Mitä mieltä olette Helmikirjoahvenen akvaarion koosta? Joltain sivulta löysin, että minikoko olisi 400l ja itse en tätä ihan uskoisi, koska tämähän kasvaa 25cm... Joten mielestäni pitäisi olla paljon isompi... Joten mikä olisi sopiva koko? Ja olisiko parempi, että näitä olisi pariskunta vai yksi kala samassa altaassa? Olen suunnittelemassa uutta isoa allasta ja tarvitsisin tietää minkä kokoista alan katteleen.
Vastaukset 4
- ahvenainen
mitä isompi sitä parempi? :)
- Tarja I
Meillä on helmikirjoahvenpariskunta 400 l:n akvaariossa ja hyvin menee. Uros on noin 20 cm:n mittainen, naaras 15 cm. Uroksella on ikää lähemmäs 10 vuotta joten ei taida juuri enää kasvaa. Ihania, komeita ja erittäin helppohoitoisia kaloja jos kirjoahvenista pitää, todellisia lemmikkejä!
- doggi
Onko teillä mitään muita kaloja samassa altaassa? Entä onko kasveja?
- Tarja I
doggi kirjoitti:
Onko teillä mitään muita kaloja samassa altaassa? Entä onko kasveja?
Akvaariomme on varmaan monelle kauhistus kun meillä on myös kaksi n. puolikasvuísta oskaria, juovaokamonni, rengasripsimonni, neljä vihermonnia, viisi täysikasvuista leväbarbia, kaksi partamonnia, puropleko ja yksi omasta "pentueesta" jäänyt tulisuu. Kaikki pärjäävät hyvin keskenään ja helmikijoahvenillamme on oma "reviiri" jota muut kunnioittavat. Kasvejakin on, kierteisvallisneria ja karvalehti kasvavat loistavasti. Helmet kaivavat vain omalla reviirillään ja muu osa akvaariosta saa olla aivan rauhassa. Eivät siis raasta kasveja niin kuin lähes kaikissa kirjoissa pelotellaan. Syövät kädestä ja ovat kaikin puolin ihania!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45667
- 20619
- 47563
- 46559
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38539Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 70521
- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176468