Mites toi huomiotta jättäminen toimii silloin kun on 2 koiraa perheessä ja jos toisen kanssa ei mitään ongelmaa ja toiseen taas pitäis käyttää huomioimattomuus-taktiikkaa, siis oikein kunnon huomioimattomuus-kuuria? Eikös siinä saa sitten siitä koirasta joka jätetään huomiotta kovin mustasukkaisen kun koira tuskin joka tilanteessa tajuaa miksi toista huomataan ja hellitään ja itse ei saa mitään huomiota? Ihan vaan tuli tällainen mieleeni kun tuossa olen näitä juttuja lukenut (ja kokeillutkin silloin kun oli vain 1 koira). Tällä hetkellä ei meillä ole tarvetta mihinkään huomioimattumuus-taktiikkaan sen kummemmin, mitä nyt huomiota ei meillä saa vikinällä, haukkumalla yms...
Huomiottajättäminen
8
484
Vastaukset
- noutajatar_
Nyt ajattelet hieman liian "pitkälle" ja koiraa taas inhimillistetään.
Koira ei tunne mustasukkaisuutta.Sille se että se toinen koira saa huomiota yksinkertaisesti alkaa tarkoittamaan sitä että ihminen/set ja se toinen koira on sitä ylempänä lauman arvojärjestyksessä.
Ei se siitä kärsi vaan päin vastoin.Tulee varmasti vain tyytyväisemmäksi kun tietää paikkansa.
Siitähän tuossa huomiomattomuudessa on kyse. Koiralle yksinkertaisestai osoitetaan että se on alemmassa asemassa.
Eli mielestäni jos talossa on ollut jo vanha koira joka siis näin ollen on uutta koiraa ylempänä sitä vanhaa koiraa ei voisi laittaa huomioimattomuuskuurille ja huomioida sitä uutta koiraa. (okei, käytän tässä nyt yleistystä, yleensähän se talossa jo ollut koira on sen uuden johtaja, tai siihen olisi ainakin ihmisen pyrittävä vanhan koiran mielenterveyden ja hyvinvoinnin kannalta)
Se ei tee hyvää vanhalle koiralle joka menee sekaisin siitä että uusi tulokas ottaakin sen paikan.
Jos sen vanhan koiran kanssa olisi ongelmia niin silloin molemmat koirat olisivat huomioimattomuus kuurilla. Ruokaa annettaessa vanhempi syö ennen, kuten myös ulos vietäessä jos viedään erikseen. JOs vain sen uudemman koiran kanssa on ongelmia niin silloin vain se uusi koira kuurille- nuutti
Itse ainakin jätän huomioimatta juuri sen koiran joka on töhöttänyt, aivan sama mihin se sattuu laumassa kuulumaan, toisia koiria kohdellaan kuten aikaisemminkin. Jos epäsuosioon joutunut koira on muiden yläpuolella anna ruuat sille ensin, jotta vältät rähinät, tappelu kuitenkin on asia johon on reagoitava aina, ja kun tässä tekee virheen on koira sitten niskanpäällä aina, kun tajuaa että tällä saa huomiosi.
- noutajatar_
nuutti kirjoitti:
Itse ainakin jätän huomioimatta juuri sen koiran joka on töhöttänyt, aivan sama mihin se sattuu laumassa kuulumaan, toisia koiria kohdellaan kuten aikaisemminkin. Jos epäsuosioon joutunut koira on muiden yläpuolella anna ruuat sille ensin, jotta vältät rähinät, tappelu kuitenkin on asia johon on reagoitava aina, ja kun tässä tekee virheen on koira sitten niskanpäällä aina, kun tajuaa että tällä saa huomiosi.
jalostinkohan minä tuota huomiomattomuutta hieman liian pitkälle... ;)
- nuutti
noutajatar_ kirjoitti:
jalostinkohan minä tuota huomiomattomuutta hieman liian pitkälle... ;)
Jaa... Nyrkkisääntönä pidän itselläni että vaikka lauman päänä itseni näenkin en ole mikään Hitler, koirilla on oma järjestys keskenään johon minulla ei ole mitään asiaa puuttua, mutta kun töhöttää, niin tietyt oikeudet poistetaan..
- Kunhan kysyin
Juuri siis tuota mietin että jos joutuis laittaan vanhemman koiran huomioimattomuuskuurille niin siinähän olis juuri se ristiriita, kun aina toitotetaan sitä että vanhempi on ylempänä sitä uutta tulokasta. Ja jos uusi tulokas on vasta ihan pentu niin eihän sitä tietenkään voi heti huomoimattomuuskuurille pistää. Edelleen siis vain pyörittelen näitä juttuja päässäni, mitään en ole käytännössä tekemässä. :)
Luin jokin aika sitten Kuuntelen koiraani kirjan, josta juuri tämä mietiskely sai alkunsa. Ihan hyvä kirja mutta osan tiedosta kyllä suodatan... - nuutti
nuutti kirjoitti:
Jaa... Nyrkkisääntönä pidän itselläni että vaikka lauman päänä itseni näenkin en ole mikään Hitler, koirilla on oma järjestys keskenään johon minulla ei ole mitään asiaa puuttua, mutta kun töhöttää, niin tietyt oikeudet poistetaan..
tärkeintä siis kuitenkin että koira ei tunne tulleensa poljetuksi, vaan pyrkii omalla käytöksellä pääsemään takaisin lauman suosioon ilman että koirat alkavat rähisemään keskenään.
- m-li
tätä kommentoisin:
"jos talossa on ollut jo vanha koira joka siis näin ollen on uutta koiraa ylempänä ... okei, käytän tässä nyt yleistystä, yleensähän se talossa jo ollut koira on sen uuden johtaja, tai siihen olisi ainakin ihmisen pyrittävä vanhan koiran mielenterveyden ja hyvinvoinnin kannalta)"
Siis miksi minun ihmisen, pitäisi pyrkiä siihen, että talossa jo ollut koira olisi uusille tulokkaille pomo ja miten tämä edistää vanhemman koiran mielenterveyttä? Olen todella vahvasti eri mieltä. Kyllä koirien mielenterveyttä.. tai yleistä hyvinvointia vaikkapa, edistää taatusti parhaiten se, että ne tietävät oman paikkansa laumassa, oli se mikä hyvänsä. Minun taas ei - OMASTA MIELESTÄNI- johtajana tarvitse pönkittää yhdenkään jäsenen egoa ts. tehdä jostakusta ylempiarvoista. Koirat selvittävät sen itse, johtajalle ne ovat kaikki samanarvoisia alamaisia. - nuutti
m-li kirjoitti:
tätä kommentoisin:
"jos talossa on ollut jo vanha koira joka siis näin ollen on uutta koiraa ylempänä ... okei, käytän tässä nyt yleistystä, yleensähän se talossa jo ollut koira on sen uuden johtaja, tai siihen olisi ainakin ihmisen pyrittävä vanhan koiran mielenterveyden ja hyvinvoinnin kannalta)"
Siis miksi minun ihmisen, pitäisi pyrkiä siihen, että talossa jo ollut koira olisi uusille tulokkaille pomo ja miten tämä edistää vanhemman koiran mielenterveyttä? Olen todella vahvasti eri mieltä. Kyllä koirien mielenterveyttä.. tai yleistä hyvinvointia vaikkapa, edistää taatusti parhaiten se, että ne tietävät oman paikkansa laumassa, oli se mikä hyvänsä. Minun taas ei - OMASTA MIELESTÄNI- johtajana tarvitse pönkittää yhdenkään jäsenen egoa ts. tehdä jostakusta ylempiarvoista. Koirat selvittävät sen itse, johtajalle ne ovat kaikki samanarvoisia alamaisia.Tuskin tuossa alkuperäisessä viestissä tarkoitettiinkaan että koiraa kädestä pitäen opastetaan että katsoppas nyt tuota vanhempaa kuinka ylempi se on.. vaan arvostaa sitä järjestystä joka koirilla aina on, ruokkia koirat niin että vanhempi ja yleensä siis nuorempaa ylempänä oleva saa ruokansa ensin.. jne..
Omasta mielestäni minun tehtäväni johtajana nimenomaan on pitää omalta osaltani huoli siitä, että kaikki, myös koirat keskenään tietävät paikkansa, koska tosiasia kuitenkin on että vaikka itse on pomona, niin koirilla on myös oma arvojärjestys, ja jos sitä ei arvosta, niin koirat todellakin selvittävät välinsä keskenään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840