minkälaista kiveä olette laittaneet kukkamaan reunoille? jos laittais vaikka pari kerrosta, voiko jättää muuraamatta, kun aattelin ,että talvi kuitenkin tekee halkeamia.
kukkamaahan
3
633
Vastaukset
- pms68
ja jos tippuvat roudan takia niin nehän voi nostaa paikalleen takaisin. Ei noin matalaa kannata alkaa muuraamaankaan. Jos kivet seulanpäitä niin voi olla aikamoinen väsääminen että ovat paikallaan nätisti, kulmikkaammat pysyvät jo paljon paremmin. Nuo seulanpäätkin pysyy kun teet reunan hieman vinoksi jolloin ylempi kerros on tavallaan sisemmällä penkissä, vinon ei tarvitse olla iso.
- nannuliini
niin aattelin et olisko vaikka ihan tavallinen tiili kivannäköinen. jos sitä laittais pari kerrosta. ja on kai niitä oikein tähän tarkotukseen tarkoitettuja reunakiviä. mistähän sais edullisesti?
- pms68
nannuliini kirjoitti:
niin aattelin et olisko vaikka ihan tavallinen tiili kivannäköinen. jos sitä laittais pari kerrosta. ja on kai niitä oikein tähän tarkotukseen tarkoitettuja reunakiviä. mistähän sais edullisesti?
tiilen on oltava poltettu jotta kestää talven murtumatta pihalal siis silloin se ei ime vettä ja halkea/murene..
Reunakiviä toki on joka lähtöön ja jos parista kerroksesta on kyse kukkapenkissä niin hinta ei suureksi tule. Kannattaa silti tingata ja vertailla hintaa sen jälkeen. Pihalaatoissakin on sellaisia tiiliä muistuttavia joista saa kauniin reunuksen ladottua. Perustusta tms noin matala ei vaadi vaan voi latoa suoraan maahankin, hyvän halutessaan laittaa hiekkaa alle jotta saa tasattua maan suoraan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195