Moi.Tämmönen kyssä että onko juustossa gluteenia?:P
Juusto
5
4957
Vastaukset
- minä vain
mutta kannattaa silti lukea tuoteseloste, löytyyhän joistakin lohkoperunoistakin vehnää.
- luettelo
Ne ihan tavalliset palapakatut juustot ovat turvallista syötävää. Sen sanoo järkikin, mutta...
Esimerkiksi sinihomejuusto-murupussit! Kannattaa katsoa tarkkaan, mitä ne sisältävät. Siellä saattaa olla vehnäjauhoa mukana (esim.Pirkka). Valion vastaavassa Aura-muruissa vehnäjauhoa ei ole. Nyt en tosin ole tällä viikolla tarkistanut Pirkka-murupussin kyljestä, ovatko muuttaneet reseptiä. Yllämainittuihin seikkoihin viitaten tarkistan aina ulkona syödessäni, kenen "juustomuruja" on käytetty tai pussi tuodaan eteeni tarkistettavaksi. Sinihomejuustomurua käytetään pizzoissa ja muutenkin sapuskoissa paljon.
Nyrkkisäännöksi voisi ottaa sen, että mitä edullisempi tuote, sen tarkemmin tuoteseloste on luettava. Vehnäjauhot ovat sen verran edullisia, että niitä ripotellaan sidosaineeksi vähän kaikkialle.
Vielä: kai olette huomanneet, että joissakin perunalastuissa on lisä-aineena korppujauhoja tai vehnäjauhoja. Siis: silmät auki! - Katja
luettelo kirjoitti:
Ne ihan tavalliset palapakatut juustot ovat turvallista syötävää. Sen sanoo järkikin, mutta...
Esimerkiksi sinihomejuusto-murupussit! Kannattaa katsoa tarkkaan, mitä ne sisältävät. Siellä saattaa olla vehnäjauhoa mukana (esim.Pirkka). Valion vastaavassa Aura-muruissa vehnäjauhoa ei ole. Nyt en tosin ole tällä viikolla tarkistanut Pirkka-murupussin kyljestä, ovatko muuttaneet reseptiä. Yllämainittuihin seikkoihin viitaten tarkistan aina ulkona syödessäni, kenen "juustomuruja" on käytetty tai pussi tuodaan eteeni tarkistettavaksi. Sinihomejuustomurua käytetään pizzoissa ja muutenkin sapuskoissa paljon.
Nyrkkisäännöksi voisi ottaa sen, että mitä edullisempi tuote, sen tarkemmin tuoteseloste on luettava. Vehnäjauhot ovat sen verran edullisia, että niitä ripotellaan sidosaineeksi vähän kaikkialle.
Vielä: kai olette huomanneet, että joissakin perunalastuissa on lisä-aineena korppujauhoja tai vehnäjauhoja. Siis: silmät auki!Mä olen kyllä syönyt kaikkia sinihomejuustotäytteisiä ruokia hyvällä omalla tunnolla eikä ole tullut mieleenkään, että vois olla gluteenia. Seuraavalla kerralla pitää kyllä tarkistaa ja kyllä harmittaa, jos oon vahingossa syönyt gluteenia ja joudun lopettamaan yhden lemppariruuan syömisen sen takia!
- luettelo
Katja kirjoitti:
Mä olen kyllä syönyt kaikkia sinihomejuustotäytteisiä ruokia hyvällä omalla tunnolla eikä ole tullut mieleenkään, että vois olla gluteenia. Seuraavalla kerralla pitää kyllä tarkistaa ja kyllä harmittaa, jos oon vahingossa syönyt gluteenia ja joudun lopettamaan yhden lemppariruuan syömisen sen takia!
Tosiaan! Se Pirkka-sinihomejuustomuru on vehnäjauhoa sisältävä. - Sen tiedän, että Valion Aura-murussa ei ole vehnäjauhoa. Ovat tiedostaneet tilanteen ja tuote on laadukas keliaakikon kannalta alusta loppuun. Varoitus: monessa paikassa puhutaan ylimalkaisesti aina aurasta, vaikka kyseessä on jonkun muun valmistajan muun merkkinen sinihomejuusto.
Kyselin Piikkibufe-Rax (mikä lie nimi?) heidän sinihomejuustomuruansa, niin se oli tanskalaista eikä sisältänyt vehnäjauhoa. Pitää kuitenkin muistaa, että ruokapaikat kilpailuttavat tuotteet tasaisin väliajoin, jolloin ruokaan käytettävä perusraaka-aine saattaa vaihtua. Kysyt vaan tasaisin väliajoin! Ei Sinun tarvitse lemppariruokiasi lopettaa, kun vaan jaksat kysellä.
Jos kaupasta ostat sinihomejuustoa, niin kokonaiset sinihomejuustopalat eivät voi sisältää vehnäjauhoa. Kahvilat ym. paikat: jos juusto on laitettu sämpylään viipaleina, niin keliaakikko voi olla rauhallisempi. - Kokonaista juustoa on tosi helppo murentaa, jos itse ruokaa laittaa.
Siksikin sinihomejuustomurupusseja kannattaa pitää silmällä, että jotkut ruoanvalmistajat haluavat/haluaisivat nimenomaan vehnäjauhoilla ryyditettyjä muruja, koska niistä tulee kaunis paistopinta.
- Anonyymi
Ei sovi keliaakikolle. Home on kasvatettu vehnässä. Minä olen herkkä ja oksennan juuston heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2272978Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1361174Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2951091- 701088
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3691072Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21985Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808