Uuden lakiehdotuksen mukaan transsukupuolisen sukupuoli voidaan tulevaisuudessa muuttaa Espanjassa asiakirjoissa, jos transsukupuolinen on elänyt vähintään 18 kuukautta uudessa sukupuolessaan psykologisen seurannan alla. Leikkausta ei tarvita.
http://www.queer.de/news_detail.php?article_id=4817
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.queer.de/news_detail.php?article_id=4817
--------------------------------------------------------------------------------
Vastaukset 9
Vanhimmat
^_^
Onks toi joku vihasivusto?
Ainakin kommentit juttuun ovat myönteisiä.
Kyllä mielestäni oman vartalon määräämisoikeus on ihmisellä itsellään.
Ei pelkästään vartalon määräämisoikeus vaan kaikki muukin normaalissa ihmiselämässä. Suomalaisuuteenhan liittyy kovasti käsityksien ja mielikuvien luomista ulkopuolisista ihmisistä ja jonkimoista holhoaamista. Olen omasta puolestani pahoillani, mutta olen joutunut ja aijon edelleen oman hyvinvointini vuoksi tekemään hieman omalaatuisia ratkaisuja elämässä.
Pahimmat pelot edelleen liittyy sihen, etten tule voimaan hyvin siksi, etten saa elää normaaliksi katsomaani elämää.
Helpostihan ulkopuoliset maalailevat piruja seinille taikka rakentelevat pilvilinnoja, mutta niistä linnoista ja piruista olen jo näkökantani ilmaissut. Jos tähän päälle joku sanoo, että käyttäydyn kuin elämässäni ei olisi mitään tapahtunutkaan, niin kysymys on kirjaimellisesti ottaen siitä, ettei ole mitään tapahtunutkaan ja jos tapahtuu, niin mielestäni tämäkin lähtökohtaisesti henkilökohtaiseenn yksityiselämääni liittyvä seikka = näin saavutan hyvinvointini, enkä ole velvollinen myöskään vakuuttelemaan ketään mistään.
Saanko minä voida aavistuksen paremmin kuin presidenttimme?
Näinhän tuo operaatio tapahtuu Suomessakin, Espanja seuraa ilmeisesti perässä. Sukupuoli vahvistetaan (muutetaan) toiseksi kun lain ja asetuksen määräykset täytetään: Psykologinen seuranta ja vähintään vuoden hormonihoito sekä onnistunut eläminen vastakkaisessa sukupuolessa. Ei siihen tarvita minkäänlaisia leikkauksia, hormoneja kyllä joutuu käyttämään että tulee steriiliksi kuten laissa vaaditaan. Korjausleikkaus voidaan tehdä uuden sukupuolen vahvistamisen JÄLKEEN jos sitä itse haluaa, pakko se ei ole.
Hauskaa että meni nyt mille tahansa ulkolaisen lehden/portaalin sivuille niin siellä on Lordi, Finland ja Monsterband.
Mutta kun yhdellä sivulla luki ettei Lordi ole viisujen eka kummajainen ja mainittiin Dana hmmm. Minusta Dana International oli ihan normaali kaunisääninen nainen? Miksi transsukupuolisuus tekisi ihmisestä kummajaisen, aika loukkaavaa.
>
Normaalius on sitä, että vastaa yhteiskunnan keskiarvoa. Jos siis on nainen on syntynyt miehen kropalla, kyseessä on aika epänormaali, normista poikkeava, tilanne.
Kaunis ääni? Makuasia, mutta olen kyllä kuullut korvia enemmän hiveliä ääniäkin.