Vauvan sijauspatja

Ensikertalainen

Käytättekö vastasyntyneen sängyssä sijauspatjaa normaalin patjan päällä? Vai onko turvallisempaa siirtyä sijauspatjan käyttöön vasta myöhemmällä iällä?

5

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä

      olen käyttänyt.

      • turhaa.

        Minkä takia sijauspatjoja käytätte?

        Minusta ne on pelkkää rahastusta! Meillä on tavis vaahtomuovipatja ja siinä muovitettu frotee ja kyllä vauva nukkuu ihan tyytyväisenä.


      • Tuimaliini
        turhaa. kirjoitti:

        Minkä takia sijauspatjoja käytätte?

        Minusta ne on pelkkää rahastusta! Meillä on tavis vaahtomuovipatja ja siinä muovitettu frotee ja kyllä vauva nukkuu ihan tyytyväisenä.

        Käytän kyllä sijauspatjaa, ihan alusta asti on ollut sängyssä. Me ostettiin vauvansänky käytettynä ja siihen kuului myös patja. En viitsinyt kokonaan uutta patjaa ostaa, vaan ostin pelkän uuden petarin käytetyn patjan päälle. Ja on musta ihan kätevä tuo petari muutenkin, lakanan vaihto on helpompaa ja jos sattuu vaippa vaikka falskaamaan, niin ei tarvii pestä kun petari, ei koko patjaa tarvi alkaa kuuraamaan. Mutta makuasia tämäkin :)


      • meillä
        turhaa. kirjoitti:

        Minkä takia sijauspatjoja käytätte?

        Minusta ne on pelkkää rahastusta! Meillä on tavis vaahtomuovipatja ja siinä muovitettu frotee ja kyllä vauva nukkuu ihan tyytyväisenä.

        koska tilasin hobby hall:sta patjan häkkisänkyyn ja siihen kuului myös petari, niin et viitsinyt sitä petaria kaappiinkaan laittaa.


    • meilläkin

      on petari käytössä, ja tykännyt olen. Alussa pidin muovitettua froteeta lakanan ja petarin välissä, mutta poitsu on niin kova hikoamaan, joten luovuin siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe