Onko totta Lordilaiset srk-nuoria?

Tiedonhaluinen gimma

Kuulin eräältä työkaveriltani, että lordilaiset ovat ent.srk-nuoria tai olleet jotenkin tekemisissä srk:n kanssa.
Onkohan tässä mitään perää?
Jotenkin epäilen.

8

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lizzy

      Ainakin rumpali toiminut Kallion seurakunnassa nuorisotyöntekijänä ennen päätoimiseksi Lordilaiseksi muututtuaan. Koulutukseltaan sosionomi.

    • Jossain haastattelussa Mr Lordille sanottiin, että Lordi nyt tuskin ainakaan kirkon kanssa on mitenkään samoilla linjoilla, niin hän vastasi jotenkin näin: "Kaikki me jäsenet kuulumme kirkkoon ja yksi jäsenistämme säveltää ja soittaa kirkkomusiikkia, joten ne epäilyt on virheellisiä."

    • kuullut

      Miksi epäilet??!!! Eihän siinä nyt ole mitään ihmeellistä, vaikka ovatkin!!!!Vai luuletko ettei seurakuntanuoret tai entiset sellaiset voi tehdä HARD ROCKIA??!!

    • •••
    • sanaston

      Ainakin Lordi on perillä Raamatun sanastosta ja kielestä. Mistä muualta hän on lainannut sanat: halleluja, pyhät, syntisten yö, lampaat, ohjaava valo, väärät profeetat, enkelit, paholaiset, Jumalan luomakunta, pelastus, uskovaiset, veljet, sisaret, usko, langennut enkeli.

      • grouel

        Ja tämähän tarkoittaa sitä, että Lordin viisukappale on silkkaa Jumalan kunniaa. Ei kai tällaisia sanoja ilman syytä käytettäisi. Halleluja on niinikään myös heprealainen liturginen sana, "Ylistäkää Herraa".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4013
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe