koska supistukset toivottuja

odottaja =)

Sellaista kysyisin,että missä vaiheessa raskautta on jo toivottua tulla kypsyttäviä supistuksia? Itselläni on nyt viikkoja 32 kasassa ja olen ehtosin huomannut mahani olevan lähes koko ajan kova ja pientä kipuakin tuntuu alapääntienoilla..todella pientä. Selkää myös pakottaa iltaisin..ehkäpä se on juuri sitä supistelua. Itse en yhtään tiedä koska niitä kuuluukin alkaa tulemaan ja ekaa kun odottaa..niin toki sitä vähän hermoilee..että voika tää olla jo lähdön merkkejä. Varsinkin,kun joka ilta näitä jo tulee..ehkä ei oo syytä hätään,niin kauan kun ei ala sattumaan tosissaan..vai oonnko väärässä? onko näillä supistelujen useesti tulemisella joku yhteys siihen,koska lähtö voi tulla?

2

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joop..

      Minulla viikkoja huomenna täynnä 25 ja kivuttomia suppareita on ollut rv.15 lähtien! Nyt välillä tuntuu supistuksen aikana reisissä pientä kipua. Kyllä sinulla tuossa vaiheessa pitääkin olla harjoitus suppareita! Onnea vaan loppu odotukseen ja synnykseen sitten kun sen aika tulee :)

      • että alkuperäinen

        kysyi kypsyttävistä suppareista-ei harjoitus.kyllähän niitä on yksilöllisesti,mut mulla muistaakseni vähän myöhemmin.huomenna on täynnä 38rv ja oikein toivon että tulis noita vähän menkkamaisia tuntemuksia,jonkin verran niitä on ollutkin.mulle noihin aikoihin lääkäri sanoi että lepäile kun tuntui painetta alapäässä.mut ei ole vauvaa vielä näkynyt.36 rv jälkeen vauvan annetaan syntyä jos,eli ei estellä levolla tai lääkkeellä jos alkaa supistelemaan kunnolla.kysy terv.hoitajalta varmuuden vuoksi onko levättävä tai varottava jotenkin,mut uskon että jonkin verran noita tuntemuksia voi jo olla ja on normaalia.vauvan pitäisi kuitenkin kasvella vielä muutama viikko kohdussasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe