Eli olen tällänen alta 160 cm "pitkä" tyttönen. Pyörän vaihtoa suunnittelen, mutta ongelma on se että customia en tahtois laittaa, ja kyykyissä istuinkorkeus tahtoo olla liian korkee.. eli oisko kellään tietoa minkälainen pyörä kannattais laittaa..? siis missä sais istuinkorkeutta säädettyä mahollisimman matalaks ja painokaan ei ois hirveen paljon..
Alta 160 cm m-pyörä..?
minä
91233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuusmotorissa,siellä on panostettu mopojen,"madallukseen".Kyykytkin madaltuu zopiviks.
mulla olis nimittäin JUURI sulle sopiva tehokas ja lähes huoltovapaa pyörä. Ihana ja ainutlaatuinen.. vähän just sellainen tytsymopotyyppinen hurjimus. Just sopiva ja aika edulliseen hintaan. Siis hyvää ei koskaan saa halvalla mutta nyt jopa aivan mahtavan lähes tosi edullisesti - vain sulle!!!
Mukaan saat liudan renkaita, rattaita, pakoputkia, kaasareita, suuttimia, moottorisahan sekä ISON kassillisen kaikenlaisia osia - isoja ja pieniä.
Hintaa on 5900 euroa mutta sulle erikoishintaan eli 5000 euroa. Hinnasta voi tinkiä jos kauniisti tinkii mut mulla on hyvin aneeminen jääkaappi ruokittavana ja bensanhaluinen mopo alla eli ei ihan pilkkahintaan voi myydä.
Osta nyt, ennenkuin bensan hinta ja korot nousee!!!
Ilmoittele jos kiinnostaa.
Otat vain mukaan poikaystävän, veljen tai jonkun muun tutun miehen sekä tietysti rahat.
Samalla ku me puhutaan mopoista ja moottoreista sekä hierotaan kauppoja lähikuppilassa, sä voit mennä vaikka kattoo kenkiä läheiseen kenkäkauppaan tai vaikka ostaa uudet verhot jostain verhokaupasta.
Kun kaupat on tehty, sun ei tarvi muuta kuin kipittää paikalle ja tuhertaa nimesi papereihin. Niin helppoa!
Ei niillä jalat maassa ajeta. Itsellä pituutta 164cm ja pyöränä CBR 600F. Pätkänä kannattaa tietenkin katsoa miten ja minne parkkeeraa. Ylämäkeen on ikävä peruuttaa... :(
pitkä eikä siihen ylämäkeen tälläkään pituudella viitsi peruutella(600 cbrF)
Hieman hankalaa on varmaankin kyykkypyörän löytäminen pätkälle. Siksi mullakin (156 cm pituutta)on HD Sportster 1200, jota madallettiin iskareilla, laitettiin pienempi tankki (että kädet ylettyy ohjaustangolle) jotta omatekemä matala satula mahtuu olemaan myös lähempänä. Nyt jalat ylettyy hyvin maahan. Ainut ongelma on pienen tankin vuoksi; seitsemällä litralla kun ei kovin pitkälle pötkitä... :o)
Onnea kuitenkin yritykselle, kerro kuin kävi.
Vaatii varmaan omia "viritelmiä" mullakin, että saa istuin korkeuden sopivaks.. ja tietenki seki pitää huomioida että tosiaan ne kädet yltää..:) ja miksei sitä customillakin ajele..:)
kaverilla on 600 cbr ja mulla se ei nouse edes jalakselta:( ja kun pyörä on pystyssä niin jalat on nätisti kaukana maasta..
Alennussarjalla perä saadaan 40 mm alemmas, iskareilla vähän ehkä lisää.
Madalla satulaa, laitata ns.koiranluut niin kyllä sulle pyörä löytyy isompikin