Tein abortin vaikka olin "parhaassa iässä".
On takana masennusta ja sosiaalisia pelkoja. Kerran oli seksiä ilman ehkäisyä ja raskaaksi tulin. Otin opiksi, ei enää seksiä ilman ehkäisyä. Koskaan. Mutta en kadu myöskään aborttia. En jaksaisi kasvattaa lasta tässä elämäntilanteessani. Se on silviisii ja kenenkään turha moralisoida. Minulla ei ole voimia toimia vielä vanhempana. Mutta sen verran järkeä on löydyttävä että ei enää harrasta seksiä ilman ehkäisyä.
Hohhoijaa
10
891
Vastaukset
- vaikee22
Siis saa kai abortin tehdä, vaikka on just "parhaassa iässä"? Anteeksi tämä tyhmä kysymys, mutta tuolla wikipedin sivuilla luki jotain tyyliin että Suomessa piti olla kahden lääkärin määräys, jos ei ole alle 17 tai yli neljänkympin.
Mulle iski paniikki. En tahdo lasta nyt.
(!!!!)- 1977
Jokainen haluava saa abortin, mikäli raskaus on vielä sallituissa aikarajoissa.
- vaimo ja tuleva äiti
"En jaksaisi kasvattaa lasta tässä elämäntilanteessani. Se on silviisii ja kenenkään turha moralisoida."
Sun tarinoitasi mahtuu 12 tusinaan. Mitä siis haet tekstilläsi? Sitäkö, että silitämme päätäsi ja toteamme, että oikein tehty.
- Oikein tehty, tyttöseni.
Onko nyt hyvä? Kovin varmalta tekstisi vaikuttaa, mutta miltähän sisimmässäsi tuntuu oikeasti. No, onnea valitsemallesi tielle. Suomessa on aborttioikeus. (Niin kuin amerikkalaisilla näennäinen oikeus listiä porukkaa Lähi-Idässä.)- tarve...
sinullakin on sitten tällä palstalla kommentoida... Jos kerran olet tuleva äiti, niin oletko jotenkin epävarma ratkaisustasi, kun kuitenkin aborttipalstalla hengailet? Vai saatko jotain ylemmyydentunnetta moralisoidessasi toisia epäilemällä heidän tekstejään ja tuntojaan? Ja jos sinusta abortinkokeneiden kertomuksia mahtuu 12 tusinaan, niin minkä hemmetin takia olet niitä sitten täällä lukemassa?
Sinä saat kaltaistesi kommentteja muillakin palstoille (kuten "tulevat äidit"), mutta millä muulla palstalla sitten ajattelisit abortintehneiden juttelevan kokemuksistaan, jollei ABORTTIpalstalla?!?! - vaikee22
tarve... kirjoitti:
sinullakin on sitten tällä palstalla kommentoida... Jos kerran olet tuleva äiti, niin oletko jotenkin epävarma ratkaisustasi, kun kuitenkin aborttipalstalla hengailet? Vai saatko jotain ylemmyydentunnetta moralisoidessasi toisia epäilemällä heidän tekstejään ja tuntojaan? Ja jos sinusta abortinkokeneiden kertomuksia mahtuu 12 tusinaan, niin minkä hemmetin takia olet niitä sitten täällä lukemassa?
Sinä saat kaltaistesi kommentteja muillakin palstoille (kuten "tulevat äidit"), mutta millä muulla palstalla sitten ajattelisit abortintehneiden juttelevan kokemuksistaan, jollei ABORTTIpalstalla?!?!just niin.
tänne tullaan me aborttia vaihtoehtona pohtivat.
kyllä: tukea etsimään ja samankaltaisista komemuksista lukemaan, ettei olisi yksin niin sitkeän tunkkaista tän kanssa olla.
niin ei se helppoo ole. en usko että kukaan sitä väittää... - vaimo ja tuleva äiti
vaikee22 kirjoitti:
just niin.
tänne tullaan me aborttia vaihtoehtona pohtivat.
kyllä: tukea etsimään ja samankaltaisista komemuksista lukemaan, ettei olisi yksin niin sitkeän tunkkaista tän kanssa olla.
niin ei se helppoo ole. en usko että kukaan sitä väittää..."Tänne tullaan me aborttia vaihtoehtona pohtivat." Älä valehtele, sillä noin ei lue missään. Palstan oheistekstinä lukee "Keskustele abortista." Kukaan ei ole siis kieltänyt pääsyä tulevilta äideiltä. Ja ei, ei käynyt mielen vieressäkään, että tekisin abortin raskaudesta kuultuani (tämä sille aikaisemmalle kyselijälle).
- kertoisitko
vaimo ja tuleva äiti kirjoitti:
"Tänne tullaan me aborttia vaihtoehtona pohtivat." Älä valehtele, sillä noin ei lue missään. Palstan oheistekstinä lukee "Keskustele abortista." Kukaan ei ole siis kieltänyt pääsyä tulevilta äideiltä. Ja ei, ei käynyt mielen vieressäkään, että tekisin abortin raskaudesta kuultuani (tämä sille aikaisemmalle kyselijälle).
nyt ihan keskustelumielessä kertoa meille motiiveistasi kommentoida tällä palstalla?
Minun motiivini ovat selvät. Tein abortin ja nyt mielelläni kerron kokemuksestani ja autan muita samassa tilassa olevia. Tuollainen aborttitarina, jollaisen ketjun aloittaja kirjoitti, kuuluu tälle palstalle paljon enemmän kuin sinun ilkeilevät kommenttisi. Jos kerran olet jo vaimo ja tuleva äiti, niin kuin haluat selvästi painottaa, kai olet myös tarpeeksi kypsä keskustelemaan täällä ilman loukkaavaa sävyä? - ei-vaimo; ehkä äiti joskus
vaimo ja tuleva äiti kirjoitti:
"Tänne tullaan me aborttia vaihtoehtona pohtivat." Älä valehtele, sillä noin ei lue missään. Palstan oheistekstinä lukee "Keskustele abortista." Kukaan ei ole siis kieltänyt pääsyä tulevilta äideiltä. Ja ei, ei käynyt mielen vieressäkään, että tekisin abortin raskaudesta kuultuani (tämä sille aikaisemmalle kyselijälle).
Kysymys olikin, että missä muualla abortin kokeneet voisivat puhua abortista? Jos täälläkin tulee heti kommentiksi yhdeltä odottavalta äidiltä noinkin alentuvaa tekstiä kuin sinulta..
Saat toki kommentoida täällä, vaikka odotatkin, mutta ei ole pakko valittaa ja sanoa "tuollaisia tarinoita mahtuvan 12 tusinaan", jos joku abortintehnyt tai sitä suunnitteleva kommentoi omia tunteitaan. Tämä palsta ei myöskään ole tarkoitettu pelkästään moraalisaarnoille. Etiikkapalstat on vielä erikseen, mutta muuta aborttipalstaa ei kai ole? Sinä voit puhua onnellisesta odotuksestasi joka puolella... - äitee +4
jos mielestäsi Suomen laki ja jenkkien omavaltainen itsevaltuutus on sama asia niin voi vain kuvitella mikä asia on mielestäsi oikeasti laillista ja oikeasti väärin - siis syvällä sisimmässäsi...
- nainen 25
Minun mielestäni teit ihan oikean ratkaisun, jos kerran tuntui ja tuntuu edelleen siltä. Mielestäni abortti on niin yksityisasia ja henkilön elämäntilanteisiin ja näkemyksiin liittyvä asia, ettei muilla pitäisi olla varaa arvostella asiaa.
Itse tekisin abortin joka tapauksessa, jos tulisin raskaaksi, vaikka olenkin "parhaassa hedelmällisyysiässä". En nimittäin halua ollenkaan lapsia, eikä miehenikään. Syön pillereitä, joten ehkäisy on lähes varma, mutta onhan niissäkin teoreettinen mahdollisuus raskaaksi tulemiseen. Toivottavasti en ole edes kyvykäs saamaan lapsia.
Ihmettelijöille tiedoksi, että eksyin tänne palstalle ohikulkumatkalla toiselle palstalle ja tulin kiinnostuksesta vilkaisemaan, pitääkö kuulemani paikkaansa näistä palstoista. Näköjään pitää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853