Palkan alennusta 0.4 pistettä

Ihan oikein

Vuosia vankilassa työskennelleenä en voi kuin nauraa eiliselle työnseisaukselle. Turha meidän vartijoiden on kitistä jaksamisesta jne. Tämä on oikeasti maailman löysin työ ja missään ei silti sairasteta enempää kuin vartijoiden keskuudessa. Haluaisin jonkun tutkivan montako päivää vartijat keskimäärin ovat poissa töistä vuoden aikana. Varmasti enemmän kuin muulla alalla. Palkka on aivan riittävä työhömme nähden.

3

482

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jostain syystä

      Kyllä onkin tullut selväksi että jonkinlaiset sairaslomat olisivat kyllä enemmän kuin tarpeen ainakin joillekin vartijayksilöille.

    • että palkan alennus

      korjataan ottamalla vankien se vähennys vankien palkoista pois eli lasketaan vankien palkkoja! Eipä muuten haittaa,jos vangitkin alkavat tehdä työnseisauksia tai jopa lakkoja;)

    • bamari

      Ehkäpä jossain avotalossa onkin löysää mutta kyllä isoissa linnoissa henkilökunta on kovilla. Vartijoita koko ajan vähemmän ja rosvoja enemmän. Ei sitä loputtomiin jaksa. Vuodesta 2000 vankien määrä lienee tuplaantunut.
      Ja yhden tilaston mukaan valtion virkamies sairastaa keskimäärin 6vrk vuodessa ja vankeinhoitaja puolestaan 24vrk... Luulisi jo tyhmemmänkin tajuavan että venymisen raja on tullut vastaan ja ehkä pitäisi alkaa etsimään lisää rahaa henkilökunnan palkkaamiseen.
      Mitä työnseisaukseen rulee; koko juttuhan on täysin naurettava. Muutama tunti ja kuvitellaan että maailma siinä paranee. Vittu linna kiinni ja kattellaan... Avataan sitten ku tuloksia tulee. Ja eihän niitä ennen tulis ku joku rosvo valittais johonkin euroopan kidutuksen vastaiseen komiteaan ku hän ei pääse keittiöselliin tekemään kermavaahtoa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe