Omistan Lagunan vm.00, farmari. Ajettu 195tkm, nyt siitä kuuluu ihme ääntä, kun kääntää aluksi renkaat linkkuun(tai ei välttämättä tarvi ihan linkkuunkaan kääntää) ja alkaa vapauttamaan rattia hiljalleen samalla ajaen. edestä kuuluu "klonks "klonks" - tyylinen ääni.
Sitten kuuluu kolahdus kun ajaa töyssyyn. Kyselin kavereilta ja sanoivat, että voi olla pallonivelet menossa tai murrokset. Mitäs mieltä te olette? Paljon esim. pallonivelten uusiminen ja/tai murrosten uusiminen maksaisi? Ja kuten huomaa kirjoituksesta, olen nainen :D
Apua tarvitaan..
6
1105
Vastaukset
- Köpi69
No jos renkaat on käännettynä ja on veto päällä ja semmonen naputus samalla kuuluu niin vetonivel on tiensä päässä, kuuluuku ääni molemmin puolin vai vaan kun renkaat ovat toisessa ääriasennossa? sitten mitä tuohon monttuun ajamiseen ja ääneen tulee niin siihen onkin useampi vaihtoehto, Alapallonivel, koiranluu, jousi poikki??, itse iskunvaimentaja. Myös noissa tahtoo alkaa melko nopeasti tahmata kääntölaakeritkin. Auto pitäisi saada ylös ja pystyä tarkistamaan välykset, jouset ja iskunvaimentimet ettei ole vuotaneet. Itse kyllä epäilen ensiksi sitä alapalloniveltä.
- läpät lepattaa
Feministin yli?
- rel9
Moi,
mulla Laguna II. En tiedä onko kyse lainkaan samasta jutusta, mutta mulla aikaisemmin kuului kolahtelua edestä kun käänsin melko jyrkästi ja ajoin epätasaisen kohdan yli.
Huollossa vaihtoivat uloimman ohjausnivelen, kun siinä oli kuulemma väljää. Ulomman ohjausnivelen vaihtotyö 38€, p-pää (tämä kai vaihdettu osa) 100€. Tuon operaation jälkeen pitää sitten pyöränkulmat säätää myös edestä ja kai sekin lisätään laskuun. Mulla oli toivelistalla muutenkin pyöränkulmien tarkastus. Tarkastushinta 4 pyörää 87€, etupyörien aurauskulman säätö 17€. Nämä siis merkkiliikkeen hintoja.- se ajaminen..joopa joo
sitten näiden huoltojen jälkeen tuntui? loppuiko kolahtelu siihen? onko huolto ainoa paikka, missä saan varmuuden noihin mun oman auton ongelmiin? Mulla on tulossa 200tkm huolto, niin kai ne voi siinä samassa kattoa noi asiat? Tarviiko sen olla merkkiliike, missä huolletaan,jos toinen vaihtoehto on kuitenkin luotettava ja osaava paikka? Voi perse, tulee ihan mukavasti maksamaan...:D Nyt on ihan pakko kysyä, että mitä se pyörän kulmien tarkastus tarkoittaa? Mitä apua siitä on?
- jarde75
se ajaminen..joopa joo kirjoitti:
sitten näiden huoltojen jälkeen tuntui? loppuiko kolahtelu siihen? onko huolto ainoa paikka, missä saan varmuuden noihin mun oman auton ongelmiin? Mulla on tulossa 200tkm huolto, niin kai ne voi siinä samassa kattoa noi asiat? Tarviiko sen olla merkkiliike, missä huolletaan,jos toinen vaihtoehto on kuitenkin luotettava ja osaava paikka? Voi perse, tulee ihan mukavasti maksamaan...:D Nyt on ihan pakko kysyä, että mitä se pyörän kulmien tarkastus tarkoittaa? Mitä apua siitä on?
mulla kolahtelu loppui. Mutta pitäisin noita köpin mainitsemia vikoja todennäköisempinä.
Eli jos tuo mainitsemasi "klonks klonks" ääni kuuluu vain silloin kun veto on päällä ja renkaat linkussa, niin vetonivel on hyvin todennäköinen. Itselläni oli vastaavaa vika vanhassa R9:ssä, mutta en sen takia vetoniveltä vaihtanut, varoin vain vedättämässä kovin jyrkissä käännöksissä.
Itse veisin tapauksessasi auton johonkin muuhun kuin merkkiliikkeeseen. Itse vein autoni merkkiliikkeeseen, koska huoltoon kuului jakohihnan vaihto. Se kun ei ymmärtääkseni kaikissa nyrkkipajoissa onnistu.
Aurauskulma ja camber-kulma vaikuttaa auton suuntavakauteen ja renkaitten kulumiseen. Tiettyjen toimenpiteiden jälkeen kulmat pitää sitten säätää, kuten ohjausnivelen vaihdon jälkeen.
http://www.autowiki.fi/index.php/Aurauskulma
Juu, autoilu on pirun kallista puuhaa.
- pallot meni
jep. itellä sama "ääni" ja pallonivelet molemmilta puolilta menny. Samoin raidetangon ulkopää. Pallot on kalliit jtn 50-80e kpl riippuen onko alkuper. vai tarvike. raidetangonpää halvempi.. 20-30€. En muista milloin tuo korimalli muuttui mutta uuteen korimalliin on tuon hintaiset. Vanhaan, parempaan korimalliin, halvemmat, pallot olisin saanut alle 30€, tarvikkeena. Murroksista ei hajua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853