

        Kyllä lääkikseen pääsee ilman lukiotakin. Samat säännöt siis pätee kuin muissakin tiedekunnissa. Eli joku kolmivuotinen toisen asteen koulutus pohjalla ja pääsykokeessa on pärjättävä. Ainakin Tampereella puolet opiskelijoista otetaan sisään yo-todistuksen ja pääsykokeen yhteispisteillä. Sen jälkeen otetaan toiset puolet niistä jäljelle jääneistä, joilla ei yo-todistusta ole tai sen arvosanat eivät riittäneen tuossa yo-kiintiössä. Toki suurin osa lääkisläisistä on käynyt lukion, mutta tunnen ainakin yhden, joka opiskeli peruskoulun jälkeen lähihoitajaksi, sitten sairaanhoitajaksi ja sitten keksi hakea lääkikseen.


      • Pilivi
        Kandi. kirjoitti:

        Kyllä lääkikseen pääsee ilman lukiotakin. Samat säännöt siis pätee kuin muissakin tiedekunnissa. Eli joku kolmivuotinen toisen asteen koulutus pohjalla ja pääsykokeessa on pärjättävä. Ainakin Tampereella puolet opiskelijoista otetaan sisään yo-todistuksen ja pääsykokeen yhteispisteillä. Sen jälkeen otetaan toiset puolet niistä jäljelle jääneistä, joilla ei yo-todistusta ole tai sen arvosanat eivät riittäneen tuossa yo-kiintiössä. Toki suurin osa lääkisläisistä on käynyt lukion, mutta tunnen ainakin yhden, joka opiskeli peruskoulun jälkeen lähihoitajaksi, sitten sairaanhoitajaksi ja sitten keksi hakea lääkikseen.

        se on sitten niin.. itse en voinut hakea jyväskylään amk-papereilla lukemaan pykologiaa, vaan piti hakea yo-toikkarilla..

        sinänsä jännä tuo lääkis.. luulo ei ole tiedon väärti. Olin jostain kuullut, että vaaditaan lukion pitkä matikka, kemia ja fysiikka lääkikseen hakijoille...


      • Kandi.
        Pilivi kirjoitti:

        se on sitten niin.. itse en voinut hakea jyväskylään amk-papereilla lukemaan pykologiaa, vaan piti hakea yo-toikkarilla..

        sinänsä jännä tuo lääkis.. luulo ei ole tiedon väärti. Olin jostain kuullut, että vaaditaan lukion pitkä matikka, kemia ja fysiikka lääkikseen hakijoille...

        Ei noita aineita suoranaisesti vaadita, mutta toki ylivoimaisesti suurin osa on ne suorittanut. Lyhyen matikan lukijat voi laskea varmaan yhden käden sormilla. Se hyöty noista aineista on, että ne helpottavat suunnattomasti pääsykoekirjan ymmärtämistä, koska kirjassa on paljon fysiikkaa, kemiaa ja biologiaa ja oletetaan, että kirjan lukijalla on lukion oppimäärä hallussa. Pääsykoekirjassa ei siis selitetä perusteita, vaan oletetaan, että ne osataan jo. Pitkästä matikasta taas ei ole muuta hyötyä kuin sen tuoma laskurutiini. Kun laskeminen on sujuvaa ja nopeaa, aika riittää pääsykokeissa. Niissä kun ei juuri miettimisaikaa ole. Itse opinnoissa ei tarvitse juurikaan matemaattisia taitoja eikä myöskään puhdasta fysiikan tai kemian osaamista.


    • merkonomi + kauppatieteiden yo

      Jep, eli peruskoulun jälkeen suoritin merkonomin paperit ja tällä hetkellä opiskelen kauppatieteiden maisteriksi. Itsellä tosin peruskoulun jälkeen jo oli selvää, että yliopistoon tulen päätymään.

      Kyllähän noi merkonomin opinnot helpottavat pääsykokeissa sekä opiskellessa. Tosin sekin riippuu siitä, että mihin on suuntautunut merkonomin sekä yliopiston opinnoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1022
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      804
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      771
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe