Saavatko lapset kutsua silloin ystäviään kylään ? ... entä lahjat ?
Juhlitteko lastenne
syntymäpäiviä ?
141016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ettekö tiedä, että uteliaisuus ei kuulu sivistykseen?
toisten ihmisten yksityisaisoita kaivellaan!
Mitä te itse sanotte, jos me tulisimme ja lähestyismme teitä samalla tavalla?
aina sivistykseen. Uteliaisuus on myös yksi älykkyyden muodoista ja uteliaat, tiedonjanoiset ihmiset elävät keskimääräistä pidempään. Tämä on faktaa.
Uteliaisuus kuuluu siis sivistykseen. Miten voit ilman uteliaisuutta ja tiedonjanoa tietää sinua askarruttavista asioista mm. ?
ole yksityisasioiden kaivelua, jos joku ystävällisesti kysyy, juhlitaanko perheessä lasten syntymäpäiviä. Ikinä en itse ole törmännyt moiseen ...
Jopas oli hyökkäys aloittajaa kohtaan! Ihan hyvin olisit voinut vastata asiallisesti.
Meillä vietetään kyllä syntymäpäiviä, huomennakin on yhdet.
kysynyt. Ja, onhan se niinkin, että jos kysymys ei miellytä, siihen voi ilman kummempaa kommentointia yksinkertaisesti jättää vastaamatta.
Itse voin vastaavasti kertoa lapsuuteni ev.lut perheessä viettäneenä, että meillä syntymäpäiviä juhlittiin siihen saakka, kunnes siirryimme yläasteelle ( meitä on kolme : minä olen vanhin, veljeni on kaksi ja puoli vuotta nuorempi ja sisareni taasen kymmenen vuotta nuorempi ). Muistaminen, esim. onnittelujen ja vaikkapa kukkien muodossa on sitten ollut eri, kuitenkaan juhlittu ei varsinaisesti enää sen jälkeen ja se oli ihan ok.
Uskon, ettet kysynyt pahuuttasi. :)
Tällä palstalla vain saa tottua tuollaisiin hyökkääviin vastauksiin, koska monet kokevat, että veeälliä jotenkin aina yritetään mollata.
Syntymäpäiviä vietetään meillä siten, että lapset saavat kutsua vieraita, jos haluavat. Isommat eivät enää halua, mutta toivotetaan kuitenkin toisillemme hyvää syntymäpäivää ja juodaan perhepiirissä kakkukahvit.
Että semmoisia synttäreitä! :)
Joka jokaiseen kysymykseen vastaa samalla lailla?
"Miten kehtaatte udella toisten yksityisasioita!?"
Kovin tylyä ja epäystävällistä.
Kyse ei ole varmaankaan kenenkään "yksityisasioiden urkkimisesta" vaan asioiden tietämättömyydestä ja halusta tietää.
Jehovan Todistajat esim. eivät juhli syntymäpäiviä tai Joulua.
Mielestäni kysymys oli asiallinen, joku halusi tietää mikä käytäntö on yleensä Lestadiolaisten piirissä. Eipähän tule väärinkäsityksiä ja vääriä asenteita kun asiaa kysyy ihan reilusti.
Kuuluuko Lestadiolaisuuteen sitten jotenkin asioiden kuoliaaksi vaientaminen?
Usein närkästytään jos joku ulkopuolinen kysyy teille itsestään selvää asiaa, miksi? Eihän se ketään loukkaa ja negatiivisuus on usein lukijan silmässä eikä vilpittömässä kysyjässä.
Ei pidä ottaa kaikkea henkilökohtaisena, ja etenkin hyökkäyksenä ja loukkauksena. Se tyrehdyttää kyllä asiallisen keskustelun heti alkuunsa.
Rauha, sävyisyys ja ystävällisyys on mielestäni kristityn perusominaisuuksia.
Siispä toivotan rauhaa ja siunausta kaikille!
joa loukkasin.
loukannut kovinkaan, mutta aloittajaa mielestäni kylläkin. Aloittajalta sinun kuuluu pyytää anteeksi. Asia omalta puoleltani on annettu nyt anteeksi.
ihmiseltä.
ja tyhmyys, vaikka "omasta minästä" ei henkilöllä olekaan ymmärrystä.
Jos hölmöt eivät ole vaatimattomia, ei se ole heidän vikansa: heillä ei ole mitään mistä olla vaatimattomia. (Sanial-Dubay)
Äly on täysin vastakkainen rahalle: mitä vähemmän meillä sitä on, sen tyytyväisempiä olemme. (Masson)
kuuluu se juoruilukin, en väitä vastaan. Itse en silti sitä harrasta. Maailmassa on vain niin paljon kaikkea mielenkiintoista, mistä haluan tietää enemmän ... esim. nyt lestadiolaisten juhlapäivien vietosta.
Juoruilu kuuluu ennemminkin minusta karkeahkoon käytökseen, joka on toki tietynlaista tyhmyyttä sekin.
Suoranaisen tyhmyyden voi taasen määritellä hieman eri tavalla.
Totta kai juhlitaan. Silloin päivänsankari on koko päivän aivan erityishuomion kohteena, saa lahjoja, kakkua yms hyvää on juhlapöydässä kavereita käy (sekä vl että ei vl kotien lapsia). Äiti tai isä saattaa järjestää mukavaa ohjelmaa, ongintaa, pelejä.