13 tuumaisesta 14 tuumaiseen

autoilija29

Voiko polttoaineen kulutus tosiaankin nousta noin radikaalisti kun vaihdoin alle uudet 14 tuumaiset vanteet ja pyörät. Rengaskoko leveni selvästi entisiin verrattuna. Ennen (vuosi sitten) ajoin kesäkelillä keskikulutuksella 6l/100km ja nyt menee 7l/100km. Onkohan kulutuksen hyppäykseen syynä sittenkin jokin muu kuin uudet pyörät.
Onko muilla kokemuksia vastaavasta?

9

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta tosiaan

      itte vaihdoin 13" -> 15" ja kulutuksessa on noin 0,4L ero

    • Onhan se ihan loogistakin. Leveämpi rengas = enemmän menoa vastustavaa kitkaa. Koska ajo-ominaisuudet vaatii aurausta/haritusta niin rengas etenee "sortamalla". Ideaali olisi poltto-aine kulutukselle "nollakulma" mutta auton vakaus kärsisi.

      Oma kokemus / arvio on että polttoaineen kulutus nousee 0,3-0,6L/100km jokaista renkaan 10mm levennystä kohden.

      • bussikuskina

        täällä ole nastattomien 195/65/15 vaihtaminen 225/45/17 kesärenkaisiin lisännyt kulutusta mutta uskoisin enemmän rengaan korkeuden vaikuttavan kulutukseen!!


      • autoilija29

        Joo, renkaiden leveys muuttui 165 mm ->175mm joten tuo 1 sentti voi aiheuttaa huomaamani kulutushyppäyksen. Kelju homma nykyisillä bensanhinnoilla mutta kyllähän renkaiden ulkonäkökin merkitsee jotain, ainakin minulle!


    • vaan renkaan leveys

      Leveämpi rengas kasvattaa isomman ilmanvastuksen vuoksi kulutusta, mutta toki vierintävastuskin lisääntyy. Kesäisin kulutusta nostaa muutenkin korkeammat ajonopeudet verrattuna talvikauteen.

    • leveys ja auraus

      Polttoaineenkulutuksen kasvuun vaikuttaa ainakin seuraavat syyt:

      1) renkaan leveys kasvoi - kitka kasvoi ja samalla myös hiukan ilmanvastus joskaan en tiedä miten paljon jälkimmäisellä oikeasti on merkitystä.

      2) vanteen ja renkaan leveyden muutoksena pyöränkulmat todennäköisesti muuttuivat (ET ja renkaan halkaisija saattoivat muuttua) minkä seurauksena auraus saattoi muuttua ja pyöränlaakereiden kuormituskin muuttui.

      3) renkaan kumiseos ja kulutuspinta muuttuivat. Vanhat kaperat 13-tuumaiset olivat todennäköisesti optioitu lähinnä vierintävastusta ja kestävyyttä silmällä pitäen kun taas ne uudet leveämmät renkaat tuli valittua vähän "sporttisemmasta" sarjasta vai kuinka?

      Suomeksi sanottuna uusissa renkaissa kumiseos ja kuviointi on räätälöity maksimipitoon ja renkaan rullaaminen on täysin toissijainen kriteeri...

      • jatkoa edelliseen

        Jos vierintäkehän pituus muuttui selvästi, tarkoittaa tuo käytännössä sitä että samaa kuin perän välityksen muuttuminen hieman harvemmaksi.

        Yleensähän harvempi välitys tarkoittaa pienempää kulutusta mutta jos vitonen oli alunperinkin välitetty vähän turhan pitkäksi ja koneessa on kohtuullisen pieni moottori, aiheuttavat ylipitkät välitykset varsinkin Suomen mäkisessä maastossa poikkeuksetta kulutuksen kasvua.


      • kontio05
        jatkoa edelliseen kirjoitti:

        Jos vierintäkehän pituus muuttui selvästi, tarkoittaa tuo käytännössä sitä että samaa kuin perän välityksen muuttuminen hieman harvemmaksi.

        Yleensähän harvempi välitys tarkoittaa pienempää kulutusta mutta jos vitonen oli alunperinkin välitetty vähän turhan pitkäksi ja koneessa on kohtuullisen pieni moottori, aiheuttavat ylipitkät välitykset varsinkin Suomen mäkisessä maastossa poikkeuksetta kulutuksen kasvua.

        Jos/kun vierintäkehä kasvoi niin veikkaan että kulutus on sama kuin ennen, matka nopeusmittari vaan heittää sen 5km/h alaspäin.

        Ei renkaan leveyden kasvattaminen paljoa vaikuta,195->225 ehkä sen 0,5l


      • georges
        kontio05 kirjoitti:

        Jos/kun vierintäkehä kasvoi niin veikkaan että kulutus on sama kuin ennen, matka nopeusmittari vaan heittää sen 5km/h alaspäin.

        Ei renkaan leveyden kasvattaminen paljoa vaikuta,195->225 ehkä sen 0,5l

        Itsellä oli 195/60r15 kesäkumit, jotka vaihtui 205/55r16 niinikään kesäkumeihin, ja kulutus kasvoi n. 0,5l. Kehä vähän kasvoi, minkä sinänsä pitäisi laskea kulutusta, ja ainakaan moottorin koosta ei pitäisi uupua, 360nm kuitenkin.
        Tosin voi olla että renkaan merkki/malli vaikuttaa, ainakin mainosmiesten mukaan. Tiedä sitten mikä on totuus näistä fuelsaver-malleista mitä monilla ainakin nimekkäämmillä merkeillä on tarjota renkaita.
        Mutta luulisi vanhojen pistävän enemmän vastaan, ne kun oli jo lähes sakkokunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      187
      3115
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      9
      2271
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      318
      1976
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      75
      1972
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1901
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1580
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      30
      1407
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    10. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1152
    Aihe