Neuvokaapas ihan tumpeloa kukkapenkin hoitajaa...
Siis nyt kun krookukset ovat jo kukkineet ja niistä on tullu sellasia vihreitä "pehkoja" niin pitääkö niille tehdä jotain? Leikata vai antaa vaan kasvaa?
Krookuksista
Töllikkä
3
612
Vastaukset 3
- ellit
Anna kasvaa, kyllä ne sieltä ajanmittaan häipyy.
- niin tekevät
isot sipulit ensi vuodeksikin. Saat kauniin kukinnan ensi vuonnakin.
- kukkatyttö
Sipulikukkien lehtiä ei saa leikata pois! Lehtien välityksellä ne keräävät ravintoa ja voimaa seuraavaa kukintoa varten. Sitten kun ne ovat itsekseen lakastuneet, voi kuolleet lehdet ottaa pois.
Minä ostin puutarhalta kesäkukkien taimia ja istutin niitä krookusten väliin. Valmiiksi kukkivat taimet peittävät jo nyt hyvin krookusten lehdet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l271900Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni45692- 67665
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 52544
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30476- 48467
- 38450
- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437