tapahtui kauan aikaa sitten

kaiken kokenut

Olin muutama vuosi sitten kotipihallani aurinkoa ottamassa kun jälleen yksi laskeutuva kone ylitti kotitaloni. Taloni sijaitsee suunnassa missä lounaasta ja etelästä tulevat koneet lentävät ja ottavat laskeutumiskurssin.
Noh, katselin konetta ja koosta ja siivistä sekä moottorin sijainnista päättelin sen olevan md-11. Oli upeaa katsella koneen ylilentoa vaan se mitä seuraavaksi tapahtui, on kyllä ihme.
Kuului jumalaton pamaus ja kolina taloni katolta. Menin katsomaan ja huomasin että juuri ylilentäneen md-11 koneen nokkalaskuteline renkaineen oli irronnut ja pudonnut taloni päälle. Soitin välittömästi pelastuslaitokselle, että ottavat yhteyttä helsinki vantaan paloasemalle. Sain myöhemmin kuulla, että koneen kapteeni ei ollut tietoinen tapahtuneesta vaan oli juuri aloittamassa laskun kun radiosta ilmoitettiin tapahtunut, kapteeni veti koneen takaisin ylös ja kuulemani mukaan pakkolasku tehtiin pellolle, mihin voi tehdä mahalaskun turvallisesti.
Kapteeni ja ilmailuviranomaiset tulivat käymään ja sain kyydin presidentinlinnaan missä ahtisaari ojensi minulle kunnia mitalin ansiokkaasta toiminnasta ja näin olin pelastanut satoja ihmishenkiä, tosin jonkun pottumaa meni kuulemma mahalaskussa vaan sekin korvattiin kuulemma eu tukirahastosta.

6

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanko tosi...

      Jumpe, et ole tosissas? Ihanko oikeasti, tästä pitääkin kertoa kaikille kavereille.

      Pitää kyllä napsia Diazepamit, ennen kuin menee näitä juttuja kertomaan. Suosittelen kirjoittajalle samaa.

    • jeejee10

      Voisitko myydä sen laskutelineen mulle? Mä choppaisin mun jopoo??

    • petti

      Voep olla, että jos sieltä olisi se nokkapyörä tullut, niin olisi kuulunut hiukan muutakin kuin kolina katolta... Sitäpaitsi eivät laskisi silloinkaan pellolle, vaan kiitorata vaahdotettaisiin ja palokunnat ym. olisi vastassa. On noin miljoona kertaa turvallisempaa kuin pottupellolle kajahuttaa...

    • Droidi

      Mun katolle tippu UFO.

      • kaiken kokenut

        Itsellä kanssa ufo kokemus, lueppa TRVEITÄ MUISTELOITA keskustelu


      • Ny...
        kaiken kokenut kirjoitti:

        Itsellä kanssa ufo kokemus, lueppa TRVEITÄ MUISTELOITA keskustelu

        VÄHÄN!Ei kukaan sun tarinoitas usko.Kirjota kirja jossa kerrot ufosta joka tuli konees viereen,lentokoneesta jota kattelit,älä roskaa tätä paikkaa tolla p*skalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe