Fiksujen mielipiteitä talouden

tilasta?

Mitä mieltä olette jatkuuko kurssilasku vielä?
Oma mielipiteeni on että sahausta on ainakin seuraavaan koronnostoon asti.

Riippuu sitten muista tekijöistä kuten inflaatiosta, öljn hinnasta, kasvuluvuista, dollarin kurssista, tullanko alas ryminällä vai jatkuuko tasainen kasvu vielä tämän vuoden. Näkemys on että tulee vielä uusi paniikki seuraavan koronoston yhteydessä?

Mitä mieltä muut.Uskaltaako ostaa osakkeita nyt vai pitää rahat tilillä tai koroissa toistaiseksi?
81041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos oletat nostavasi rahat alle viiden vuoden kuluessa esim auto, asunto tms. Niin laita rahat korko instrumentteihin ja pidemmmällä jänteellä osakerahastoihin.
Muutenkin kannatta vähän opiskella taloutta, kirjastoissa on paljon hyvää oppimateriaalia sillä oma näkemys asioista kannattaa olla. Useimmat taloutta kommentoivat itselleen suosiollisella tavalla koska heillä on oma lehmä ojassa.
Pörssi ei ole SAMPO jonne heittää lantin ja saa kaksi takaisin.

Äänestä
  • Perustelut inflaatiolle
    Täytyy ymmärtää että niin sanotut tilastot tulee kuukausia jäljessä.
    Muutamia käytännönläheisiä esimerkkejä.
    Bensa +15 %
    Kaukolämpö +10%
    Vesi +8%
    Sähkö +7

    Äänestä

Itse ainakin seurailen tilannetta.

Äänestä

ovat varmaan tärkeitä, mutta tärkeintä on se mitä liikkuu muiden sijoittajien päässä. Paniikki on tarttuva ilmiö.

Äänestä
  • sun ...
    Talous toimii aina tiettyjen ns. lain alaisuuksien mukaan. Ei sijoittajien ajatuksenkululla ole kuin markinaalinen merkitys. Ei optimismi nosta kursseja tai pessimismi laske. Kyllä faktat ratkaisevat vaikka sitten viiveellä.
    Laskut on maksettava eikös joo..?

    Äänestä

Mennyt tilapäinen kurssilasku kouraisi eniten pörssimaailman reuna-alueiden kursseja, erityisesti kehittyviä markkinoita (Intia, muu kaukoitä,latinalainen Amerikka , Venäjä, Itä-Eurooppa j.n.e.) Myös Suomi näyttää kuuluvan tähän periferia-alueeseen voimakkaine kurssilaskuineen. Pahimmillaan laskut olivat yli 15 %. Keskeisillä markkinoilla esim. USA:ssa kurssilasku oli vain 4-5 %.
Kukaan ei varmasti tiedä, mitä huominen tuo tullessaan, mutta kyllä ainakin Pohjois-Euroopassa yhtiöitten tuloskunto on vertaansa vailla. Pörssimaailmaa heiluttelee kuitenkin USA:n talous ja siitä ei oikein osaa sanoa juuta eikä jaata.
Itse vedin osakerahastosijoitukset korkorahastoihin turvaan ja olen vähittäin niitä palauttamassa takaisin osakerahastoihin. Saattaa olla että olen vähän etuajassa, mutta parempi niin kuin liian myöhään.

Äänestä
  • todennäköistä on, että usa lähtisi sotimaan Iraniin? Tai, että usa jatkaa terrorismin vastaisia sotatoimiaan vuosia.Se vie heidät melko varmasti lamaan jossain vaiheessa? Näin ajattelen voin olla väärässäkin.

    Eikö talouskasvu ole aika vakaalla pohjalla? Jos koronnostot onnistuvat muiden tekojöiden kanssa jarruttamaan inflaatiota niin ei tässä mitään hätiä ole.

    Itse olen kotiuttanut 1/3 osan varoista ilman tappioita. Mietin mitä kannattaisi tehdä jatkossa?
    Ei oikein uskalla laittaa rahojaan sellaisiin rahastoihin jotka takuuvarmasti ottavat takapakkia heti kun jotain negatiivista tapahtuu?

    Äänestä

  • original R junior kirjoitti:

    todennäköistä on, että usa lähtisi sotimaan Iraniin? Tai, että usa jatkaa terrorismin vastaisia sotatoimiaan vuosia.Se vie heidät melko varmasti lamaan jossain vaiheessa? Näin ajattelen voin olla väärässäkin.

    Eikö talouskasvu ole aika vakaalla pohjalla? Jos koronnostot onnistuvat muiden tekojöiden kanssa jarruttamaan inflaatiota niin ei tässä mitään hätiä ole.

    Itse olen kotiuttanut 1/3 osan varoista ilman tappioita. Mietin mitä kannattaisi tehdä jatkossa?
    Ei oikein uskalla laittaa rahojaan sellaisiin rahastoihin jotka takuuvarmasti ottavat takapakkia heti kun jotain negatiivista tapahtuu?

    päätöksen teko.

    Todennäköisyyden voi laskea helposti.
    Nimenomaan laskea. Koska Usa ei ole ideologisesti johdettu valtio, demokratia on pelkkä rahanteko kone.
    Jos hyökkäys kannattaa taloudellisesti, vaikka vaaan lyhyellä tähtäimellä, se tehdään, muuten ei.
    Fakta on että lama päättyi siihen että Usa hyökkäsi Irakiin: Talouden pyörät alkoivat pyöriä. Nyt saman operaation huono jatko menestys taas jarruttaa sitä.

    Itse näen, ettei tässä mitään hätää ole.
    Talous ottaa taas spurtin syksyä kohti mennessä.

    Periaatteessa pitäisi pyrkiä kohtuulliseen riski tasoon, jota varojen kotiuttaminen silloin tällöin on. Se on oikein.
    Markkinoilta ei kuitenkaan kannata poistua kokonaan, sillä koskaan ei voi olla varma tulevasta.
    Se mitä kannattaa tehdä on sijoittaa. Eri instrumentteihin ja ajallisesti hajauttaen.

    Rahastot ottavat etunojaa ja takapakkia vuorotellen aina sen mukaan tuleeko positiivista tai negatiivista tapahtumaa. Niin se käy..Hajauta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


original R junior kirjoitti:

tilasta?

Mitä mieltä olette jatkuuko kurssilasku vielä?
Oma mielipiteeni on että sahausta on ainakin seuraavaan koronnostoon asti.

Riippuu sitten muista tekijöistä kuten inflaatiosta, öljn hinnasta, kasvuluvuista, dollarin kurssista, tullanko alas ryminällä vai jatkuuko tasainen kasvu vielä tämän vuoden. Näkemys on että tulee vielä uusi paniikki seuraavan koronoston yhteydessä?

Mitä mieltä muut.Uskaltaako ostaa osakkeita nyt vai pitää rahat tilillä tai koroissa toistaiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu