Milloin plussasitte?

Kyselen vaan

Moi!

Missä vaiheessa saitte postiivisen tuloksen raskaustestistä? Itse tein ensimmäinen testin päivää ennen kuin menkkojen piti alkaa ja testitulos oli negatiivinen - oli aikamoinen pettymys. Ehkä syynä oli, että tein sen iltapissistä. No menkkoja ei kutenkaan kuuulunut ja neljän päivän jälkeen siitä kun menkkojen olis pitänyt alkaa, tein taas testin ja siitä tuli hyvin himmeä viiva. Vissiin pitää vielä yksi testi tehä ensi viikolla... TOivottasti siinä on selkeä plusviiva... :)

8

5674

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näytti

      päivää ennen kuin menkkojen olisi pitänyt alkaa.. no kotona tein apteekin testillä, halvimmalla ja en tehnyt aamulla.. vaan ihan kun pääsin kaupasta kotiin.. ja selkeä plusviiva oli..

    • tähti

      Mulla näytti sellasella halpistestillä hyvin hailakan plussan päivän jälkeen olettujen kuukautisten alkamisesta. Mutta odotin kaksi päivää ja tein apteekin omalla testilla plussan, ihan selkeän, muttei älyttömän tumma kuitenkaan..Aikaisemmassa testasin päivää ennen kuukautisten alkamista ja negaa näytti. Testasin sitten neljän päivän päästä ja plussaa oli.. Eli aika yksilöllisiä juttuja nämä taitaa olla. Kerran minulla on ollut tuulimuna ja silloin testi oli nega pari päivää kuukautisten myöhästymisestä ja hitaasti hcg nousi muutenkin, koska vielä viikon ja kahdenkin päästä viiva oli vaalea.

      • tosiaankin

        on milloin plussaa ja kuin selkeä plussa on, itselläni 5 raskaus menossa ja kuudes lapsi tulossa. tosiaan osaan sanoa että toisesta raskauesta näkyy eri aikaan ei voi mitään varmaksi sanoa, yleensähän suositellaan tekemään testi vasta kun on menkat muutaman päivän myöhässä.


      • testin
        tosiaankin kirjoitti:

        on milloin plussaa ja kuin selkeä plussa on, itselläni 5 raskaus menossa ja kuudes lapsi tulossa. tosiaan osaan sanoa että toisesta raskauesta näkyy eri aikaan ei voi mitään varmaksi sanoa, yleensähän suositellaan tekemään testi vasta kun on menkat muutaman päivän myöhässä.

        sinä päivänä, kun menkkojen olisi pitänyt alkaa. Ja apteekin clearblue näytti todella haalean plussan. Ja tuota aluksi en uskonut ja mies kävi ostamassa apteekista acon testin, joka näytti negatiivista seuraavana päivänä aamu pissasta. No pettymys iski, koska vauvaa oltiin toivottu. Mies sanoi, että yritetään uudellen. Ja minä olin ihan varma, että raskaana olen. Rinnat oli tosi kipeät ja turpeat, joita ne ei ennen menkkoja koskaan ole olleet. Ja taas tein testin kahden päivän päästä ja tuli selvä plussa clearbluelta. Ja siitä riemastuin. Mies myös. Ja koska se acon pakkaus oli tupla, niin tein vielä myöhemmin sillä testin. Ja näytti negaa. Eli niihin ei ainakaan ole luottamista. Tarvii vissiin niin suuren määrän sitä raskaushormonia ennenkuin näyttää positiivista. Clearblue näyttää samana päivänä haalean plussan, kuin menkkojen olisi pitänyt alkaa. No nyt ollaan rv12. Ja onnellisia ollaan.


    • Tuik

      mä tein kun menkkojen olisi pitänyt alkaa ja plussaa näytti ja vahvasti. En olisi edes tehnyt jos ei olisi ollut niin pirun pahaa oloa!

      • maikki81

        Tein testin iltapäivällä, päivänä kun menkkojen piti alkaa aamulla. Apteekin ihan oma raskaustesti oli sopivan hintanen, tässä vaiheessa kun on tullut niitä osteltua harva se päivä vauvan toivossa. Ja niissä ohjeissa mainittiin että on niin herkkä testi että voi tehdä testin jo ekana päivänä kun menkkojen olis pitäny alkaa.


    • -Pirpana-

      Itse tein testin tänä aamuna... Menkat oli myöhässä n. 3-4päivää ja testiin tuli molemmat viivat erittäin selvästi...

    • annanen*

      Mä tein testin päivä sen jälkeen kun ois pitäny alkaa..vai teinkö jopa samana päivänä.Ostin sellasen erittäin herkän testin ja kyllä siinä onnen kyyneleet valu kun testi näytti plussaa :)
      Kyllä ne yllensä niin luotettavia testejä on että uskaltaa jo onnitella!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17021
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5485
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2586
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2069
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1768
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1001
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      886
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      883
    Aihe