Kaikki yhteiset laavut ja niiden nuotiopaikat ovat ryyppyporukoiden käytössa jatkuvasti.Ei niihin paikkoihin ole perheen kanssa menemistä.
Jos sama rinki käyttää säännöllisesti yht.laavuja,niin silloin pitäisi jo periä heiltä vuokraa asumisesta.
Ongelma on kaupunkia lähellä olevissa nuotiopaikoissa.
Eikös ne ole rakennettu kaikkien käyttäjien käyttöön.
Pitäiskö valvontaa lisätä.
Laavut ja nuotiopaikat kännikalojen käytössä
16
3096
Vastaukset
- samaa mieltä
ei sinne kehtaa mennä itsekkään kun siellä ryypätään puhumattakaan lasten kanssa
- Höh?
Paljon olen retkeillyt perheen kanssa kyseisillä laavuilla enkä kertaakaan ole tavannut kännikaloja niillä ja hyvin harvoin sattuu edes muita ihmisiä yhtä aikaa.Oliskohan pienoista yleistystä ilmassa asian tiimoilta?Lienetkö useamminkin retkelle yrittänyt kuin kerran vai jäikö sekin suunittelu asteelle?
Sinne vaan sekaan. Elleivät osaa käyttäytyä, kannattaa pistää hulttioita nenään. Kyllä ne siitä oppivat.
Alkomahoolia on kumminkin jokaisella vielä tässä maassa vapaus nauttia ihan omantunnon mukaan.
Uskalluksen puuttuessa kannattaa katsoa esim. retkeilykartasta hieman syrjäisempi paikka. Bensakaan ei vielä niin kallista ole, etteikö kannattaisi hieman ajella kyrsän paistoon perheen kanssa. Puliveivaritkaan tuskin jaksavat mäyräkoiriaan yli kilometriä tieltä raahata.- Luonto varattu
Vaikka menisit Jokerin korpeen,niin känniset vallanneet senkin.Ei sinnekkään ole menemistä,kun pois ajetaan.
Ja tätä jatkuu koko sulanmaan ajan.
Olisiko joku varausjärjestelmä tehtävä luontopolku laavuillekkin.- höpinät seis
Jopa huulen heitit, tuota nyt ei kukaan usko. Kännikalat ei luontopolkuja tallaa eikä siellä majaile. Mikä jäytää, kun tuollaisia kirjoittelet?
- minäkin patikoin
höpinät seis kirjoitti:
Jopa huulen heitit, tuota nyt ei kukaan usko. Kännikalat ei luontopolkuja tallaa eikä siellä majaile. Mikä jäytää, kun tuollaisia kirjoittelet?
Mistä ne kaljapullon palaset sitten tulee?
Niitä on toisin paikoin niin paljon, ettei jalansijaa tahdo löytyä. - hui
höpinät seis kirjoitti:
Jopa huulen heitit, tuota nyt ei kukaan usko. Kännikalat ei luontopolkuja tallaa eikä siellä majaile. Mikä jäytää, kun tuollaisia kirjoittelet?
kyllä näitä kalja veikkoja on yleisillä retkeily/nuotio paikoilla käyny tekemässä tuhojaan sillä tuloksella että niiden huolto ja ylläpito on lopetettu tai niistä on tullut maksullisia (syväjärven mutteri maja).
- ajansuunta
hui kirjoitti:
kyllä näitä kalja veikkoja on yleisillä retkeily/nuotio paikoilla käyny tekemässä tuhojaan sillä tuloksella että niiden huolto ja ylläpito on lopetettu tai niistä on tullut maksullisia (syväjärven mutteri maja).
Tiedän mutterimajan.
Ryskääjien syytä sekin. Maksulliseksi vain kaikki ja hoitovastuu vuokraajalle.Pitää olla paikat kunnossa pois lähdettäessä, tai rapsahtaa korjauslasku ja tuntuva sakko päälle.
Ehkä sillätavalla nuotiopaikkoja riittäisi ihmisillekkin. - hui
ajansuunta kirjoitti:
Tiedän mutterimajan.
Ryskääjien syytä sekin. Maksulliseksi vain kaikki ja hoitovastuu vuokraajalle.Pitää olla paikat kunnossa pois lähdettäessä, tai rapsahtaa korjauslasku ja tuntuva sakko päälle.
Ehkä sillätavalla nuotiopaikkoja riittäisi ihmisillekkin.Sitten alkaa tulla niitä oman käden oikeudella tehtyjä tulipaikkoja, jotka ei ainakaan maan omistajien kannalta ole mukavia. Mielestäni maksulliset palvelut näissä ko. asioissa ei ole oikea suunta koska toisilla näyttää olevan ajatus että ollaanpa sitten kokorahan edestä.
- kesä
Nuorille, joiden tekemille tulille saimme mennä ja paistaa makoisat makkarat. Harmi, että retkeilijällä ei ollut yhtä hyvä tuuri. Kiitos myös turinoista
- joku
kävin tässä kerran lenkillä pururadalla (unskin ura) ja loppumatkasta vastaan käveli kolme häiskää ja parilla heistä oli 6-pack mukanaan. ja kaiken hyvän lisäksi ne oli vieläpä venäläisiä. jotain rajaa sentään niissä juomapaikoissa pitää tosiaankin olla. valitus täytynee tehdä kuhmolaisen kautta kaupungin hallitukselle. loppu siitä on tultava!!
- mä vain...
eiköhän se kalja ja makkara kuulu suomalaisen miehen elämän tapoihin, joten ne päät kiinni.jos ei makkaran paistopaikalle kiinnosta mennä nii pysykää vittu niissä kodeissanne ja grillatkaa makkaranne siellä
- näköjään
tajuu mistä on kyse!älä vastaa jos et ymmärrä!
- sinunmielestäsi
Tarkoitettu? Entäs perheet?
Tässä keväällä Kämäränlaavulle olin menossa mutta pyssyn kanssa oli kännikala tulossa vastaan.Pitipä lähteä heti takavasempaan.
Honda autolla olivat laavulla, ja rekkari on ylhäällä.
Tämä tarina on ikävä kyllä totta. - hus hus
juo sä pultsari ne kiljus siellä vuokra yksiössäsi(yhteiskunta maksaa varmaan vuokran)! älä tuu pultsari sen näkösenä laavuille hillumaan, lapset säikkyy. laavut on virkistys käyttöön! ei metsähallitus oo tehny niitä juoppoille.
- fesfesfes
vitun pellet ja kyl mä ton älysin, mä yhtä vajakki oo ku sä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201781Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1541776Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3241450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091112- 1401089
- 285985
- 11965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4959Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49908