Kannattaako ostaa Vectra?

Olen harkinnut Vectran ostoa ja tommonen ois tarjolla: Opel Vectra 2.0i 16V GL 4d, vuosimalli -89, ajettu n.180000. Alustava hintapyyntö 4400 egeä.

Mitkä on yleisesti Vectran ns. tyyppiviat? Mihin asioihin erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota jos menen ko. autoa katsomaan?
121664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mulla on 89 gls 2.0 ollut jo 7 vuotta olen nyt itse ajannut sillä 130 000km yhteensä 230 000km
Tuskinpa mikään muu olisi mun käyttöä kestänyt! Mm. öljyn vaihtoväli on lipsunut 30 000km yms...
Kannattaa kysyä onko vesipumppu vaihdettu se todenäköisesti menee vaihtoon jossain vaiheessa! Vuodon kyllä havaitset! Ohjaustehostimen vuodot kannattaa katsoa, jos ilmenee ne voi tulla todella kalliiksi!
Itse kyllä miettisin tota hintaa???
Saksassa katalysaattorittomat autot, kun ei enää maksa mitään!
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl
Mutta muuten pidän Vectraa järki vaihtoehtona!

Äänestä

Tuon ikäisessä GL-varusteissa Vectrassa ei ole 16-venttiilistä konetta. Mahdollisesti kirjoitusvirhe tai sitten autoon on jälkikäteen vaihdettu eri kone?

Äänestä

Mikäli ostat, niin älä odota ajonautinnolta liikoja ja ole erityisen varovainen talvikeleillä.
Veljen perheellä on sellainen -89 vekara ja ostettiin edullisesti vaimon työhönajoautoksi, mutta hän ei uskalla ajaa sillä talvisin, auton erittäin huonojen ajo-ominaisuuksien vuoksi. Mennee vaihtoon pikapuoliin, jos olet kiinnostunut niin...

Niinkuin TM-testissään totesi ko autoa testatessaan jokunen vuosi sitten, että auto on kuin kahdesta eri autosta rakennettu ja levoton ja epämääräisesti käyttäytyvä peräosa ei ole samasta tuotannosta!

Itselläni on kokemus viimetalvelta, kun olin aikaisin aamulla luntaluomassa pihaltamme ja näin auton tulevan tietä pitkin ja pyörähtävän yhtäkkiä ympäri ja sivuttain ja painuvan naapurimme pensasaidasta läpi. Menin auton luokse avustamaan kuskia ja sieltä kömpi pelästyneen näköinen 5-kymppinen nainen. Hän kertoi ajaneensa 3. vaihteella normaalisti ja sitten auto vain kiepsahti ympäri - tienpinta oli liukas ja jäinen ja pieni lumi pinnassa.
Auto ei ollut hänen, vaan sijaisauto jonka hän oli saanut edellisenä päivänä oman auton ollessa huollossa.

Opetus: älä ihmeessä aja vekaralla ellet ole valmis kaikkiin yllätyksiin ja pidä vakuutukset kunnossa!

Äänestä
  • Kyllä näitä kademielisiä Ladan omistajia tulee peloittelemaan normaaleja ihmisiä!
    Olen omalla Opelilla ajanut 200 000 kilometriä eikä noita mainitsemiasi ilmiöitä sattunut minulle!
    Jos noin on käynyt on autossa varmasti jokin vika ja se kannattaisi huoltaa! Uskoisin vian olevan kumminkin ratin ja penkin välissä! ;)

    Äänestä

  • nyt kuitenkin lukisit sen TM testin uudelleen! Katselin vuoden 92 lehdessä olevaa vertailua jossa oli suosituimmat perheautot. Opel Vectra oli jaetulla ykkössijalla eikä mitään mainitsemiasi puutteita rakenteessa ainakaan TM:än testissä ollut. Eli toi sun satu on pelkkää bulshittiä.

    "Itselläni on kokemus viimetalvelta, kun olin aikaisin aamulla luntaluomassa pihaltamme ja näin auton tulevan tietä pitkin ja pyörähtävän yhtäkkiä ympäri ja sivuttain ja painuvan naapurimme pensasaidasta läpi."

    Mikä kokemus se on jos et itse ole autoa ajanut? Toikin taisi olla pelkkää Bulshittiä. Nimimerkki kertoo kaiken. Sivusta seuraava (ei omakohtaisia kokemuksia, pelkkiä tuttavan tuttavalta kuultuja "juttuja")

    Ikäsi taitaa olla 7v, kuka muukaan nimittäisi Vectraa Vekaraksi ;/

    Äänestä

  • ...Talviajettavuudeltaan Vectra on yllätyksetön. Huimia suorituksia sillä on turha yrittää, mutta toisaalta se ei myöskään yllätä kuljettajaansa missään tilanteessa...

    Äänestä

  • Tuollainen tempaus saattaa sattua, jos ei muista opelin tyyppivikaa talvisaikaan, joka on takarummun jarrujen jäätyminen käsijarrua käytettäessä. Voin sanoa, että kyseistä vikaa on 89- Vectrassa ja esiintyy ainakin vuosimalliin 95a. Ajo-ominaisuudet ovat 89 gl:ssä omasta mielestäni samanvuotisiin muihin merkkeihin verrattuna hyvät.

    Äänestä

  • Mulla on ollut pari vuotta -89 automaatti vectra 2 litran kahdeksanventtiilinen viistoperä ja mielestäni auto tottelee erittäin hyvin talvella. On tietysti huomioitava että auton tulee olla kunnossa alustan ja renkaiden osalta että auto ei tee yllätyksiä. Itseltäni ainaskin loppuu uskallus ennenkuin vectrasta ominaisuudet.
    Sivusta seuraajalle vain sen verran että kannattaisi hieman tutkia asiaa ennenkuin puhuu perättömiä.

    Äänestä

  • Ex-opelisti kirjoitti:

    Tuollainen tempaus saattaa sattua, jos ei muista opelin tyyppivikaa talvisaikaan, joka on takarummun jarrujen jäätyminen käsijarrua käytettäessä. Voin sanoa, että kyseistä vikaa on 89- Vectrassa ja esiintyy ainakin vuosimalliin 95a. Ajo-ominaisuudet ovat 89 gl:ssä omasta mielestäni samanvuotisiin muihin merkkeihin verrattuna hyvät.

    ko. vika taitaa koskea vain Vectra 1.6 malleja.
    Eikös 2.0i:ssä ollut levyt myös takana?

    Äänestä

Itselläni on vuosimallia -89 Opel vectra 2.0 GL ajettu yli 300tkm. Vieläkin hyvässä kunnossa eikä vie öljyäkään paljoa, joten moottori on kestävä. Kiinnittäisin huomiota ruostumiseen. Jos sitä ei ole ruostesuojattu niin luultavasti jotain ongelmia ruosteen suhteen tulee. Ja venttiilimäärä on varmaankin vain 8 jos kyseessä on v. 89 GL vectra =)

Äänestä

En itse maksaisi noin paljon tuon ikäisestä. Ruosteen lisäksi aina pikku tekniikan laittoa on kuitenkin tiedossa. Mutta jos olet TI-mies ja tykkäät auton korjauksesta ja fixauksesta niin osta pois mutta tingi.

Äänestä

mutta tinkaa hinnasta. On nimittäin pikkusen ylihintainen. Itellä on ollut 89 2.0i GLS (270 tkm) noin kolme vuotta ja olen ollut kyllä tyytyväinen.
Huonoa on kyllä tuo ruostuminen; oven alalaidat, pohja, peräkontin sisälaidat eli ne kannattaa tarkistaa ja ottaa kiinni ennenkuin leviää. Tekiniikka on toiminut hyvin.
Kolmen vuoden aikana olen vaihtanut eteen ja taakse jarrupalat korjannu rikki menneen ohjausvaihteen suojakumin ja siinä kaikki.
Auto on ajettavuudeltaan kohtalaisen hyvä, ei mitään yllätykisiä missään tilanteessa. Talven luikkailla aliohjaa sopivasti ja on näin helppo pitää hanskassa. Auto on samanikäisiin verrattuna erittäin hiljainen. Bensaa menee matka-ajossa (100 km/h) noin 6.5 litraa ja keskikulutus on siinä 7.5-8 l, talvella lyhyelllä matkalla saattaa mennä 9 litraa (se on kyllä itellä ollut maksimi). Eli kulutuksien puolesta on varmasti parhaasta päästä minkä tahansa samankokoisen auton kanssa. Kun tähän yhdistetään vielä hyvä suorituskyky, niin ei voi muuta sanoa kuin että konepuoli on kyllä tehty hyvin.
Tämä on minun kokemus autosta, jollain on varmaan ollut enemmän onglemia, mutta olkoon se heidän murheensa.
Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä kirjoitti:

Olen harkinnut Vectran ostoa ja tommonen ois tarjolla: Opel Vectra 2.0i 16V GL 4d, vuosimalli -89, ajettu n.180000. Alustava hintapyyntö 4400 egeä.

Mitkä on yleisesti Vectran ns. tyyppiviat? Mihin asioihin erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota jos menen ko. autoa katsomaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu