Kummallinen tuuletin

Joku äänekäs tuuletin menee kokoajan päälle ja pois vaikka vain nettisivuja selailisi. Johtuukohan jostain liiasta suoritinkäytöstä. Mutta sekin käy vain 20% tienoilla ja silti kone huutaa. Pelkästä hiiren liikuttelusta.
3432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

myös piirisarjan tuuletin tai näytönohjaimen tuuletin....yleensä lämpö-ohjattuja eli kun tietty lämpötila saavutetaan tuuletin nostaa kierroksia ja sen alitettua taas laskee kierroksia...esim. pölykerros tuulettimen jäähdytysripojen välissä voi aiheuttaa lämpötilojen nousun...tietty prosessorin lämpötilannousu voi aiheuttaa saman prosessortuuletin sitten nostaaa kierroksiaan...pitäs kurkata sinne koteloon :)

Äänestä
  • Uusi kone ja vielä sinettikin.

    Lämmöistä se johtuu. Käynnistäessä ei surise mutta 15 minuutin päästä alkaa.

    Äänestä

  • tuuletin kirjoitti:

    Uusi kone ja vielä sinettikin.

    Lämmöistä se johtuu. Käynnistäessä ei surise mutta 15 minuutin päästä alkaa.

    esim. Motherboard Monitor ja seuraile onko lämpötiloissa mitään merkillisiä heittoja ja/tai onko lämpötilat normaalilla tasolla.

    Jos kaikki näyttää suht' koht olevan kunnossa, yksi syy kyseiseen ongelmaan voi olla se, että biossissa on lämpötilan antureille annettu liian alhainen tai oikeastaan siinä justiinsa rajamailla oleva arvo, joka saa sen tuulettimen käynnistymään juuri mistään tekemisestä.

    Asiaan auttaa se, että biossissa säätää kyseisiä arvoja isommaksi hieman. Mikä on hyvä, niin se selviää kokeilemalla.

    Sitten vielä sellainen pointti:

    Ainakin itselläni AWARD-bios näyttää 10 astetta enemmän, kuin tuo Motherboard Monitor. Siitä ei kannata välittää, tai ainakaan itse en ole välittänyt, kun kerran hyvin pelaa, joten miksi turhaa tressaa asialla. Ja myös niinkin, että nää nykyajan koneet ovat sen verran hyvin suojattuja, että ne osaa sammuttaa itsensä automaattisesti, jos liika lämpö uhkaa.

    Kokeile nyt ainakin noin, kenties vaikka auttaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuuletin kirjoitti:

Joku äänekäs tuuletin menee kokoajan päälle ja pois vaikka vain nettisivuja selailisi. Johtuukohan jostain liiasta suoritinkäytöstä. Mutta sekin käy vain 20% tienoilla ja silti kone huutaa. Pelkästä hiiren liikuttelusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu