Onko kukaan vaihtanut yli -03 vuoden exc kotareihin mäntää?
Jos on, niin missä ajotuntimäärässä ?
Huomasiko tehossa? Kannattiko?
Olen miettinyt tota männänvaihtojuttua, huollossa sanoivat ettei kannata turhaan vaihtaa, toisten mielestä kannattaa vaihtaa 200h välein.
Mitä mieltä olet?
KTM EXC Mäntä
11
8126
Vastaukset
- Kake
Kuinkas iso pyörä on kyseessä? Pakko olla joku nelarihirviö? Mutta kuitenkin, 200h männänvaihtovälinä kuulostaa melko hirveältä.
- 125exc 06
Vaihdettu on 40 tunnin jälkeen. Ajo on ollut reipasta vauhtia enduropoluilla. Ero on selkeä vaihdon jälkeen. Ennen vaihtoa kone vain huusi ja paras terä oli poissa.
- werre
Niin, unohdin kirjoittaa, että kyseessä on 450 exc. Eli nelarienskojen männänvaihtoväleistä olisin lähinnä kiinnostunut.
Kiitos silti vastauksesta 125exc06!- 525 exc
aivan turhaa vaihtaa.jos välttämättä haluat rempata niin pelkkien männänrenkaiden vaihto riittää mainiosti.noi rin tin tin vehkeet on erikseen.
- timo
ei ole mitään järkeä vaihtaa.
itse vaihoin turhaa 300h kohdalla ja aivan turhaa.
joskus 600h kohdalla vaihdan seuraavan kerran jos sittenkään- onko totta ??
Minkäköhän laista ajoa herrat ajelee jos 600h menee männällä ?? Kyllä varmaan kehitystä tulee :l
- tttk
onko totta ?? kirjoitti:
Minkäköhän laista ajoa herrat ajelee jos 600h menee männällä ?? Kyllä varmaan kehitystä tulee :l
Jos 600 tuntia ajaa enskareittejä, niin kehitystä tapahtuu väkisinkin... :)
- kerosin
onko totta ?? kirjoitti:
Minkäköhän laista ajoa herrat ajelee jos 600h menee männällä ?? Kyllä varmaan kehitystä tulee :l
EXC:n männänvaihtotarvetta ei voi todellakaan verrata mihinkään sxf,crf,rmz,kxf,yzf härpättimiin, joissa männällä ja venttiileillä kannattaa ajaa max. 50h.
- ktm 125 05
oon vaihtanu joku 8000km vajaa 200h ja aika loppu oli potku tuli kyllä takas
- Ihmettelijä2knee
Ei ole kokemusta noista kottaraisista eikä hirveästi muistakaan enskoista. Mutta tuntuu aika uskomattomalta, että 4-tahtisessa pitäisi mäntä vaihtaa aika ajoin. Ja jos täytyy, miksi ei mitata puristuksia ja sitten vasta vaihto hommiin. Mikä siitä pytystä horon tekee esim. 200h jälkeen.
- romfg wtf
öpö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"638847Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545524Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1274976Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83842Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853460Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533359Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä352702En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102641Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392603- 241727