Onko teistä kukaan kokeillut raitisilmakypärää? Miten sen kanssa touhuaminen sujuu, miten hyvin se estää homeitten pääsyn hengitysteihin? Mietin vain, että jos muu ei auta, niin tulevaisuuden järjestämisen yksi konsti olisi tuon kypärän pitkähihaisten vaatteitten käyttö työpaikalla. Rahaa elämiseen kun on jostain pakko saada. Jaksaako tuota kypärää pitää työpäivän pituista aikaa päivästä toiseen? Miten sen kanssa pystyy kuuntelemaan ja tulemaan kuulluksi? Onko konstia, miten sen kanssa voisi puhua puhelimessa? Vääristääkö kypärä muotoja ja mittoja, eli pystyykö kypärä päässä lukemaan tekstiä näytöltä tai paperilta? Työkavereitten suhtautumisesta en edes kysy, vastaukset taidan arvata jo ennakkoon, valitettavasti.
Raitisilmakypärän
3
292
Vastaukset
- toimiva on
Hei, tarkoititko moottoroitua puhallinsuojainta. Siis laitetta jossa suodattimien kautta ilma tulee koko kasvot peittavään maskiin ja joka toimii akuilla. Minulla on sellainen käytössä ( ei homeiden takia)
Todella hyvä ja luotettava laite. Sen kanssa ei voi pitää silmälaseja. Maskissa lasien sanakojen kohdat eivät olisi tiiviit. Lukeminen laitteen kanssa onnistuu hyvin, ei siis aiheuha näkökenttään vääristymiä. Kokopäivää laitetta en ainakaan minä pysty käyttämään koska se on oltava tiiviisti tulee helposti painaumia, hankausta yms. Myös päänsärkyä pitkäaikaisessa käytössä tulee. Lisäksi akku ei kestä niin pitkään, jos on kovassa käytössä. Akun kestoon kun vaikuttavat myös suodattimien tehokkuudet.
Puhelimessa en ole laitteen kanssa puhunut koska kone pitää hurinaa ja maski vaikuttaa puheääneeni joten luulen ettei se oikein onnistu. Muuten laitteen kanssa kyllä kuulee aika hyvin (itse koneen hurinaan tottuu) etenkin kun seuraa keskustelijaa hyvin.
Minuun on suhtauduttu erittäin hyvin vaikka jatkuvasti joudunkin yleisillä paikoilla puhallinsuojainta käyttämään. Se varmaan johtuu myös minun omasta asenteestani. Kyllähän sitä tuijotetaan, mutta mitä siitä, tuijottaisin varmaan iteskkin jos en tietäisi mikä liate on. Senverran utelias olen.
Oikeat suodattimet valitsemalla laite pitää myös homeet ulkopuolella.
Kannattaa kokeilla laitetta.- mahdollisuudet?
Kiitos kokemustesi kertomisesta! Netissä on kuvia kypärämallisesta suojasta, eli sen kanssa ei varmaan tule painumia. Siihenkin ilma tulee puhaltamalla, eli ei ole raskas hengittää kuten "tavallisilla" hengityssuojaimilla. Tuo akkujuttu askarruttaa, toivottavasti laitteeseen saa hankittua vara-akkuja.
- toimiva on
mahdollisuudet? kirjoitti:
Kiitos kokemustesi kertomisesta! Netissä on kuvia kypärämallisesta suojasta, eli sen kanssa ei varmaan tule painumia. Siihenkin ilma tulee puhaltamalla, eli ei ole raskas hengittää kuten "tavallisilla" hengityssuojaimilla. Tuo akkujuttu askarruttaa, toivottavasti laitteeseen saa hankittua vara-akkuja.
Kyllä laitteisiin on saatavalla vara-akkuja, ovat vaan hankalia vaihtaa, kun on vesitiiviistä laitteesta kyse.
Kun olet laitetta hommaamassa, kannattaa se kysyä ensin koekäyttöön. Yleensä antavat. Ovat kuitenkin senverran kalliita laitteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880