Hei, asun tällä hetkellä kalliilla vuokralla Helsingin keskustassa ja mieleen on tullut ajatus omistusasunnon hankkimisesta jostain maalta. Työni on nimittäin vapaata kirjoittamista, eikä minua sido Helsinkiin mikään. Luulen myös, että maaseudun rauha inspiroisi omaa kirjoitustyötäni. Niinpä kysynkin, että olisiko Loimaa minulle hyvä vaihtoehto, ovatko asunnot edullisia ja löytyyky helposti hyvää talviasuttavaa omakoti- tai rivitaloa suhteellisen läheltä Loimaan keskustaa, sillä omaa autoa minulla ei ole ja siksi keskustan läheisyys olisi tärkeää. Toki myös sosiaalisessa mielessä olisi mukavaa tutustua loimaalaisiin.
Loimaalla asuminen
18
3217
Vastaukset
- mml
Hei!
Onpa hienoa lukea, että kaiken sen parjaamisen jälkeen löytyy ihmisiä, jotka haluavat tutustua meihin loimaalaisiin. Itse olen asunut Loimaalla vuodesta-78 ja kaipa olen sitten jo ihan loimaalainen. Kotoisin olen tuosta Turun naapurikunnasta eikä meillä ihmisillä taida siellä ja täällä paljon eroa olla. Kaikissa meissä on hyvät ja huonot puolemme.
Tosi kiva kuulla, että kulttuuri-ihmiset kaipaavat Loimaan savimaille. Hinnoista en sen tarkemmin osaa sanoa, mutta selailepa kiinteistövälitysfirmaojen nettisivuja.
www.kiinteistotoimistouusitalolkv.fi
www.opkk.fi
nämä löysin netistä.
Tervetuloa - forssalainen
Loimaalla ei asu kuin eläkeläisiä (vanhuus ja työkyvyttömyys) ja sosiaalinen elämä on aika kapea-alaista (kaikki tuntevat toisensa).
Forssassa on mahdollisuus asua sekä luonnon helmassa että tuulettua viriilisti paikallisissa menomestoissa aina silloin kun sille päälle tulee! Ja kaunis Saaren kansapuistokin on aikas lähellä! Näistä kahdesta valitsisin sinuna ehdottomasti kyllä Forssan.- parempi
Ainakin täällä kiinni jääneet autovarkaat ovat tulleet Forssasta mikäli lehtiin on uskomista eli paikkakunta kiinnostaa:)
- junamatkustaja
rautatiasemaa.Kysyjällä ei ole omaa autoa,en tiedä onko korttiakaan,joten siinä suhteessa Saaren kansanpuisto on aika kaukana.Tietääkseni Forssassa on talot kalliimpia vaikka sieltä on matkaa esim.Turkuun enemmän.Loimaalta pääsee kätevästi käymään junalla Turussa,jos tahtoo lähteä välillä shoppailemaan.Loimaaltakin kyllä kaikki elintarvikkeet löytyvät.
- olen jo täällä...
ja aion pysyä!
Loimaalla on kaikki niin lähellä, kävellenkin. Minullakaan ei ole autoa ja täten kuljen polkupyörällä. Loimaalla on kova rakennusbuumi käynnissä ja uusia rivitaloasuntoja syntyy parhaillaan ainakin kolmelle asuinalueelle. Loimaalla on asiat suhteellisen hyvin. Miesten vaateliikettä tänne kaipaan. Kyllä täällä hyvin pärjää. - luovuus
Älä nyt ainakaan autoton ihminen, loimaalle lähde. Välimatkat ovat senverran pitkiä että ilman omaa autoa siellä et pärjää. Mitään julkista liikennettä loimaalla ei ole, paitsi tietysti taksi. Sitäpaitsi Loimaa on tositylsää (latteata) seutua, niin maisemansa kuin ihmistensäkin puolesta.
- onko siellä sijaiskoteja,
ja minkälaisia? Millä Loimaalle kuljetaan vaikka Helsingistä,jollei omaa autoa?Junalla,vai lainjaautolla.Kiitos,jos joku vastaa.
- junalla
onko siellä sijaiskoteja, kirjoitti:
ja minkälaisia? Millä Loimaalle kuljetaan vaikka Helsingistä,jollei omaa autoa?Junalla,vai lainjaautolla.Kiitos,jos joku vastaa.
on kätevämpi tulla Helsingistä,tosin joudut varmasti vaihtamaan junaa Toijalassa.Ainakin yksi sijaiskoti löytyy.
- torvinen
junalla kirjoitti:
on kätevämpi tulla Helsingistä,tosin joudut varmasti vaihtamaan junaa Toijalassa.Ainakin yksi sijaiskoti löytyy.
Paras tapa ilman omaa autoa,Forssas saattaa joutua joillain vuoroilla vaihtaan,silti kätevin ja nopein tapa ;))
- kyllä
Jos kiinnostaa, voi www.matka.fi käydä tutkailemassa valtakunnallista aikataulupalvelua. Myös www.matkahuolto.fi kertoi, että vuoroja on aika paljon Loimaan ja Hirvikosken välillä. Bussiyhteyksiä on myös Turun, Tampereen, Jyväskylän ja Forssan suuntiin. Junia kulkee Turkuun, Tampereelle ja Helsinkiinkin pääsee vaihtamalla. Nopein tapa Helsingistä Loimaalle on varmaan juna.
- johannes11
Kyllä Loimaa on ihan Ok paikka asustaa ja itse asiassa tänne on muutama perhe muuttanut Hesasta asumaan. Täällä on väljyyttä ja vihreyttä, joki on puhdistunut ja hienoa oli tässä eräänä aamuna katsella kun pari joutsenta laskeutui juuri tähän Loimaata halkovaan Loimijokeen.Todella kaunista!
Tänne vaan sieltä ruuhkasta ja liasta.- sentään
Siis puhuksää ny siitä kurapurosta joka haiskahtelee sielä jossakin umpeenkasvanneissa pöhheiköissä?
- rölly
Älä muuta! Mene jonnekin järvenrantakaupunkiin.
- ökk
Jos välttämättä haluat, että kaikki tietää sun asiat ennen sua, ja että joka liikettäsi kytätään, niin tänne vaan!
- huomannu
ökk kirjoitti:
Jos välttämättä haluat, että kaikki tietää sun asiat ennen sua, ja että joka liikettäsi kytätään, niin tänne vaan!
että täällä tuntuu monella olevan toi fobia,joka on näköjään sullakin,että kuvittelet olevasi ihmisten kiinnostuksen keskipisteenä ja että sinun päivittäisiä tekemisiäsi tarkkaillaan jatkuvasti.Se on kyllä aikamoista narsismia myös.On minuakin joskus yhdessä kerrostalossa asuessani tarkkailtu,kun olin nuori ja villi,mutta se se vaan oli sellainen sen talon kokemus ja sielläkin se määrätty porukka.Muuten olen saanut olla rauhassa enkä asunut siinä talossa kuin puolisen vuotta.Täällä on ihan mukavia ja normaaleita ihmisiä kaikin puolin .Tervetuloa ulkopaikkakuntalaiset ja onhan niitä tullutkin.
- mä tuun
Eikx Loimaal oo joku Virttanjärvi turkulaiste kans yhes?
- hyvä asuinpaikka
mä tuun kirjoitti:
Eikx Loimaal oo joku Virttanjärvi turkulaiste kans yhes?
Melliläjärvikin kuuluu nykyään ns. suurloimaaseen kuntaliitoksen jälkeen. Muutoin pyörä on aivan lyömätön kulkuväline pienemmillä matkoilla. Halaa, hauskaa ja terveellistä kuntoilua.
- Kauhiaa
Loimaalla ei oo mitään!
Se on paskaläjä ei missään!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853