Viikko sitten yhtäkkiä ilmesty mun kurkkuun sellanen tunne niin ku siellä ois joku pala.Kun mä nielen tai syön jotain,se tuntuu siellä mutta ei ole yhtään kipeä.Se pala on tuolla henkitorven alapäässä,eli kaulan kuopan alla suunnilleen.Ulospäin siellä ei näy mitään.Joskus se pala katoaa eikä tunnu siellä,mutta sitten se taas ilmestyy.Mulla on aivan toisen asian takia maanantaiksi varattunu lääkäriaika,mutta aion ottaa tämänkin asian siellä esille koska vaivaa mua.Olen 24vuotias nuori nainen,poltan noin askin päivässä light-tupakkaa.Ääneni ei ole muuttunut eikä kurkusta tule ulos mitään epämääräistä.Olo ei ole huonontunut eikä mitään.Saatan kyllä välillä tuntea sillä alueella jotain jomotuksen tunnetta joka menee pian ohi.Varsinaista kipua ei ole.Vaikka maanantaihin on lyhyt aika enää,niin haluaisin silti "vähän varautua" mikä tulis olemaan lääkärin mahdollinen diagnoosi.Voiko se olla joku kasvain?
Kurkussa
6
1800
Vastaukset
- kurkussa
Palan tunne kurkussa on usein psyykkistä. Itsellänikin ollut monta kertaa. Tarkistuta nyt kuitenkin se kurkkusi, jos kerran lääkäriin olet menossa.
- tupakoiva
kurkkuun voi myös kertyä sellaisia "limapusseja", joissa on tupakansavun jätteitä ja päälle kertynyt eritettä. Tupakoivan nielusta voi tulla ulos sellaisia harvakseltaan, mutta joskus ne voi myös tunteakin. Eli oire voi johtua tästäkin ja loppuu siis aikanaan.
- angi
sinulla on jännitystä niskatukilihaksissa olkapään ja kaulan välissä. Hierot vain ja rentoudutat niskojasi kylllä pala katoaa. Toinen syy voi olla raudan vähyys se tekee myös nielemis vaikeuksia ja palan tunnetta kurkussa.
Jos kurkussasi olisi jotain vakavaa niin ei se parane välillä.- yeah76
Voiko tämä sama juttu tulla myös kuristusotteesta ja tepsisikö sama lääke siihenkin? Harrastan laulamista ja kun yritän laulaa ylä-ääniä niin tunnen kipua kurkussa. TÄmä on jatkunut jo 6vk ja olen vetäny yhen kuurinkin.
- Angi *
yeah76 kirjoitti:
Voiko tämä sama juttu tulla myös kuristusotteesta ja tepsisikö sama lääke siihenkin? Harrastan laulamista ja kun yritän laulaa ylä-ääniä niin tunnen kipua kurkussa. TÄmä on jatkunut jo 6vk ja olen vetäny yhen kuurinkin.
lääkärillä. Kurkussasi saattaa olla tulehdus rautaa ei missään nimessä saa ottaa ilman lääkärin lupaa mitään kuureja. Korkeintaan 2-5 pilleriä kuussa ei yhtään enempää.
- Yeah76
yeah76 kirjoitti:
Voiko tämä sama juttu tulla myös kuristusotteesta ja tepsisikö sama lääke siihenkin? Harrastan laulamista ja kun yritän laulaa ylä-ääniä niin tunnen kipua kurkussa. TÄmä on jatkunut jo 6vk ja olen vetäny yhen kuurinkin.
Olen lääkärillä käynyt (lääkäri määräsi antibioottikuurin)jo monesti. Kuvattukin on. Nyt jo yli 2kk jatkunut. Seuraavaksi menossa foniatrille sekä voice massageen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h572960Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062741- 332459
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382451Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061257- 1771213
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060