Eikös Microsoft ole lähes kartelli ja monopoli? Tekstinkäsittelyohjelma Word ja muut toimet?
Nyt Microsoftilla menee kuitenkin alle odotusten. Sunin tuotteet ovat kasvaneet ja Microsoft vähentynyt ja tuhlaa rahojaan oikeudenkäynnissä Synapticia vastaan, josta voittoa ei takuulla tule.
Linuxin suosio nousee entisestään, kun Sun lahjottaa java tuen Linuxin ja Unixin mukaan. pian Sun avaa protokolliaan lisää.
Vista on kuitenkin yllättävän kilpailukykyinen, vaikka ulkoasu on epäkäytännöllinen ja ruma. Lähinnä tässä huolettaa miten Dirext 10 toimii, yllättävää kyllä Microsoft on lisännyt kalenterin ja viirustorjunnan (joka tietää loppua f-securelle, Symantecille ja kaikille Microsoft faneille) ja DVD:n poltto-ohjelman.
Mutta on Linux silti kehittynyt enemmän. .XHTML standardi ja avoimia ohjelmia...
Taitaapi Ubuntun julkaisupäivänä tulla Ubuntu kuume...
Windowsin tulos ja markkinaosuus on pudonnut. Odotamme siis kohtalon hetkeä, sitä hetkeä jolloin Vista julkaistaan...
stna mikä Microsoft on olevinaan
11
744
Vastaukset
- Pärsereikä
>> Vista on kuitenkin yllättävän kilpailukykyinen, vaikka ulkoasu on epäkäytännöllinen ja ruma
Tässä nähdään miten eri näkökulmasta asiaa voi tarkastella, yhden mielestä Vista on ruma vaikka juuri visuaalisesti vahvaa (kaunista) siitä on yritetty tehdä ja screenshotsit taas ovat mun mielestä hienoja.- c=3
sisältö ratkaisee.
Paska on paskaa vaikka sen karkilla kuorruttaisikin. - nappi silmään
c=3 kirjoitti:
sisältö ratkaisee.
Paska on paskaa vaikka sen karkilla kuorruttaisikin.linuxille
- ei vain mene perille?
nappi silmään kirjoitti:
linuxille
kato, linux on käyttöjärjestelmän ydin, kuten darwin on OS Xän ydin. Ytimellä ei ole ulkonäköä.
Jatkossa siis:
"hienompi kuin Ubuntu"
"rumempi kuin SUSE"
"epävakaampi kuin Debian"
"vaikeampi kuin Mandriva"
"helpompi kuin FreeBSD"
jne.
Nuo edellämainitut ovat niitä varsinaisia käyttöjärjestelmiä, kuten Windows ja OS X. - omaan nilkkaasi
ei vain mene perille? kirjoitti:
kato, linux on käyttöjärjestelmän ydin, kuten darwin on OS Xän ydin. Ytimellä ei ole ulkonäköä.
Jatkossa siis:
"hienompi kuin Ubuntu"
"rumempi kuin SUSE"
"epävakaampi kuin Debian"
"vaikeampi kuin Mandriva"
"helpompi kuin FreeBSD"
jne.
Nuo edellämainitut ovat niitä varsinaisia käyttöjärjestelmiä, kuten Windows ja OS X.;-)
- mozzilla
omaan nilkkaasi kirjoitti:
;-)
http://video.google.com/videoplay?docid=-4112834937544451220&q=penguin
- Pärsereikä
c=3 kirjoitti:
sisältö ratkaisee.
Paska on paskaa vaikka sen karkilla kuorruttaisikin.Koska Vista poikkeaa aika lailla perinteisistä windowseista, edukseen ilmeisestikin, eikä lopullista versiota ole vielä julkistettu niin ei kai sitä vielä voi paskaksi julistaa?? Jospa odottelemme rauhassa kunnes valmiit versiot ilmestyvät niin puidaan sitten tämä paska-on-paskaa kysymys uudestaan eikö niin.
Itse kun piruuttani valitin ubuntusta ja mainitsin käyttäväni beta-dapperia niin heti oli koko kommuuni kimpussa nalkuttamassa beta-version epävakaudesta ja siis hyi-häpeä-ettäs-kehtaat-betaa-haukkua-kun se-ei-ole-siis-valmis.. jnejne. - No microsoft-pöpö
Pärsereikä kirjoitti:
Koska Vista poikkeaa aika lailla perinteisistä windowseista, edukseen ilmeisestikin, eikä lopullista versiota ole vielä julkistettu niin ei kai sitä vielä voi paskaksi julistaa?? Jospa odottelemme rauhassa kunnes valmiit versiot ilmestyvät niin puidaan sitten tämä paska-on-paskaa kysymys uudestaan eikö niin.
Itse kun piruuttani valitin ubuntusta ja mainitsin käyttäväni beta-dapperia niin heti oli koko kommuuni kimpussa nalkuttamassa beta-version epävakaudesta ja siis hyi-häpeä-ettäs-kehtaat-betaa-haukkua-kun se-ei-ole-siis-valmis.. jnejne.Eihän Vistalla tee mitään, koska se on maksullinen. Rahaa kyllä löytyisikin 20 vistaan, jos vain keksisi sopivan käyttötarkoituksen. Kyllä sitä p:ksi voi julistaa ainakin ulkoasun osalta. Ainoa parannus on paremmat ohjelmat, muta jos bugien määrä jatkuu samanlaisena voi olla, että EU vetää vistan pois markkinoilta.
- Pärsereikä
No microsoft-pöpö kirjoitti:
Eihän Vistalla tee mitään, koska se on maksullinen. Rahaa kyllä löytyisikin 20 vistaan, jos vain keksisi sopivan käyttötarkoituksen. Kyllä sitä p:ksi voi julistaa ainakin ulkoasun osalta. Ainoa parannus on paremmat ohjelmat, muta jos bugien määrä jatkuu samanlaisena voi olla, että EU vetää vistan pois markkinoilta.
Mitäs mä puhuin niistä "ulottuvuuksista" tai siis näkökulmista, kopioin tämän tietokone-lehden artikkelista. Juuri tätä mä takoitan, kun tehdään parannus niin se SAATANA ÄRSYTTÄÄ pösilöitä;
>>ankee Group kuitenkin toteaa, että jotkin Windows Vistan uudet ominaisuudet tietoturvassa saattavat lähinnä ärsyttää kotikäyttäjiä ja yritysten it-osastoja. Esimerkiksi käyttäjätilien hallinta on Vistassa sellaisessa muodossa, etteivät käyttäjät saa oletuksena tehdä järjestelmänvalvojan kaikkia tehtäviä. Tämä parantaa tietoturvaa, mutta aiheuttaa hankaluuksia varsinkin yrityksissä.>> - Pärsereikä
c=3 kirjoitti:
sisältö ratkaisee.
Paska on paskaa vaikka sen karkilla kuorruttaisikin.Myös Linuxin grafiikkaa on koko ajan kehitetty suloisemmaksi, verratkaapa vaikka KDE:n versioita 2.x.x ja 3.5.x niin on eroa kuin yöllä ja päivällä. Tietenkin tavallisten sukankuluttajien houkuttelemiseksi sillä tehokäyttäjäthän eivät juuri grafiikkaa kaipaa koska asiat hoituvat terminaali-hoidossa paremmin. Mutta tavalliset käyttäjät (tämä kuulostaa jo hokemiselta perkele) haluavat sen kauniin työpöydän ja graafiset namiskat joita kliksutella eikä asialla ole mitään tekemistä windowsin kanssa vaan se pohjautuu puhtaasti ihmisrodun jaloon laiskuuteen. Tämä perimmäinen laiskuus lienee osasyy kaikkeen keksimiseen ja kehittämiseen kuten myös pc:n syntyyn?
- toivon todella
Pärsereikä kirjoitti:
Mitäs mä puhuin niistä "ulottuvuuksista" tai siis näkökulmista, kopioin tämän tietokone-lehden artikkelista. Juuri tätä mä takoitan, kun tehdään parannus niin se SAATANA ÄRSYTTÄÄ pösilöitä;
>>ankee Group kuitenkin toteaa, että jotkin Windows Vistan uudet ominaisuudet tietoturvassa saattavat lähinnä ärsyttää kotikäyttäjiä ja yritysten it-osastoja. Esimerkiksi käyttäjätilien hallinta on Vistassa sellaisessa muodossa, etteivät käyttäjät saa oletuksena tehdä järjestelmänvalvojan kaikkia tehtäviä. Tämä parantaa tietoturvaa, mutta aiheuttaa hankaluuksia varsinkin yrityksissä.>>Että Vistan kotikäyttäjille suunnatussa versiossa ei käyttäjät pääse koskaan kirjautumaan järjestelmänvalvojana. Olen niin monta kotikäyttäjän konetta korjannut ja putsannut kaiken maailman pöpöistä josita suurimmalta osalta olisi vältytty jos ei perheen jokaisella jäsenelle, ne teinit ja 5v esikoululaisilla olisi ollut admin tason oikeuksia.
Mutta mitä tulee sitten yritysmaailmaan, saas nähdä. Otan ehkä yhden vistan tänne testiin kun ilmestyy, ihmettelen vain taas tuota ms tapaa jakaa uutta käyttistä turhan monena versiona. Joku edullinen versio on taas taatusti samaa paskaa kuin oli winxp home edition, ja se paras vista sitten sisältää kaiken tarpeellisen mutta hinta on ihan naurettava.
Eli vista testiin ja katsellaan tuleeko Vista tähän yritykseen vai mennääkö suunnitelman mukana vaihtaen koko it-infra Linux alustalle. Homma on enää asennuksia ja konffausta vaille valmis.
Voin muuten sanoa että teetää oikeasti pieniä ongelmia siirtää keskisuuri 50 henkilön yritys kokonaan Linuxiin. Työasemat, tiedostopalvelimet yms olivat ne helpot hommat, mutta muutamat hallinnolliset työkalut teki todella tiukkaa! Osa piti oikeasti tehdä itse, osa tilata räätälöitynä mittatilaustyönä ja osa ulkoistaa. Mutta sainpas homman speksattua mappiin ja alkuvuodesta 2007 siirtyy tämäkin puulaaki pois M$ lisenssien kuristuksesta jos vista ei tarjoa jotain todella ihmeellistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316894Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235434- 1152573
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152051Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361758Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111992- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto31872Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44869