Voi hyvät Sitikkaystävät.Minä olen joutunut tähän epäkiitolliseen suolaustehtävään.Kehoittaisin teitä suojaamaan Sitikkanne,oli ne sitten, sinkitty, galvanoitu, emaloitu, tai hopeoitu.Joka tapauksessa ne ruostuvat,uskokaa sitten vaikka ammattitaitoisiin ja erittäin hyviä aineita käyttäviin (huijaamoihin) ruostesuojaamoihin.
Suolan käyttöä luvataan vähentää, mutta ei säästösyistä laitettu aurauskalustoa liikkeelle, vaan käskettiin laittamaan PERKELEESTI suolaa.
Säästöä siinä ei synny yhtään, vaan ensi viikolla
sitä jäätynyttä moskaa taas tuplasuolauksella sulatellaan, ja moskaa siirrellään, kun sitä ei tehty oikein, eli oikea-aikainen auraus vähentää suolauksen vähintään neljännekseen.
Että ottaa joskus aivoon!
Suolan käyttöä luvataan vähentää, mutta ei säästösyistä laitettu aurauskalustoa liikkeelle, vaan käskettiin laittamaan PERKELEESTI suolaa.
Säästöä siinä ei synny yhtään, vaan ensi viikolla
sitä jäätynyttä moskaa taas tuplasuolauksella sulatellaan, ja moskaa siirrellään, kun sitä ei tehty oikein, eli oikea-aikainen auraus vähentää suolauksen vähintään neljännekseen.
Että ottaa joskus aivoon!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ammattikuskina minä ja kolleegamme kirotaan ja haukutaan teitä jokseenkin aina kun suolattu on. Tiedän ettei se ole sinun syy, olet pomojesi armoilla.
Ei se suolaus ole yhtään kivaa Sitikan eikä rekan ratin takana, kura lentää, mitään ei näe, urien välissä oleva sohjo on kuitenkin petollisen liukasta. Puhumattakaan siitä että se suola syö kulkimet.
KAIKKEIN pahinta on, että suola pilaa pohjavedet ja on haitallista teiden ympäristön luonnolle, joka muutenkin joutuu koville jo pelkästään autoilun takia. Nämä asiat ovat valitettavasti edelleen liian pieniaivoisten ratkaistavissa, joille ainoa mitattavissa oleva arvo on raha. Ruostuneet autot ovat tietysti sekin erittäin suuri rasite koko yhteiskunnalle, mutta kyllä pilaantunut elinympäristö on suurin katastrofi, mitä nämä pahviaivot saavat päätöksillään aikaan.
Olin odottanut vähintään suolamiehen ristiinnaulitsemisen, tai suulaita kannanottoja.
Olin valmis vastaamaan suolauksen käytännön toteutuksesta 44 vuoden kokemuksesta aivan asialinjalta. En tietenkään vastaa esimiesten puolesta, koska hekään eivät voi vastata ylempiensä päätöksistä.
Jos autonkäyttäjiltä perityt maksut käytettäisiin
tienpitoon, minä voisin torjua liukkaita kelejä
hunajalla, ja kaikki vain minulle hymyilisivät, eivätkä näyttäisi sitä ainoaa sormea jonka heidän
vähäinen älykkyysosamääränilmaisimensa on.
On olemassa vain kuusi kertaa kalliimpi suolaton menetelmä,ja kuka maksaa ja kenelle systeemi.Että
mikähän se todellinen kokonaisedullinen ratkaisu onkaan.Olisi siinä kettutytöillekin parempaa työsarkaa,vaikka en yhtään kettua omistakkaan.