Kilpirauhassairaus?

Nelli25

Luin täältä että verikokeessa THS-arvoista voi tulkita kilpirauhasen toimintaa. Kävin verikokeessa huimauksen takia. Itselläni oli epäilys kilpirauhassairaudesta josta mainitsin lääkärille. Tuloksissani ei ole mitään THS-arvoa..Nämä arvot löytyy: P-GT(39), S-T4-V(16.6), B-PVK T(Vastattu), B-Hb(138), B-HKR(0.41), B-Eryt(4.30), E-MCV(95), E-MCH(32), fB-Leuk(6.8), B-Trom(335), S-CRP(Alle 8), B-La(13), fP-Gluk(5.7) ja B-GHb-A1C(5.4).

Testit otettiin kun oli selittämätöntä huimausta yli viikon ajan. Sitä on ollut aiemminkin, joskus myös käsien tai suun puutumista samalla.
Nyt kun olen itse tutkinut netistä aihetta "huimaus", olen törmännyt kilpirauhassairauteen johon monet oireeni viittaisivat.
Lihominen, jatkuva kuuma olo/kuumat kädet, väsymys, masennus, käsien vapina (johon on lääkitys Propral), kurkussa kuristava ja ahdistava tunne, täytyy jatkuvasti nieleskellä ja hieroa kurkkua kun ärsyttää. Lisäksi selittämätöntä kuumeilua on usein. Suvussani on kilpirauhassairautta. Miten nyt kannattaisi edetä? Toiselle lääkärille?

5

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malla'

      Ota yhteyttä ensin lääkäriin jolla kävit. Jos ei yhteisymmärrystä synny, sitten kannattaa kääntyä toisen lääkärin puoleen.
      Tosin kyllä tuossa on S-T4V eli tyroksiiniarvo, joka on kohdallaan.
      Mutta ymmärtäisin että se ei yksinään kerro kaikkea. Ehkä vasta-aineet ja T3 pitäisi TSH:n lisäksi ottaa.
      Olisikohan tulehdus meneillään?

      Mutta: se huimaus ja käsien puutuminen johtuvat todennäköisesti hyvin yleisestä ongelmasta eli niska-hartiaseudun lihasten kireydestä. Niiden voimisteluttaminen, venyttely ja hieronta poistavat huimausvaivan. Painelehan vähän hartiaa, tuntuuko kipeältä?

      • Nelli25

        Lääkärin diagnoosi huimaukselle oli tasapainoelimen tulehdus. Niskat ja hartiat mulla kyllä on ihan kunnosssa, joten siitä tuskin johtuu huimaus koska se on ollut vielä niin voimakastakin välillä.


      • malla'
        Nelli25 kirjoitti:

        Lääkärin diagnoosi huimaukselle oli tasapainoelimen tulehdus. Niskat ja hartiat mulla kyllä on ihan kunnosssa, joten siitä tuskin johtuu huimaus koska se on ollut vielä niin voimakastakin välillä.

        No toi minun heittoni oli vain valistunut arvaus, kun omasta ja lähipiiristä löytyy paljon kokemusta juuri sellaisesta huimauksesta.


    • Nelli25

      Olisikohan se S-T4-V tulos voinut olla vääristynyt koska käytän sitä Propralia päivittäin, vai eikö se tähän tulokseen vaikuta mitenkään, ainoastaan oireisiin?

      • malla'

        ottaa myös t3.
        Kävithän kokeessa heti ensimmäiseksi aamulla, kun labra aukeaa?
        Ethän juonut kahvia tai muuta kofeiinipitoista ennen sinne menoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      194
      4952
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      112
      4032
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3589
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3515
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3420
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      37
      2907
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2569
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2316
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      28
      2056
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      21
      1949
    Aihe