Eräs ystäväni kärsii alemmuudentunteesta. Hän on vähän yli 45 vee, sievähkö, pehmoinen nainen; kaikin puolin, myös luonteeltaan. Hän koki aika kovia; mies jätti hänet muutama vuosi sitten. Sen jälkeen ei ole löytynyt "vakavasti otettavaa" ihmistä.
Hän ei polta, ei käytä alkoholia kuin tosi harvoin, on uskollista tyyppiä, hoitaa lapsensa esimerkillisesti. Lapset jo murkku-iässä, etteivät enää pieniä.
Hän on uskovainen, muttei missään nimessä tiukkapipoinen; enempikin empaattinen ja ymmärtävä.
Toisinaan hän on hyvin allapäin, koska kärsii yksinäisyydestä. Hän ei ole innokas kapakoissa juoksija, koska "ei siellä mitään ole". Hän on iloinen ja huumorintajuinen, mutta itsetunto nollilla.
Onko hän " outo lintu ja erikoinen"? Kammottava vai kiehtova?
Onko hän "outo"
11
698
Vastaukset
- pulttis
Kuulostaa ihan normaalilta ikäiseltään suomalaiselta naiselta
- kika
Vaikuttaa normaalilta ikäiseltään ihmiseltä, joka selviää erosta. Toivon mukaan pääsee puhumaan asioistaan rauhassa ja kunnolla.
- p.a.p
ja kypsältä naiselta
- OIenNainen
Kammottava tottus on, että 45.vuosi on vedenjakaja. Naisen pitää olla todella trimmattu ja hyvinvoiva, että kukaan mies häntä sen ikäisenä enää huolisi. 50 v on jo täysin menetettyä viljaa.
Tiedän että ajatus on kauhistuttava ja herättää monissa närää, mutta näin on näppylät. Katsokaa ympärillenne. Vastaus löytyy tuttavapiiristänne.- niisku-myy46
Vai niin. Luostariin sitten - me ylijäämäiset ja joutavat...Tai sitten Siperiaan... pois jaloista ;(
- hilma-tantti
Yksilöllistä,moni löytää itsensä vasta viidenkymmenen jälkeen,sitäpaitsi ei elämän onnellisuus ole riippuvainen siitä onko miestä vai ei!
- OIenNainen
hilma-tantti kirjoitti:
Yksilöllistä,moni löytää itsensä vasta viidenkymmenen jälkeen,sitäpaitsi ei elämän onnellisuus ole riippuvainen siitä onko miestä vai ei!
En minä puhunutkaan itsensä löytämisestä, vaan miehen löytämisestä. Eikä nyt ollutkaan kyse onnellisesta sinkkuudesta, vaan onnellisen parisuhteen löytymisestä.
- miettii
OIenNainen kirjoitti:
En minä puhunutkaan itsensä löytämisestä, vaan miehen löytämisestä. Eikä nyt ollutkaan kyse onnellisesta sinkkuudesta, vaan onnellisen parisuhteen löytymisestä.
miehistä? Etsi ensin itsesi!
- myös 45v
on vain ollut niin tyhmä, sinisilmäinen ,riippuvainen jostakin,ja on ohittanut jo nuo vaiheet eikä ole enää niin hyväuskoinen on jo avautunut silmät todellisuuteen.
- hilma-tantti
Ei vaikuta siltä että sinä olet hänen ystävänsä kun noin kummallisesti kirjoitat,taidat olla kade?
Hän puolestaan vaikuttaa sympaattiselta naiselta:))) - s-ade
Tunnistan kuvauksesta itseni muuten paitsi uskonnollisuuden suhteen. Ystäväsi ei siis ole ainoa laatuaan. Ehkä se sentään meitä yksinäisiä lohduttaa.
Olen käynyt ravintoloissa ja voin sanoa, ettei siellä todellakaan ole meille mitään. Yhden illan juttuja, kevyitä suhteita vailla mitään syvempää. Ei muuta.
Mutta ei meidän silti tarvitse tuntea alemmuutta! Minkä vuoksi, senkö, ettei ole miestä? Uskonnollisissa piireissä saattaa olla enemmän painostusta siihen suuntaan, että kaikki "normaalit" ihmiset elävät parisuhteessa. Pupunpuppua, tietäisitpä, kuinka moni kirkon piireissä nuhteeton alistaa vaimoaan kotona, jopa pettää tilaisuuden tullen. Ihan samoin muualla: kulisseista ei voi päätellä yhtään mitään.
Yksineläjällä on oma vapautensa mennä ja tulla. Nautitaan me siitä, siskot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853