Siispä..mulla raskauden aikana ja pillereiden lopettamisen jälkeen iski kunnon iho-ongelmat.. seuraavien 5 vuoden ajan olen vaihtelevasti käyttänyt hormoniehkäisyä, roaccutania, tetralysalia ja kaikkia voiteita jne. nyt aloitin Diane novat uudestaan ( tetralysal avitcid). Ongelmat ei nyt ole kamalan pahoja, mutta on alkanut mietityttämään mitä sitten kun taas lopetan pillerit..
Miten olette pilleireiden jälkeen päässeet tasapainoon ihon suhteen?
- aloittaa tetralysal ajoissa enne pillereiden lopettamista?
- Ruokavalion muuttaminen (vähähiilihydraattinen)
-joku muu keino jolla voisi varautua etukäteen?
Mulle ei ainakaan kukaan oo sanonut että pilleireiden lopettaminen kaikki ongelmat olisi aiheuttanut, mutta kun ei nuormepana näin paljon näppyjä ollut ollenkaan..
Miten olette pilleireiden jälkeen päässeet tasapainoon ihon suhteen?
- aloittaa tetralysal ajoissa enne pillereiden lopettamista?
- Ruokavalion muuttaminen (vähähiilihydraattinen)
-joku muu keino jolla voisi varautua etukäteen?
Mulle ei ainakaan kukaan oo sanonut että pilleireiden lopettaminen kaikki ongelmat olisi aiheuttanut, mutta kun ei nuormepana näin paljon näppyjä ollut ollenkaan..
Vastaukset 2
Vanhimmat
No joo... mutta mietipä, että kun lopetat ne pillerit ja sitten jonkin ajan päästä ne antibiootit, niin mihinkä se sinun hormonijärjestelmäsi siitä tasapainottuisi, jos on hormonaaliseen akneen taipuvainen iho ?
Itselläni sama kaava kuin sinulla, tetrasykliinit ja diane novat päällä, mutta sillä erotuksella, että olen aknesta kärsinyt 13-vuotiaasta alkaen.
söin diane novaa, vaihdoin yasminiin ja naama räjähti, aloitin antibioottikuurin joka loppuu kesäkuussä ja nyt aion 2vk päästä lopettaa yasminit, niin räjätääkö naama taas kuurista huolimatta?:O