Limakalvojen kuivumista?

Heippa!

Onko kenelläkään muulla tullut raskauden aikana sellaisia oireita, että alapään limakalvot ovat kuivat? Minulla ei meinaa yhdynnän aikana kostua paikat millään, toisin kuin ennen raskautta. Olemme hommanneet mieheni kanssa liukastetta, mutta välillä sen käyttö unohtuu ja molempien paikat hankautuvat verille. Tästä vaivasta johtuen alapääni kutisee ja kirvelee koko ajan. Nyt olen ostanut ceridal intime öljyä, joka on hyvän tuntuista. Mietinkin, että johtuuko vaivani raskaudesta ja hormoineista, vai jostain muusta?
3281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

juu.. täällä kanssa oli vkn 20 jälkeen erityisesti limakalvot aivan kuivat. seksistä ei tullut mitään ilman liukastetta, mutta nyt [rv.33 1] on taas tuo kuivuus poistunut kokonaan :)
eli kaikki sujuu aivan, kuin ei olisikaan raskaana :)

eli mitä omalla kohdaltani voisin sanoa, on että vaivasi johtuvat raskaudesta, sillä muistan ne sahara-ajat ja ne oli täyttä tuskaa. paikat kutisivat, kirveli ja oli kipeenä jatkuvasti seksin jälkeen..

mutta toisaalta, en voi tietenkään sanoa itse aivan varmasti sun kohdalla, että johtuuko raskaudesta vai onko siellä jotain muutakin vikaa.. että kannattaa ens kerralla kysellä varmuuden vuoksi neuvolasta :)

Äänestä

Ceridal Intimeä käytän aina suihkun jälkeen,
aamuin ailloin. Ilman ei enää pärjää, rv. 27.

Veikkaanpa, että johtuu raskaudesta ja hormoneista,
koska aikaisemmin ei ole kuivuus vaivannut...
Ja toivottavasti lopppuukin sitten viim. imetyksen
päätyttyä...

Äänestä
  • Pitänee varmaan kysyä vielä neuvolasta tai neuvolalääkäriltä. Tilanne on ollut hämmentävä kun aikaisemmin olen kostunut aina ihan normaalisti ja nyt sitten tällainen vaiva. Hassua että en muista ensimmäisen lapseni kanssa käyneen näin, mutta on siitä jo kahdeksan vuotta aikaa, joten olin silloin nuorempikin. Minulla on rv 13 6 ja vaiva on ollut parisen viikkoa. No, eipä sitten auta muu kun öljyäminen ja liukasteen käyttö, kunhan nyt ensin malttaisi odottaa että molemmilla paikat paranevat kuntoon entisistä hankaumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älpee kirjoitti:

Heippa!

Onko kenelläkään muulla tullut raskauden aikana sellaisia oireita, että alapään limakalvot ovat kuivat? Minulla ei meinaa yhdynnän aikana kostua paikat millään, toisin kuin ennen raskautta. Olemme hommanneet mieheni kanssa liukastetta, mutta välillä sen käyttö unohtuu ja molempien paikat hankautuvat verille. Tästä vaivasta johtuen alapääni kutisee ja kirvelee koko ajan. Nyt olen ostanut ceridal intime öljyä, joka on hyvän tuntuista. Mietinkin, että johtuuko vaivani raskaudesta ja hormoineista, vai jostain muusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu