Hei!
Minulla on tänä aamuna alkanut ilmestyä näkökentän vasempaan yläkulmaan, ensin pieni piste mikä väreilee ja muutaman tunnin aikana laajentunui niin että haittasi jo kovasti näkemistä. Eli vasen yläkulma on vain väreilyä näkökentässä. Päänsärkyä ei ole eikä mitään muutakaan oireilua.
Sitten se katosi ihan yhtäkkiä.
Onko jollain ollut samanlaista ongelmaa ja mistähän se voisi johtua?
Maisema sekaisin
15
17411
Vastaukset
- Opticus
Mars silmälääkäriin!
T: Optikko- Nimetön
Kyseessä migreeni/silmämigreeni...vaaraton mutta kiusallinen,heti oireiden ilmaantuessa nautittu aspirin voi auttaa,itse suosin hämärää huonetta,nopeuttaa kohtauksen poistumista.
- Anonyymi
Minkäslainen optikko sinä olet kun et silmämigreeniä tunnista?
- ontuva eriksson
Lääkäriin ei kannata mennä vähässä kummassa, eivät tutki kunnolla, käskevät syödä asperiinia ja lepäämään. Vakavasti: voi olla migreeni, ms-taudin eka oire, tai verkkokalvon irtoaminen. Olisin sinuna nyt vaan, sitten lekurille jos vaiva tulee uudelleen, tai muita outoja oreita. Jos tulee vielä jatkossa päänsärkyä esim. jälkikäteen, luultavimmin migreeni kuten itselläni.
- Hippu70
Hei,
En tiedä tuleeko tämä vastaus myöhässä mutta minulla on ollut vastaavia oireita ja sain tänään silmälääkäriltä diagnoosiksi silmämigreenin. Siihen ei tosiaan liity päänsärkyä tai muita oireita, vain tuo näköhäiriö, joka kuulemma yleensä kestää alle puoli tuntia.
Minulla kyse on piilokarsastuksen lieveilmiöstä, silmä rasittuu jatkuvista lihasten tempoiluista ja tuo kohtaus johtuu lievästä verenkiertohäiriöstä silmässä.
Kyseessä on vaaraton ilmiö jota ei voi sinänsä hoitaa.
Joskus vastaavia oireita tulee muiden vaivojen lieveilmiönä, joista osa saattaa olla vaarallisiakin, joten silmälääkärissä kannattaa kyllä käydä varmistamassa diagnoosi.- Clearwater
Sain eilen tuollaisen keskustelussa kuvatun näköhäiriön (kohtauksen), kun työskentelin näyttöpäätteen ääressä ja tein värikästä graafista esitystä, jonka paikka ja koko vaihteli ja johon piti kohdistaa katsetta. Näkökenttä oli molemmissa silmissä ikään kuin revennyt ja saumassa oli sateenkaaren väreissä loistava kirkas sahalaitainen kuvio. Tajunnan tilani ei ollut heikentynyt. Kuvio haalistui puolen tunnin kuluessa ja hävisi pois. Päänsärkyä en tuntenut kohtauksen aikana enkä sen jälkeen eikä mitään muitakaan oireita ollut. Ensimmäisen kerran vastaavan näkökohtauksen sain noin vuosi sitten vastaavassa näyttöpäätetyöskentelytilanteessa. Olen 51 vuotias mies. Silmämigreenistäköhän tässäkin lienee kysymys.
Clearwater - keinale
Clearwater kirjoitti:
Sain eilen tuollaisen keskustelussa kuvatun näköhäiriön (kohtauksen), kun työskentelin näyttöpäätteen ääressä ja tein värikästä graafista esitystä, jonka paikka ja koko vaihteli ja johon piti kohdistaa katsetta. Näkökenttä oli molemmissa silmissä ikään kuin revennyt ja saumassa oli sateenkaaren väreissä loistava kirkas sahalaitainen kuvio. Tajunnan tilani ei ollut heikentynyt. Kuvio haalistui puolen tunnin kuluessa ja hävisi pois. Päänsärkyä en tuntenut kohtauksen aikana enkä sen jälkeen eikä mitään muitakaan oireita ollut. Ensimmäisen kerran vastaavan näkökohtauksen sain noin vuosi sitten vastaavassa näyttöpäätetyöskentelytilanteessa. Olen 51 vuotias mies. Silmämigreenistäköhän tässäkin lienee kysymys.
ClearwaterOletko käynyt lääkärissä juttelemassa asiasta? Minulle ilmestyi pari viikkoa sitten näkökenttään sahalaitainen värisevä ympyrä, kun aukaisin television. Ympyrä väreili näkökentässä noin 15 minuuttia, laajeni ja häipyi. Ei mitään muita oireita. Seuraavana iltana tuli sahalaitainen kaari näkökenttään, kun katselin kirkkaita näyeikkunoita. Laajeni ja häipyi 10 minuutissa. Ei muita oireita. Aikaisempina vuosina on ollut samantyyppisitä väreilyä näkökentässä, eikä muita oireita. Työterveislääkäri tutki neurologisen statuksen. Normaali. Konsultoi neurologia, joka tulkitsi oireeni ns. päänsäryttömäksi migreeniksi.
- Inkeri Vitsa
Rakas tuttu migreenihän se on. Johtuu aivoverenkiertohäiriöstä. Aura on ensi oire, joskus jää siiheen ja lopuksi armoton päänsärky. Ensioireiden tultua otan kaksi disperiiniä, menen pimeään huoneeseen silmät kiinni, noin. 1/2 tuntia ja sitten voi jotenkin jatkaa hommia varovasti. Kirkkaat valot ärsyttää, jokin ruoka-aine, stressitilanne jne tv as
- pete1971
Moi.
Itse törmäsin äsken vastaavaan ilmiöön.Kävelin muinamiehinä kaupasta autolleni ja ykskaks näkökentän vasemmala puolella alkoi väreillä sahaterälaitainen pallo, joka sitten alkoi hitaasti levittäytyä juovana vasempaan reunaan.Ilmiö häiritsi pahasti näkökykyä ja se kesti noin 30 min.Jälkitautina seurasi viiltävä päänsärky vasemmalle puolen päätä. - pete1971
pete1971 kirjoitti:
Moi.
Itse törmäsin äsken vastaavaan ilmiöön.Kävelin muinamiehinä kaupasta autolleni ja ykskaks näkökentän vasemmala puolella alkoi väreillä sahaterälaitainen pallo, joka sitten alkoi hitaasti levittäytyä juovana vasempaan reunaan.Ilmiö häiritsi pahasti näkökykyä ja se kesti noin 30 min.Jälkitautina seurasi viiltävä päänsärky vasemmalle puolen päätä.Korjaan oikealle puolelle.
- -martsa-
itselläni oli äsken kyseinen outo väreily näkökentässä vasemmalla,katsoi minne tahansa,se pysyi niinkuin "samassa kohdassa" haitaten näköä. ensimäinen kerta moinen ja hätäännyin vähän kunnes luin täältä että muillakin ollut. väreily kesti noin puolisen tuntia ja sitten alkoi pientä vihlontaa oikealla puolella päätä ja oikea korva alkoi vinkua. otin 800mg buranan ja makoilen hämärässä.
- 76 v.
Itselläni tänään kaupassa käynnin jälkeen, sekä hellan levyt ehdin puhdistaa, kun huomasin kummaa väreilyä vasemman silmän yläulkonurkassa.
Alkoi pisteestä ja laajeni kaariksi jotka kirkkaana väreili.
Tämä kesti noin 10 minuuttia, ollen vuoden sisällä 3 kertaa.
Kaihileikkauksen jälkeen, joka oli toisessa silmässä, tarkastuksessa kysyin
silmälääkäriltä, että mikä se voisi olla, mutta ei hän osannut sanoa.
Onko sitten verenkiertohäiriö, vai olisiko TV:n katsominen yksi syy,
jos tulee liikaa katsottua ja istuttua.
Lenkkeilen kyllä aika paljon ja olen suht. normaalipainoinen. - -jv-
juuri äsken kummassakin silmässä samanmoisia väreilyjä oikeassa reunassa. itestään meni ohi puolessa tunnissa.
- Anonyymi
Menkää hyvät ihmiset lääkäriin, jos kyseessä on uusi vaiva!! Kyse voi olla näön pelastamisesta tai aivoverenvuodosta. Keskustelupalsta ei osaa kertoa onko kyse jostain vakavasta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menkää hyvät ihmiset lääkäriin, jos kyseessä on uusi vaiva!! Kyse voi olla näön pelastamisesta tai aivoverenvuodosta. Keskustelupalsta ei osaa kertoa onko kyse jostain vakavasta
Aloitus on vuodelta 2006. Onkohan aloittaja enää elossakaan. Kuka näitä vanhoja ketjuja nostelee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791