Mikä kestäisi?

Tyyne

Takapihallamme oli melkoisen rehevöitynyt ruusupensas. Sen oksat olivat talven aikana painuneet ison lumikasan alla ihan maata myöten. Osa oksista oli katkennut, oli myös paljon kuivuneita oksia, joten arvelimme, että olisi parasta leikata/kaivella koko pensas pois. Kaikkia juuria emme kumminkaan saaneet pois, joten sieltä on varmaankin kesän mittaan tulossa uutta kasvua, jota pitää kitkeä pois.
Nyt kun paikalla on ns. tyhjä tila, pitäisi keksiä, mitä siihen istuttaisimme tilalle. Onko sellaisia kasveja, jotka eivät kärsisi, jos talven aikana niiden kasvupaikalle kasattaisiin lunta sellainen isompikin kasa? Kun juuri muualle ei pihan muodon/koon vuoksi voi lumia työntää. Vai pitääkö vain tyytyä siihen, että ei kannata siihen mitään kasveja istuttaa? Ympärillä on nurmikkoa ja vähän taaempana on vielä yksi iso ruusupensas, jota emme aio (ainakaan vielä) raivata pois. Kasvuvyöhyke on III, etelänpuoleinen piha. Pihalle ei ole istutettu mitään kukkia, joten jotain silmäniloa siihen kaipaisi.

5

1259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ultsi79

      Mites paikalle istuisi joku angervo? Meillä kasvaa etupihalla keijuangervoa paikassa johon lumet kasataan talvisin. Angervot leikataan joka syksy alas, eikä ne näin ollen lumikasoista kärsi.

    • puurastaja

      varmasti, sellainen kun Alppitatar ei hätkähdä vaikka olisi lunta päällä tai vaikka se pensaankohta lumettomanakin. Jos sellaisen istutat niin sen lähelle ei kannata muuta laittaa sillä näkyy olevan oma reviiri. Hoidollisesti helppo ja tuuhea pensas. Syksyllä kun se ruskettuu katkaisee ne korret poikki.

    • munanssi

      Istuta kesäkukkia tai perennoja k.o. kohtaan.

    • terijoensalava

      leikkaa syksyllä ruusu alas niin ei haittaa lumi

    • wilma3

      joka talveksi hävittää lehtensä ja keväällä alkaa taas työntää uutta mullasta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe