Pääsi vhingossa käymään niin, että meni paprikat ja chilit sekaisin. Molemmat ovat kasvaneet omissa muovilaatikoissa (muovilaatikossa monta taimipurkkia) ja alkuun olikin kyltit että kummassa kasvaa kumpi. Jostain syystä sitten jossain vaiheessa olen ottanut laput pois, ja aurinkoisten lämpöisten päivien ansiosta chilit ovat venähtäneet yhtä isoiksi kuin paprikat. Nyt molemmat siis keskenään saman kokoisia ja näköisiä enkä enää tiedä kumpi on kumpi. Paprikat ovat california wondereita, chilit ovat kaupasta ostetusta tuoreesta chilistä otettuja siemeniä (pitkiä ohuita punaisia), en siis tiedä mitä.
Miten ihmeessä voin erottaa nämä toisistaan?
Miten ihmeessä voin erottaa nämä toisistaan?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kylläpä on taimivaiheessa hankala tilanne. Sitten ainakin selviää, kun kasvatat tietyt taimet isoiksi.Luulenpa, että menee arvauskasvatukseksi.
Kyllä ne erottaa toisistaan, kun kukkia alkaa ilmestyä. Chilin kukat ovat pieniä ja paprikalajikkeesi kukat selvästi suurempia. Samoin kasvutapa: Chili kasvattaa ohuempia versoja/haaroja kun taas paprikan varsi on tanakampi.
Kasvutapa Chilillä on kuten "Tsekin punaisella" sivuillani ja Calif. Wonder muistuttaa samoilla sivuilla olevaa "Mustaa paprikaa".
Karso: http://www.geocities.com/white_paprika/
=> Paprikalajikkeet