Pahenee sateella???

Eulalia

Eipä pahemmin koivu enää aivastuttanut, mutta annas olla kun tänään on tuollainen sateenvihmainen ilma. Johan taas silmät kutisee ja nenä tukossa.

Olen aiemminkin huomannut että minulla sadesää vain pahentaa koivuallergian oireita, vaikka kaikki muut aina kehuvat kuinka helppo heidän on hengittää.

Mistähän tämä johtuu? Itse en keksi muuta kuin että se sade jotenkin painaa siitepölyä alemmas taivaalta...?

4

6784

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiskniisk

      Sade pahentaa siitepölyallergiaa hetkellisesti. Tai ainakin allergia- ja astmaliitonsivuilla sanotaan, että siitepölyn määrä moninkertaistuu ilmassa sateen alkaessa ja heti sateen jälkeen. En kyllä tiedä, mistä sitten johtuisi...

      Ja sama juttu mulla: oli oireet jo vähentyny, mutta sateen alkaessa paheni taas. Mutta pidemmän päälle on sade hyväksi, kun se kuitenkin huuhtoo lopulta ne pölyt poijes.:)

    • meirami

      Sadepisara pläjähtää siihen pölypesäkkeseen ja se levähtää.Muistaakseni vasta useamman tunnin kunnon sade todella puhdistaa!Ja sitten on helppo hengittää.Silloin minäkin tuuletan sisällä.Sateella saan oireita rappukäytävissä jossa on pölyä jäänyt.

      • Olisiko

        ...niin, että norkot jostain syystä osaisivat vapauttaa jäljellä olevaa pölyänsä silloin, kun sitä on vähän ilmassa - vai mikä sitten selittäisi sateen jälkeisen pitoisuuksien kohoamisen?

        Viime yön kaltainen sumuinen tihkusää taitaa joka tapauksessa olla paras pölymäärän vähentäjä. Ilman kosteusprosentti on korkea, vettä tulee taivaalta jonkin verran koko ajan, muttei niin paljon, että se heiluttelisi norkkoja.


    • hilkkaliisa

      Olen homesairas ja en ole allerginen siitepölyille.

      Vointini on kuivalla ilmalla parempi, mutta sateen jälkeen yskin kovasti ulkona. Heti kun lumi sulaa ja maahome tulee esiin, saan oireet.

      Suomi24 homesairaudet palstalla nimimerkki liisa arveli, että olen erityisesti herkistynyt Fusarium homeelle, joka viihtyy kosteassa ja siksi sateen jälkeen monet homesairaat voivat huonosti.

      Syksyllä ja sateella voin taas huonosti, kunnes tulee ensimmäiset pakkaset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe