Onko teistä kukaan kokeillut raitisilmakypärää? Miten sen kanssa touhuaminen sujuu, miten hyvin se estää homeitten pääsyn hengitysteihin? Mietin vain, että jos muu ei auta, niin tulevaisuuden järjestämisen yksi konsti olisi tuon kypärän pitkähihaisten vaatteitten käyttö työpaikalla. Rahaa elämiseen kun on jostain pakko saada. Jaksaako tuota kypärää pitää työpäivän pituista aikaa päivästä toiseen? Miten sen kanssa pystyy kuuntelemaan ja tulemaan kuulluksi? Onko konstia, miten sen kanssa voisi puhua puhelimessa? Vääristääkö kypärä muotoja ja mittoja, eli pystyykö kypärä päässä lukemaan tekstiä näytöltä tai paperilta? Työkavereitten suhtautumisesta en edes kysy, vastaukset taidan arvata jo ennakkoon, valitettavasti.
Raitisilmakypärän
mahdollisuudet?
3295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei, tarkoititko moottoroitua puhallinsuojainta. Siis laitetta jossa suodattimien kautta ilma tulee koko kasvot peittavään maskiin ja joka toimii akuilla. Minulla on sellainen käytössä ( ei homeiden takia)
Todella hyvä ja luotettava laite. Sen kanssa ei voi pitää silmälaseja. Maskissa lasien sanakojen kohdat eivät olisi tiiviit. Lukeminen laitteen kanssa onnistuu hyvin, ei siis aiheuha näkökenttään vääristymiä. Kokopäivää laitetta en ainakaan minä pysty käyttämään koska se on oltava tiiviisti tulee helposti painaumia, hankausta yms. Myös päänsärkyä pitkäaikaisessa käytössä tulee. Lisäksi akku ei kestä niin pitkään, jos on kovassa käytössä. Akun kestoon kun vaikuttavat myös suodattimien tehokkuudet.
Puhelimessa en ole laitteen kanssa puhunut koska kone pitää hurinaa ja maski vaikuttaa puheääneeni joten luulen ettei se oikein onnistu. Muuten laitteen kanssa kyllä kuulee aika hyvin (itse koneen hurinaan tottuu) etenkin kun seuraa keskustelijaa hyvin.
Minuun on suhtauduttu erittäin hyvin vaikka jatkuvasti joudunkin yleisillä paikoilla puhallinsuojainta käyttämään. Se varmaan johtuu myös minun omasta asenteestani. Kyllähän sitä tuijotetaan, mutta mitä siitä, tuijottaisin varmaan iteskkin jos en tietäisi mikä liate on. Senverran utelias olen.
Oikeat suodattimet valitsemalla laite pitää myös homeet ulkopuolella.
Kannattaa kokeilla laitetta.
Kiitos kokemustesi kertomisesta! Netissä on kuvia kypärämallisesta suojasta, eli sen kanssa ei varmaan tule painumia. Siihenkin ilma tulee puhaltamalla, eli ei ole raskas hengittää kuten "tavallisilla" hengityssuojaimilla. Tuo akkujuttu askarruttaa, toivottavasti laitteeseen saa hankittua vara-akkuja.
Kyllä laitteisiin on saatavalla vara-akkuja, ovat vaan hankalia vaihtaa, kun on vesitiiviistä laitteesta kyse.
Kun olet laitetta hommaamassa, kannattaa se kysyä ensin koekäyttöön. Yleensä antavat. Ovat kuitenkin senverran kalliita laitteita.