tapahtui kauan aikaa sitten

kaiken kokenut

Olin muutama vuosi sitten kotipihallani aurinkoa ottamassa kun jälleen yksi laskeutuva kone ylitti kotitaloni. Taloni sijaitsee suunnassa missä lounaasta ja etelästä tulevat koneet lentävät ja ottavat laskeutumiskurssin.
Noh, katselin konetta ja koosta ja siivistä sekä moottorin sijainnista päättelin sen olevan md-11. Oli upeaa katsella koneen ylilentoa vaan se mitä seuraavaksi tapahtui, on kyllä ihme.
Kuului jumalaton pamaus ja kolina taloni katolta. Menin katsomaan ja huomasin että juuri ylilentäneen md-11 koneen nokkalaskuteline renkaineen oli irronnut ja pudonnut taloni päälle. Soitin välittömästi pelastuslaitokselle, että ottavat yhteyttä helsinki vantaan paloasemalle. Sain myöhemmin kuulla, että koneen kapteeni ei ollut tietoinen tapahtuneesta vaan oli juuri aloittamassa laskun kun radiosta ilmoitettiin tapahtunut, kapteeni veti koneen takaisin ylös ja kuulemani mukaan pakkolasku tehtiin pellolle, mihin voi tehdä mahalaskun turvallisesti.
Kapteeni ja ilmailuviranomaiset tulivat käymään ja sain kyydin presidentinlinnaan missä ahtisaari ojensi minulle kunnia mitalin ansiokkaasta toiminnasta ja näin olin pelastanut satoja ihmishenkiä, tosin jonkun pottumaa meni kuulemma mahalaskussa vaan sekin korvattiin kuulemma eu tukirahastosta.

6

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanko tosi...

      Jumpe, et ole tosissas? Ihanko oikeasti, tästä pitääkin kertoa kaikille kavereille.

      Pitää kyllä napsia Diazepamit, ennen kuin menee näitä juttuja kertomaan. Suosittelen kirjoittajalle samaa.

    • jeejee10

      Voisitko myydä sen laskutelineen mulle? Mä choppaisin mun jopoo??

    • petti

      Voep olla, että jos sieltä olisi se nokkapyörä tullut, niin olisi kuulunut hiukan muutakin kuin kolina katolta... Sitäpaitsi eivät laskisi silloinkaan pellolle, vaan kiitorata vaahdotettaisiin ja palokunnat ym. olisi vastassa. On noin miljoona kertaa turvallisempaa kuin pottupellolle kajahuttaa...

    • Droidi

      Mun katolle tippu UFO.

      • kaiken kokenut

        Itsellä kanssa ufo kokemus, lueppa TRVEITÄ MUISTELOITA keskustelu


      • Ny...
        kaiken kokenut kirjoitti:

        Itsellä kanssa ufo kokemus, lueppa TRVEITÄ MUISTELOITA keskustelu

        VÄHÄN!Ei kukaan sun tarinoitas usko.Kirjota kirja jossa kerrot ufosta joka tuli konees viereen,lentokoneesta jota kattelit,älä roskaa tätä paikkaa tolla p*skalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe