varavuoteessa nukkuminen?

kokemusta?ehdotuksia?

En varsinaisesti ole unihäiriöinen, mutta aika huono nukkumaan eli nukahdan vasta parin tunnin päästä nukkumaan laittamisesta ja heräilen öisin. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että joudun nukkumaan seuraavat kolme kuukautta varavuoteessa. En muista nukkuneeni sellaisessa ja nyt kysyisinkin että onko teillä kokemusta varavuoteessa nukkumisesta? Onko huono? (Tämä saattaa olla väärä palsta kysymykselle, mutta ajattelin että tällä palstalla olisi hieman enemmän kaltaisiani ihmisiä kun taas kenties muilta palstoilta olisin voinut saada vastauksia ihmisiltä jotka nukkuvat hyvin missä vain).

Kyseessä olisi siis sellainen metallikehikkoinen, taitettava sänky patjalla. Jos tämä on huono sänky niin olisiko teillä ehdottaa mitään hyvää ja suht edullista varavuodetta, jonka voisin ostaa?

4

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¤¤¤

      leveää hymyä... Olisiko se niin, ettei kukaan toinen voi tietä minkälaisessa vuoteessa sinä kuinkakin hyvin pystyt nukkumaan? Mannerheim tiettävästi nukkui aina armeijan kenttävuoteessa. Hänelle nykyaikainen varavuode olisi ollut luksusta. Tilapäisvuode on aina huonompi nukkua kuin oma vakituinen sänky. Jos mainitsemasi varavuode osoittautuu huonoksi, niin normaali patja ja sijauspatja toimii myös lattialle laitettuna. Ilmapatja voisi olla myös hyvä, jos on tarvetta saada vuode päivän ajaksi pieneen tilaan.

    • on hankala

      Mutta jos tila antaa myöten osta paksu ja tukeva vaahtomuovipatja (saa suht. edullisesti vaahtomuovikaupoista, jos löytyy läheltä). Jouduin huonona nukkujana nukkumaan remontin ajan lattialla sellaisella ja se oli ihan jes. Laitoin vielä vaahtomuovin ja patjan väliin huovan, niin ei muovi hiostanut.

    • tatti

      Minä olen nukkunut jos vaikka missä ennen nyk järjestelyitä. Myös varavuoteessa. Meillä on sellainen taitettava heteka tyylinen, jossa nukuin kauan. Selän se voi tehdä kipeäksi, mutta minä pystyn siinä nukkumaan.
      Tavallinen vaahtomuovipatja petarilla on ollut käytössä, päiväksi nostettu sängyn päälle.

    • Uneton

      Pieni vinkki varavuoteeseen. Laita patjan ja jousien väliin paksua kertonkia, niin saat jäykemmän alustan.
      Minulla ainakin auttoi, kun varavuoteen poja oli
      liian vetelä. Jouduin nukkumaan varavuoteessa muutaman viikon ja eka yön valvoin, kun en saanut
      unta pehmeällä alustalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      417
      3107
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      73
      2411
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      79
      2036
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      124
      1763
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      72
      1278
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      5
      1126
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      294
      1101
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      15
      1073
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe