edellisen raskauden aikana oli sama juttu ja nyt taas! vedän vatsaa sisään, ikään ku en haluais näyttää sitä että oon raskaana (tai näin se oli ekan raskauden aikaan, tulevat isovanhemmatki sai tietää raskaudesta vasta ku viikkoja oli jotain 25 tai enemmän.) nyt se lähinnä tuntuu siltä että jos en jännittele lantionpohjalihaksia ja samalla tietysti vedä vatsaa sisään niin lapsi tippuu matkalle! järkyttävän iso tää maha on vaikka viikkoja ei oo vielä ees 20:ntä! siis jos en vedä vatsaa sisään, eihän se nyt järkyttävän iso ole kun napa on vedetty melkein selkään asti, noin kuvainnollisesti. oonko ainut jolla on tällänen outo tapa? :) jostain kuitenki luin että se on hyväkin vetää vatsaa sisään sen verran minkä pystyy mutta sikäli tuntuu vaan hassulle ajatus :)
vatsa sisään,
rinta ulos!
4767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eihän vauvamahaa oo ees mahollista vetää sisää? vaa jää väkisinki sellanen pömppö.
Mulla ei tähän asti oo ollut mahaa ollenkaan, siis raskausmahaa... eli aina on saanut vatsan vedettyä sisään niin kuin ennenkin. Nyt kuitenkin, raskausviikolla 22, oon huomannut, että en enää pystykään vetämään vatsaa kunnolla sisään, tai siis pystyn kyllä, mutta vaikka vedän vatsan sisään, niin silti siihen navan kohdalle jää sellainen kumpu, mitä ei oo ennen ollut. Eli tuskinpa sitä vauvamahaa tosiaan pystyy vetämään sisään.. :)
...Jos kerran vatsalihaksesi on niin hyvässä kunnossa. Monet käyttävät raskauden aikana tukivyötä, mutta jos oma sisäinen korsettisi on niin hyvässä kunnossa, niin sehän on vaan hyvä asia!
Nyt viikolla 32 pystyn edelleen vetämään mahaa jonkin verran sisään. Eihän se toki litteäksi tai varsinkaan kuopalle mene, mutta pömppö selvästi pienenee. Tuohon vatsan sisään vetämiseen yhdistän selän ojennuksen, jolloin selkärangan notko vähän pienenee. Ihan tarkoituksella teen näin, koska useinhan niin yleiset raskaudenaikaiset selkävaivat liittyvät siihen, että kohtu vetää painopistettä eteenpäin, selkärangan notko kasvaa ja selkä rasittuu. Vastustan siis lihasvoimalla tätä painopisteen siirtymistä.