Palstaa lukiessani tajusin, että olen siirtynyt uuteen ihmisryhmään nimeltä tuhnut.
Väsyin vanhaan kämppääni ja pistin sen myyntiin, pyyntihinnaksi pistettiin 155 kEUR ja kämppä lähti 148 kEUR (kerrostalohuoneisto ei-pääkaupunkiseudulla). Ajankohta oli viime syksy ja sovittiin, että asunto on tyhjä 4 kk sisään. Mun mielestäni toi oli ihan tajuton hinta, sillä olin itse maksanut 620 kFIM remppa 30 kFIM.
No, kivaa kämppää en sitten löytänytkään enkä viitsinyt huonoa ottaa joten siirryin vuokralle. Vuokrakolo on ihan siisti (2000-luvun rakennus), naapurit siedettäviä ja vuokra riittävän alhainen (< 500 egee saunallisesta kämpästä). Pienihän tää on, paljon pienempi kuin vanha kämppä.
Nyt oon sitten rampannut näytöissä jo yli puoli vuotta ja huomannut seuraavaa: Hintapyynnit ovat kauheita, mutta ne "luksusasunnot" menevät pyyntihintaan viimeistään ekalla näytöllä. Sitten ne ei-niin-luksuskämpät roikkuu myynnissä kuukaudesta toiseen...
Mulla jäi maksetuista asuntolainoista tosta arvonnoususta käteen about 80 kEUR, jolla sitten ajattelin päästä kiinni kämppään. Nyt vielä pallottelen sitä, teenkö alhaisen tarjouksen rupukämpästä ja fiksaan sen kuntoon, vaiko ostanko sellaisen luksuskämpän ja otan velkaa niin että paukkuu.
En minä tätä vuokra-asumista vapaaehtoisesti tee, mutta kun olosuhteet on mitä on niin ei voi auttaa.
Erään tuhnun kertomus
6
887
Vastaukset
- asiaa!
"Nyt oon sitten rampannut näytöissä jo yli puoli vuotta ja huomannut seuraavaa: Hintapyynnit ovat kauheita, mutta ne "luksusasunnot" menevät pyyntihintaan viimeistään ekalla näytöllä. Sitten ne ei-niin-luksuskämpät roikkuu myynnissä kuukaudesta toiseen..."
Täsmälleen samat havainnot täälläkin. Tosiaan ne 60-70-luvun kämpät ei enää mene ihan millä hinnalla tahansa ja usein ne roikkuvat myynnissä pitkään. Vastaavasti tasokkaat 2000-luvun asunnot ovat erittäin haluttuja ja yleensä ne myydäänkin parin viikon sisällä. - Iloinen vuokralainen
Ihan turhaluulo että mä maksaisin jostain 70 luvun ikiremppakämpästä törkeän hinnan.
- Iloinen vuokralainen
Osta nordean osakkeita tai jos liian riskialtista laita korkorahastoihin ja odottele.
- tositarinoita
En viitti riskiä ottaa enkä maksaa rahastojen merkintä yms. palkkioita. Oon pitäny rahoja määräaikaissijoituksella, viimeks sain 2,5 prossaa korkoo, nyt varmaan taas enemmän. Paremmin se on kuin korkorahastoissa.
- Odottelijaa
Odottele rauhasta romahdusta ja tuhnuttele vuokra-asunnon soffalla. Teet hyvän tilin!
- Lisääjä
Tilin teon yhteydessä syödään wiener-leikkeet anjoviksella ja ostetaan Mersu!
Helpompaa rikastumiskeinoa saa hakea!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136965Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074711L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa513962TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133334Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6782017Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2301401- 661338
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12962