kukkamaahan

minkälaista kiveä olette laittaneet kukkamaan reunoille? jos laittais vaikka pari kerrosta, voiko jättää muuraamatta, kun aattelin ,että talvi kuitenkin tekee halkeamia.
3671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja jos tippuvat roudan takia niin nehän voi nostaa paikalleen takaisin. Ei noin matalaa kannata alkaa muuraamaankaan. Jos kivet seulanpäitä niin voi olla aikamoinen väsääminen että ovat paikallaan nätisti, kulmikkaammat pysyvät jo paljon paremmin. Nuo seulanpäätkin pysyy kun teet reunan hieman vinoksi jolloin ylempi kerros on tavallaan sisemmällä penkissä, vinon ei tarvitse olla iso.

Äänestä
  • niin aattelin et olisko vaikka ihan tavallinen tiili kivannäköinen. jos sitä laittais pari kerrosta. ja on kai niitä oikein tähän tarkotukseen tarkoitettuja reunakiviä. mistähän sais edullisesti?

    Äänestä

  • nannuliini kirjoitti:

    niin aattelin et olisko vaikka ihan tavallinen tiili kivannäköinen. jos sitä laittais pari kerrosta. ja on kai niitä oikein tähän tarkotukseen tarkoitettuja reunakiviä. mistähän sais edullisesti?

    tiilen on oltava poltettu jotta kestää talven murtumatta pihalal siis silloin se ei ime vettä ja halkea/murene..

    Reunakiviä toki on joka lähtöön ja jos parista kerroksesta on kyse kukkapenkissä niin hinta ei suureksi tule. Kannattaa silti tingata ja vertailla hintaa sen jälkeen. Pihalaatoissakin on sellaisia tiiliä muistuttavia joista saa kauniin reunuksen ladottua. Perustusta tms noin matala ei vaadi vaan voi latoa suoraan maahankin, hyvän halutessaan laittaa hiekkaa alle jotta saa tasattua maan suoraan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nannuliini kirjoitti:

minkälaista kiveä olette laittaneet kukkamaan reunoille? jos laittais vaikka pari kerrosta, voiko jättää muuraamatta, kun aattelin ,että talvi kuitenkin tekee halkeamia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu